Päť postrehov zo zápasu s Dinamom Minsk

Slovan ani v stretnutí proti Dinamu Minsk nedokázal skórovať viac ako raz. Natiahol nepopulárnu „sériuˇo jednom góle, ktorú sme rozoberali v minulých postrehoch na šesť zápasov.

Ospalá prvá tretina

Úvod zápasu, hlavne jeho prvých 10 minút sa podobalo stretnutiu proti Rige. Slovan hral bez pohybu, energie, prevažne pred Brustom. Svedčí o tom aj pomer striel v 10. minúte 2:8 v jeho neprospech. A to hostia nehrali presilovú hru. Slovan navyše inkasoval rýchly úvodný gól, čo nabúralo jeho taktické zámery, s ktorými vstupoval do zápasu. Dá sa povedať, že prsty v prvom góle Dinama mal ten istý hráč ako tomu bolo proti Rige. Vďaka Brustovi neprehrával vyšším rozdielom, aby v 11. minúte zo svojej prvej vážnejšej šance a tretej strely v stretnutí zaznamenal vyrovnávajúci gól.

Vhadzovania

Pri pohľade na štatistiku k vhadzovaniam prichádzame k číslu 27/40. Buly je v dnešnom hokeji základ, Slovanu sa v tejto disciplíne príliš nedarí, čím stráca drahocenný čas, či už pri presilovke alebo samotnom buly v útočnom pásme, do ktorého sa nie je vždy ľahké dostať. Veľakrát sme videli, že prenikajúci hráč do pásma spravil ešte pred modrou čiarou kľučku. Výsledok? Na 99% offside. Boli sme svedkami tohto zlozvyku, po ktorom nasledovalo buly síce v strednom pásme, ale pri našej úspešnosti na ňom, sme prišli o možnosť zaútočiť. Korunu tomu dali aj veľmi slabí čiaroví rozhodcovia, ktorí boli mimoriadne citliví na postavanie Slovanistov na vhadzovaní. Ak to napíšeme obrazne, tak z 10 vhadzovaní bol náš hráč vykázaný deväťkrát, musel ho nahradiť nový. Nevieme, čo si týmto čiaroví rozhodcovia chceli dokázať, ale bolo to do oči bijúce.

Absencia kľúčových hráčov

O tom, že Slovanu nik spomedzi všetkých klubov v KHL nemôže konkurovať v počte zranených, o tom niet pochýb. Pred kľúčovým duelom s Minskom postihla dvojicu Starosta Taffe viróza, pre ktorú nemohli zasiahnuť do zápasu. Prvý menovaný už chýbal aj proti Rige. Taffeeova neúčasť bola citeľná nielen na spomínaných vhadzovaniach, ale aj z údernosti prvej formácie, v ktorej najmä Cheechoovi chýbal. Pre porovnanie so Slovanom, sa hosťom vo štvrtkovom zápase s Podolskom, kde Dinamo vyhralo 0:3 zranil  produktívny 21-bodový (4+17) Sergej Kosticyn. Hosťom zabral ich najprodúktívnejší hráč Matt Ellison, ktorý okrem gólu pridal aj asistenciu.

Keď si poviem, že nechcem vidieť, nevidím

Týmto heslom sa v tomto zápase riadili muži v pruhovanom. Výsledkom čoho je aj fakt, že Slovan hral svoju prvú presilovku až v 39.minúte. V tom čase belasí prehrávali 1:2, keď hostia využili svoju presilovku, keď na trestnej lavici sedel Plastino. Horšie bránenie tohoto oslabenia využil Stepanov, s piatimi strelami najaktívnejší strelec celého zápasu, ktorý mal viac ako dosť času na to, aby mohol presne zamieriť. Slovan sa snažil odpovedať vyrovnávajúcim gólom, viackrát bol vo svojich šanciach faulovaný, rozhodcovia však vylučovali iba domácich. Keď sa zdalo, že pôjde na trestnú lavicu iba Lisovets, z ničoho nič ukázali aj na faulovaného Smoleňáka, ktorému udelili dve minúty za filmovanie…Aby Minsku nebolo ľúto, v poslednej tretine boli vylučovaní iba jeho hráči, hoci sme boli svedkami zákrokov Slovana, ktoré „smrdeli“ faulom. Keď nechceš odpískať, neodpískaš.

Šesť presilových hier v rade

Pred záverečnou tretinou Slovan prehrával o gól, dohrával presilovku z druhej časti. Ideálny scenár na to, aby vyrovnal stav. Z tejto presilovky vyťažil jednu strelu.Slovanisti postupne zvyšovali tlak z čoho pramenili tentokrát odpískané fauly súpera. Belasí v tretej časti ak rátame aj tú dohrávanú početnú výhodu z druhej tretiny hrali až šesť presiloviek. Obrovská možnosť na zmenu stavu. Tieto početné výhody však Slovanu nešli podľa predstáv. Nešlo ani o to, že by bol Scrivens „čaroval“, ale tých striel na jeho bránu išlo málo. Najčastejšie sa hra odohrávala po rohoch odkiaľ góly nepadajú. Miloš Říha na ľad posielal Jegličov útok so Smoleňákom a Šťastným, či Chipchurov s Cheeechoom a Hlinkom. V závere zápasu sa na presilovke dokonca objavili Vopelka, Lušňák a Hlinka. Keď nevyužijeme početné výhody, ktoré nám súper ponúkol v takom počte, nemôžeme myslieť na úspech. Zaujímavou postavou v drese Dinama bol útočník Rob Klinhammer, ktorý počas oslabení takmer neschádzal z ľadu. To sa odzrkadlilo na jeho „ice time“, keďže strávil na ľade najviac času zo všetkých jeho spoluhráčov 22:49, čo spravidla býva pri obrancoch.