Koniec prvej tretiny

Hokejisti Slovana duelom proti Spartaku Moskva vstúpia do druhej tretiny zápasov v KHL. Prvých dvadsať stretnutí majú za sebou, počas nich stihli absolvovať najťažší trip, z ktorého si priviezli tri body.  Okrem toho majú belasí za sebou aj zápasy na Urale, či Sibíri. Čo všetko nám týchto prvých dvadsať zápasov ukázalo?

„Úvod súťaže nám nevyšiel podľa predstáv, ešte sme sa iba zohrávali a zvykali si na seba“, priblížil začiatok sezóny Rudolf Červenýa pokračoval,:“Postupne sme si začali viac veriť a sme radi, že teraz sa nám výsledkovo darí.“ Dodajme, že belasí mali na úvod trojzápasové vystúpenie proti silným mužstvám. O kvalitách Magnitogorsku pochybovať netreba, Čeľjabinsk vlani skončil v semifinále KHL a Jekaterinburg patrí medzi najväčšie prekvapenie sezóny, hoci vzhľadom na jeho káder jeho výsledky zase takým prekvapením nie sú. Vo svojich prvých 18 zápasov neprehral, táto výborná séria sa skončila zápasom číslom 19, kedy Avtomobilist podľahol na domácom ľade Barysu Astana 1:2. Slovan si z jeho ľadu po prehre 3:2 po predĺžení odviezol bod. Slovanu v úvode sezóny pre zranenie chýbal Lukáš Klok, ktorý sa do KHL zapojil proti Severstaľu Čerepovec.

Po návrate z najťažšieho tripu Slovan nepotvrdil získané body v domácich dueloch, postupne prehral až päť zápasov v rade. Za očakávaním ostal Nicholas Schaus, s ktorým sa vedenie klubu dohodlo na ukončením spolupráce. Slovan negatívnu sériu prehier ukončil na treťom tripe v sezóne, kde po výhre nad Sibirom Novosibirsk dokázal vyhrať aj nad silným Avangardom Omsk. Práve tieto dva zápasy posunuli Slovan na víťaznú vlnu, ktorá trvá už päť zápasov. Zaujímavosťou je, že všetkých päť výhier bolo o gól.“My sme vyrovnali situáciu, do ktorej sme sa dostali po piatich prehrách v rade. Dotiahli sme sa tam, kde chceme byť. Pre nás bolo dôležité, že sme zvládli zápasy pred domácim publikom, po tom, čo sa nám to naposledy nepodarilo v predchádzajúcich zápasoch. Rozpis je neúprosný, čakajú na nás kvalitnejší súperi, ktorí sú nad nami v tabuľke. Aj proti nim chceme bodovať“, zhodnotil posledné zápasy Vladimír Országh a dodal: „Odohrali sme zápasy vonku, napríklad v Chabarovsku, kde sme hrali dobre, ale dostali sme minútu pred koncom gól, tu nás preto strata bodov veľmi mrzí. Postupne si však hráči po týchto výhrach začínajú veriť, pomohlo nám najmä víťazstvo proti Omsku, kde hráči ukázali, že dokážu hrať vyrovnanú partiu s kvalitným mužstvom.“

Slovan začal dávať viac gólov v presilovkách, tie v dnešnej dobe rozhodujú zápasy. Aktuálne Slovan v početnej výhode strelil 15 gólov, čo je tretina z jeho dosiahnutých gólov, tých má na konte 44. Čo treba jednoznačne zlepšiť je hra smerom dozadu. Belasí v úvode sezóny dostávali dosť gólov, čo sa postupne zlepšuje, ale napriek tomu je 65 inkasovaných gólov veľa.

Veľa sa hovorí o možnom doplnení, posilnení kádra. V októbri pribudol Casey Bailey, ktorý zatiaľ nastúpil na deväť zápasov s bilanciu 0+2. Je na ňom vidieť obrovské chcenie dať gól, v zápasoch patrí medzi najaktívnejších strelcov. Svedčí o tom aj štatistika, ktorá hovorí o tom, že najaktívnejším hráčom v počte striel na bránu je Michal Řepík. Ten v 20 zápasoch vyslal na brankárov 52 striel. Casey Bailey v deviatich dueloch ohrozil súperových brankárov 30-krát. Pre zaujímavosť, obranca Éric Gélinas má na svojom konte úctyhodných 50 striel.

Hráči Slovana získali počas tohto obdobia aj individuálne ocenenia. Michal Řepík bol vyhlásený za hráča týždňa, keď mu strelecky vyšli zápasy na tripe, proti Kunlunu, Chabarovsku a Vladivostoku. Éric Gélinas dostal ocenenie za najlepšieho obrancu týždňa, keď rozhodol duel v Novosibirsku.

Slovan sa snažil angažovať Chrisa Stewarta, ten napokon belasých neposilnil. Aktuálne sa dohodol na účinkovaní v Hamilton Steelhawks, ktorý pôsobí v nižšej zámorskej lige ACH (Allan Cup Hockey). O prípadných posilách Vladimír Országh povedal:„Sledujeme trh s hráčmi, kde sa nejakí voľní hokejisti nachádzajú, ale momentálne si nemyslíme, že sú to hráči, ktorí by nám výraznejšie vedeli pomôcť. Dávame možnosť tým, ktorí sú tu, ale pracujeme na tom, aby sme káder posilnili. S prvou tretinou sezóny sme spokojní, aj keď by sme mali o pár bodov viac je to lepšie. Musíme zostať pri zemi a naďalej tvrdo pracovať a brať body proti papierovo silnejším súperom.“

Pre viacerých fanúšikov sú prekvapením výkony mladých hráčov Slovana. Matúš Sukeľ skóroval vo všetkých troch posledných domácich zápasoch. Aktuálne ma na svojom konte deväť bodov (6+3). Svoj talent na ľade potvrdzuje ešte iba 19-ročný Adam Liška, bratislavský rodák dostáva dôveru aj pri oslabeniach. Za svojich šesť bodov (1+5)  mu patrí  druhé miesto v produktivite medzi hráčmi do 20 rokov. So siedmimi bodmi vedie 18-ročný Vitalij Kravtsov z Čeľjabinksu. Jeff Taffe aj napriek svoju veku potvrdzuje svoje kvality a je s 17 bodmi (5+12) najproduktívnejším hráčom tímu.