Päť postrehov zo zápasu s Torpedom Nižnij Novgorod

Hokejisti bratislavského Slovana prežívali počas uplynulých dni ťažké obdobie. Ťahali dlhočiznú sériu bez výhry, ktorá sa zastavila na čísle 13. Hoci zápas vyhrali až na samostatné nájazdy, diváikom dopriali riadnu drámu, výhra sa počíta. Po zápase všetkým prítomným padol obrovský kameň zo srdca. Dodajme, že negatívny rekord v KHL v počte nevyhratých stretnutí drží Spartak Moskva, ktorý v sezóne 13/14 prehral 19 zápasov v rade. Paradoxne svoju negatívnu sériu prerušil proti Slovanu, keď vyhral na jeho ľade.

Možnosť pre druhých

Pred zápasom do Podoľsku zamieril Michal Řepík. Belasým sa rozpadla prvá formácia. Rudolf Červený bol preradený do druhej formácie, k Taffeeovi sa presunuli Bailey a Rau. S Řepíkom to bola situácia, ktorú riešil manažment. Určite sa riešilo aj to, aby sa zachránili nejaké peniaze. Je to logické vyústenie niečoho. Boli by sme najradšej, keby mužstvo zostalo pokope, ale dostali šancu ďalší, ktorí v minulosti mali menej príležitostí na ľade. Mám pocit, že sa aj chytili. Chceme na toto víťazstvo nadviazať, teší ma, že sa strelecky presadili aj iní hráči. Michalovi samozrejme ďakujeme za jeho služby, bol dôležitou súčasťou nášho tímu“,  krátko zhodnotil situáciu o odchode Michala Řepíka tréner Vladimír Országh,

Gólová prestrelka

Slovan v tejto sezóne nedáva v zápasoch veľa gólov. Nastúpil proti mužstvu, ktoré na svoje pomery dostáva dosť gólov. Dosiaľ hráči Novgorodu inkasovali 132 gólov. Zabrániť by tomu mohol Barry Brust, ktorý bol na tomto zápase a dohodol s Torpedom na účinkovaní v jeho drese. Slovanu absolútne nevyšla druhá tretina, v nej boli hostia viac ako efektívni, ich prvé dve strely na Štěpánka sa skončili gólom, rázom bolo z 1:0, 1:2. Je to škoda, lebo podobné možnosti ako mali hostia Slovan gólom nepotrestal. Dokonca po druhej časti prehrával 1:3, keď Torpedo využilo hru šiestich proti piatim, kedy sa malo na strane Slovana vylučovať. Túto pasáž hrali hostia celkom dlho, Slovan ju nedokázal prerušiť, aby strelou z prvej od modrej čiary Sabalič skóroval. Slovan sa ale nevzdal, gólom na 2:3 iskierku nádeje vykresal Kyle Chipchura, o pár minút už bolo vyrovnané. Taffe našiel Rau. Výborný výkon belasých v záverečnej tretine korunoval Klok. Hostia, ale dokázali na tento gól nájsť odpoveď. Slovan si nedal pozor na prihrávku spoza brány, aby Orlov vyrovnal.

Päť gólov, päť rôznych strelcov

Málokedy sa stáva, že v jednom zápase pri piatich góloch je päť rôznych strelcov. Je potešiteľné, že viacerí z našich strelcov si konečne otvorili strelecký účet v sezóne. Obranca Adam Jánošík si pripísal prvý bod v sezóne, keď do šance vyzval Mareka Slobodu, ktorý presne trafil a zaznamenal prvý gól v ročníku. Na svoj prvý gól netradične dlho čakal Kyle Chipchura, ktorý odohral jeden zo svojich najlepších zápasov v ročníku. Využil milimetrový pas od Patrika Lampera. Misky váh na stranu domácich priklonil Lukáš Klok, ktorý presnou strelou nedal Kostinovi šancu. Verme, že hráči konečne zlomili túto nešťastnú vlnu a strelecky im to lepšie pôjde aj v ďalších zápasoch. O víťazný gól sa postaral Rudolf Červený, ktorý po zápase povedal, „Konečne sme to zlomili.“ tým asi bolo povedané všetko. Pri svojom samostatnom nájazde prekonal brankára hostí.„Mám nacvičené dve varianty, som nesmierne rád, že to tam padlo“, zakončil s úsmevom na perách.

Presilovky o dvoch hráčov

Už sme to spomínali niekoľkokrát. Zápasy sa zväčša rozhodujú v presilovkách. Hoci v tomto zápase ani jedno mužstvo svoju presilovkovú možnosť nevyužilo, potvrdilo sa nepísané pravidlo. „Ak tím nevyužije presilovku o dvoch hráčov, nezaslúži si vyhrať.“ V tomto prípade hrali hostia dokonca dvakrát presilovku štyroch proti trom, o ktorej samotní hráči hovoria, že je pre nich výhodnejšou ako päť na tri. V prvej tretine sa dokonca pri tejto hernej situácii do brejku dostal Chipchuru, ktorý zoči voči Kostinovi neuspel. Kto vie, ak by dal v tomto oslabení gól na 2:0, mohlo všetko vyzerať inak. Slovanu všetko nebolo v závere zápasu, kedy putoval na trestnú lavicu Švarný. Torpedo začalo predĺženie presilovkou štyroch proti trom. Slovan ustál aj túto pasáž, čím sa tentokrát potvrdilo nami nepísané pravidlo.

Prežitie klinickej smrti

Všetko mohlo byť inak. Našťastie sa na keby nehrá. Ale posúďte sami: Vyrovnávajúci gól prichádza v čase 58.41. V samučkom závere, keď na svetelnej tabuli svietilo 59.50 sa do čistej príležitosti dostal Orlov. Keby ju premenil, bola by to obrovská škoda a smola pre Slovan. Veľmi nám to pripomenulo domáci duel s Podoľskom, kde hostia v podobnom čase skórovali. Štěpánek bol na svojom mieste, puk vyrazil.  V neposlednom rade si všetci na štadióne vydýchli v čase 64.48, kedy sa na Štěpánka rútil Holm. Český strážca svätyne belasých parádnym zákrokom zabránil gólu. A aj jemu musí Slovan ďakovať, keď v stretnutí predviedol viacero excelentných zákrokov.