Reprezentujeme Slovan, musíme sa s tým vyrovnať

BK Slovan cez víkend  zdolal ŠBK Šamorín 71:70. V dramatickom zápase sme boli svedkami viacerých pekných momentov. Čiernou škvrnou stretnutia bolo vylúčenie trénera Slovana Danila Rakočeviča. Táto skutčnosť do istej miery ovplynila zápas. Domáce hráčke z lavičky po zvyšok zápasu viedol spolu s asistentkou trénera Beatou Paulovičovou športový manažér  Michal Martišek. Ten v našom rozhovore priblížil danú situáciu.

Slovan má za sebou vybojované víťazstvo proti Šamorínu. V 18. minúte. bol opäť vylúčený tréner Rakočevič. Slovan mal v tretej minúty už na svojom konte štyri fauly…súper naopak nula. Trénerovi sa tento nepomer nepozdával, a položil rečnícku otázku smerom k rozhodcom, za čo dostal prvú technickú chybu. Vzápätí dostal aj druhú, ktorú však rozhodcovia nedokázali vysvetliť. (Z nášho pohľadu asi bola udelená za kopnutie do fľaše?) Vysvetlil vám cez polčas rozhodca pravý dôvod?

„Áno vysvetlil, prvá bola udelená za spomínané protesty, druhá za kopnutie do predmetu pri lavičke. Sám som ten moment nevidel, ale hlavný rozhodca mi to v rámci diskusie nakoniec vysvetlil a po zápase kopnutie priznal aj tréner.“

Dodajme, že prvý faul Šamorínu bol odpískaný až v 17. minúte druhej štvrtiny. Basketbal je kontaktný šport, kde pri zakončení býva tých faulov naozaj veľa, na domácich hráčkach bola badať nervozita na ihrisku, pri neodpískaní faulov na ich osobu. Tejto skutočnosti sme neboli svedkami iba v tomto zápase, ale aj predošlých. Čím to je, že SBA takto hádže Slovanu polená pod nohy? Vadí im hádam to, že basketbal vedia hrať aj mladé Slovenky, ktoré to navyše robia popri práci ako hobby?

Určite nie, som pri basketbale už 18. sezónu. Viem, že basketbal na Slovensku nie je v ideálnom stave, tak ako majú kluby svoje problémy, má ich aj SBA a rozhodcovia, všetky aspekty nášho hnutia majú čo zlepšovať, ale v žiadnom prípade by som si nedovolil tvrdiť, že SBA či niekto iný nám naschvál hádže pod nohy polená. Som už skutočne unavený sa touto problematikou vôbec zaoberať, pretože s tým aj tak veľa urobiť nevieme. Snažím sa nabádať trénera a hráčky, aby sme sa venovali výhradne sebe, naším tréningom a výkonom na zápasoch, pretože to je jediná vec, ktorú vieme v skutočnosti ovplyvniť. Uvedomujem si, že je to niekedy veľmi ťažké zvládnuť v rámci emócií pocit krivdy, ale momentálne inú možnosť ako sústrediť sa na seba nemáme. Zaoberanie sa verdiktami, ich komentovanie a dostávanie oprávnených, či prísnych technických chýb nám v konečnom dôsledku nijako nepomôže.“

Slovan napokon aj silou vôle zápas otočil, ale bojovať proti rozhodcom ako siedmemu hráčovi Šamorína nebolo vôbec ľahké…Navyše ku koncu ste museli hrať bez vyfaulovanej Talajkovej, ktorej skúsenosti by tímu určite v závere pomohli. Mladé hráčky bojovnosťou zápas zvládli, ale ľahké to nemali, že?

Ešte pred vylúčením trénera sme stratili sľubný 15-bodový náskok a po následnom vylúčení som vedel, že to bude mať na družstvo silný dopad. Našťastie prišla prestávka, kde som sa snažili hlavne o upokojenie hráčok, aby sme sa čo najskôr vrátili k výbornej hre, ktorú sme produkovali prvých 13 minút zápasu.  Priebeh tretej štvrtiny tomu však nenasvedčoval, keď nám súper postupne ušiel až na osem bodov. Nasledoval time-out, po ktorom sme sa konečne vrátili k našej hre a postupne ukrajovali z náskoku. V momente, keď sa vyfaulovala Talajková som bol už presvedčený, že daný zápas nepustíme, pretože v tom čase ju výborne nahradila druhá pivotka Zarevúcka. Hoci sme vyhrali iba o jeden bod, poslednú trojku takmer od polky sme dostali zároveň s klaksónom, navyše sme hráčku takticky vôbec nebránili, aby sme sa nedopustili hlúpeho faulu, nakoľko sme viedli o štyri body.“

Ako sme už spomínali, tendenčné pískanie voči Slovanu nie je novinkou, deje sa to už dlhšie,  zaujme klub stanovisko voči tomu?

„Musíme sa s tým vyrovnať a nájsť spôsob, aby nás to zasahovalo čo najmenej, nič iné nemôžeme. Plakať, sťažovať sa, či rozčuľovať sa nám vo finále neprinesie vôbec nič. Sme Slovan, a hoci nehráme o titul, stále reprezentujeme najväčšiu športovú značku na Slovensku a preto máme aj veľa neprajníkov. Niečo podobné je v každej krajine, či už ide o Spartu Praha, Bayern Mníchov a pod. Jediný možný spôsob ako si získať ešte väčší rešpekt je sústredenie sa na naše výkony, ktoré sú mimochodom z môjho pohľadu zatiaľ veľmi dobré a neustále napredovať a zlepšovať sa. V rámci upokojenia situácie sme poslali trénera Rakočeviča na dva týždne domov, aby sa v prvom rade upokojil a zamyslel sa nad ďalšími zápasmi a play-off, ktoré nás ešte čakajú. Prípravu družstva mám na starosti ja spoločne s asistentkou Beatou Paulovičovou. Po návrate trénera si spoločne sadneme a verím, že nájdeme cestu ako úspešne zvládnuť zatiaľ veľmi dobre rozohranú sezónu. „