Päť postrehov zo zápasu s Amurom Chabarovsk (FOTO)

Slovan zdolal  pred vypredaným hľadiskom Amur Chabarovsk 5:2. Toto víťazstvo venonal ako darček svojej legende Karolovi Fakovi, ktorý v piatok oslávil svoje 86. narodeniny. Dodajme, že Karol Fako obliekal dres Slovana v 60-tych rokoch. Pred zápasom domácich hráčov privítal deväťročný orol Nixon. Tomu sa prelet ponad ľadovú plochu podaril až na tretí pokus.

Čakanie na gól

Obaja sú skorej nahrávači ako strelci. Zatiaľ, čo jeden má na svojom konte šestnásť prihrávok, ten druhý jedenásť. Reč je o Colbym Genowayovi a Lukášovi Kašpara. Obaja sa zhodne proti Amuru zapísali do streleckej listiny. Pre oboch to bol gól od 23.10, kedy zhodou okolností skórovali proti Dynamu Moskva. Odvtedy gólovo mlčali, proti Chabarovsku si okrem gólu obaja pripísali po jednej prihrávke. Na svoj prvý gól čaká aj Martin Réway, ten bol k nemu veľmi blízko. Pre zranenie však do tretej časti nenastúpil.

Okamžitá odpoveď

Keď Amur využil presilovku, zdalo sa, že sa mužstvo z ďalekého východu chytí a zavelí k obratu. Nádeje hostí, ale veľmi rýchlo schladil Michal Sersen, ktorý už po 16. sekundách od vyrovnávajúceho gólu súpera poslal Slovan do vedenia. Pohotovou strelou, ktorú ešte možno tečoval obranca súpera sa tešil zo svojho druhého gólu v sezóne. Ak by aj tečoval, znamenalo by to, že prvé dva góly si hráči Amuru nešťastne zrazili do vlastnej brány sami.  V drese Chabarovsku nastúpil Rus Chabarov, ten bol tým nešťastníkom, ktorý si za Metsolu zrazil puk do brány.  Okrem toho sa prihrávkou podieľal na druhom gólu svojho tímu.

Prvá tretina

Aj keď Slovan vyhral úvodnú tretinu 1:0, mohlo byť všetko inak keby….Súper počas prvej presilovky netrafil brvno, počas druhej svojej presilovky nenastrelil tyčku, alebo ak by Ušanin nezlyhal v tutovke, keď netrafil prázdnu bránu. Okrem toho Štěpánek vytiahol tri výborné zákroky. Ale, keďže sa na „keby“ nehrá všetko dopadlo tak ako sme si želali. Navyše zaujal aj počet striel. Slovan v polovici prvej časti viedol na strely 10:1! Súper hlavne vďaka spomínaným dvom presilovkám dokázal tento pomer stiahnuť na 12:10.

Večer legionárov

Zach Boychuk bol blízko k hetriku, stačilo v záverečnej tretine puk pri dorážke Genowaovej strely v oslabení dvihnúť nad ležiaceho brankára. Napriek tomu si zo zápasu odniesol tri body. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že prekonal svoje bodové maximum z minulej sezóny, kde v 35 zápasoch nazbieral 16 bodov. V drese Slovanu mu na 17 bodov stačilo odohrať 14 zápasov. Genoway sa  na výhre podieľal dvomi bodmi (1+1). Obranca Ebert pridal dve prihrávky, Kašpar odchádzal zo zápasu rovnako s dvomi bodmi (1+1). Řepík s jednou prihrávkou. V bránke podal solídny výkon Štěpánek. Dohromady si legionári na svoje konto pripísali 10 bodov (4+6). Česť Slovákov tromi bodmi vylepšil Michal Sersen, ktorý okrem spomínaného gólu pridal aj dve prihrávky. Marek Viedenský bol pri zrode bleskovej akcie, po ktorej Kašparovi do jazdy naservíroval puk Řepík.

Presilovky

O Amure Chabarovsk bolo známe,že ich silnou zbraňou sú presilovky. Na ľade to bolo vidieť, keďže svoje výhody o jedného hráča trávili v útočnom pásme, častou streľbou zamestnávali obranu brániciach sa Slovanistov s Jakubom Štěpánkom na čele. Tak ako Slovan, rovnako aj Chabarovsk dali v presilovkách po dva góly. Hosťom navyše počas ich presiloviek vychádzali vhadzovania, čo stálo hráčov Slovana dosť veľa síl. Odzrkadlilo sa to aj na odohraných minút našich obrancov v zápase, ktorí v priemere na ľade strávili dvadsať minút. Výnimkou bol Bačík, ktorý odohral takmer pätnásť minúť.