Päť postrehov zo zápasu s Barysom Astana

V deviatom domácom zápase Slovan vrátil Barysu požičané. Po výhre 4:1 si do tabuľky pripísal tri body, opäť sa o kúsok priblížil k bránam do play-off. Hráči bojovali nielen za zranených Nedorosta s Ďalogom, ale aj za potrestaného trénera Říhu. Pri hymne Barysu sa dalo ľahko spozorovať, kto je Kazach a kto cudzinec. Kazaši si držali pravú ruku pri srdci, dokonca aj tí naturalizovaní zámorskí hráči Dawes, Bochenski a Boyd. Naopak St.Pierre, Karlsson, Poulin či Barker nie.

Nevýrazný Barys

Astana sa od prvej minúty ukázala ako zdolateľný súper. Slovan si vytvoril výborné šance, najmä tá Švarného sa pýtala do brány. Chipchura mu od mantinelu poslal milimetrovú prihrávku. Slovan mal v prvej časti viac šancí, Barys ale posledné dve minúty Slovanistov pritlačil, gól do šatne ale nedal. Mali sme trošku obavu z ich presiloviek, žiaden povestný kolotoč zo strany trojice Dawes-Bochenski-Boyd sme však nevideli. Naopak bol to Taffe, ktorý unikol v oslabení, gól nepridal.  Hostom sa nepodarilo využi ani presilovku o dvoch hráčov,  potvrdili tak nepísané pravidlo. Ak nevyužiješ takúto výhodu, nemáš nárok na výhru. V tretej tretine, keď prehrávali 3:0, vysunuli forčeking, keď napádali rozohrávku Slovana už v jeho obrannom pásme. Aj keď svojou aktivitou Slovanu spôsobili menšie problémy s rozhoraním akcie, nič prevratné sa im s výsledkom nepodarilo spraviť. Súper podal z našej strany profesorský výkon, za ktorý ho Slovana dokonale vytrestal.

Produktivita hráčov

Už v našej analýze  „Ako vedie cesta do play-off“ sme spomenuli, že jednym z kľúčov budú body od dvojice Cheechoo-Taffe. Kanaďan síce v piatok nebodoval, v ostatných domácich zápasoch priložil ruku k dielu ôsmimi bodmi. Jeho Americký center sa chopil tejto pozície priam za pačesy. V ostatných deviatich domácich dueloch si pripísal skvelých dvanásť bodov! Jeho sedemnásty zásah v ročníku bol ukážkový, keď pri Jegličovom clonení vymietol ľavý horný roh. Potešiteľnou správou je, že sa strelecky presadili aj ďalší, po dlhšej odmlke Lušňák, ktorý naposledy skóroval na ľade Jokeritu. Za pozornosť stojí ďalší gól, celkovo už jedenásty v podaní Kylea Chipchuru. Ten celú gólovú akciu v strednom pásme založil. Musatov sa parádne presadil popri mantineli, natlačil sa pred bránu, kde všade prítomný Chipchura dokončil túto oku ľahodiacu akciu štvrtým gólom.

Suverénny Plastino

Plastínovi nepatrí najvyšší ice time na ľade  spomedzi všetkých hráčov Slovana náhodou. Spoľahlivý a pracovitý obranca, hrajúci pri rozohrávke s hlavou hore, bol po zápase vyhlásený hráčom zápasu. Svoj výkon vyšperkoval pekným gólom, na ktorom mal leví podiel Surový. Ten dokonale zavadzal Poulinovi, piaty Plastinov gól v sezóne znamenal pre Slovan trojgólové vedenie v zápase. Bol to klasický gól do šatne, ktorý padol niečo viac ako minútu pred druhou sirénou. Dodajme, že celú akciu vymyslel Musatov, ktorý sa dostával do pásma, kde ho obrana súpera síce zastavila za cenu neodpískaného faulu, puku sa zmocnil Chipchura, ten ho posunul na modrú čiaru Švarnému, ktorý ešte videl lepšie postaveného svojho parťáka z obrany.  Zápas si kanadský obranca užíval, hral bez chyby, s ľahkosťou odoberal útočníkom súpera puky.

Kanadskí gólmani

V bránke hostí stál nevýrazný Poulin, ktorý nastúpil iba na svoj deviaty duel v tejto sezóne. Naposledy síce chytal v stredu proti Medveščaku, ale tá zápasová záťaž a prax mu chýbala. Aj keď v stretnutí svoj tím podržal najmä v prvej tretine, nemali sme pocit, že je na základe jeho niektorých zákrokov úplne v pohode. Ani rozohrávka mu nešla podľa predstáv. Na domácej strane Brust podal tradične spoľahlivý výkon, v prvej tretine vyriešil prečíslenie dvoch proti jednému, v tej tretej skvele zasiahol proti Dawesovi. Nebol ďaleko od čistého konta, ktoré mu v presilovke zmaril Bochenski. Treba dodať, že tú rozhodcovia súperovi priam darovali, o tom, že pred bežným háčikom od Jegliča postupne neodpískali podrazenia na Rosandiča s Plastinom, či bránenie v hre na Taffea sa asi baviť nemusíme.

Barkerov návrat

Podobne ako v stredu Tičar, aj Barker si pri hymne vyslúžil od divákov potlesk. V zápase nebol extra viditeľný, všimli sme si ho ale pri situácii z druhej tretiny. Vtedy Lušňák zasnežil brankárovi Poulinovi, čo sa Barkerovi nepozdávalo. Za hrubosť si spolu s Lušňákom odišiel sadnúť na trestnú lavicu. V tej istej tretine sa predstavil na presilovke, počas ktorej Astana dvakrát ohrozila Brusta, oba puky vyslal na jeho bránu svojím typickým nahodením. Zatiaľ čo v drese Slovana mu to tam padalo, tentokrát nemal pred brankárom Nedorosta s Viedenským, ktorí boli hlavnými strojcami jeho úspešných striel. Do tretice sa Barker zviditeľnil na konci stretnutia, keď po jeho súboji s Kundrátkom, opustil český zadák ľad predčasne.