1.RC Slovan Bratislava za posledných desať rokov

Vedeli ste, že rugby na Slovensku nedávano oslávilo svoju desaťročnicu? SlovanPositive sa nielen o vzniku 1.RC Slovan Bratislava rozprával s  bývalým Generálnym sekretárom Slovenskej rugbyovej únie – Vladimírom Kubalom, ktorý patril k zakladajúcim členom bratislavského klubu.

Vladimír, kedy vznikla myšlienka založiť 1. RC Bratislava?

Ak ma pamäť neklame tak to bolo pred svetovým pohárom v rugby na Jeseň 2003.  Keď partia skalných fanúšikov Slovana si povedala, že by bolo na čase založiť na Slovensku prvý klub v tomto nádhernom športe. Prebiehajúci World Cup v  Austrálii nás namotivoval na toľko, že sa prešlo z rečí k činom a začali sme trénovať.

Prečo klub funguje ako OZ až od roku 2007?

Do roku 2007 fungoval klub pod  hlavičkou Slovenskej rugbyovej únie, ktorú sme založili v Januári 2004.

Koľko hráčov tvorilo základný káder pri vzniku klubu?

9 -10 hráčov tvorilo gro Slovanu v úplných začiatkoch. Časom niekto pribudol a ako to býva niekto zas odišiel.V prvom oficialnom zápase Slovana XV rugby v Prahe proti Iuridice v septembri 2004 zasiahlo do hry 13 kmeňových hráčov belasých.

Koľkí v ňom pôsobia do dnes?

Do dnešného dňa pôsobí v Slovane Andrej Anďo Náter.

Ako by ste zhodnotili pôsobenie 1.RC na scéne za tento čas?

Čo sa týka klubu ako celku, tak sa spravil veľký kus dobrej práce. Začínali sme na Kuchajde a školských ihriskách rôzne po Bratislave. Potom prišla ponuka od klubu amerického futbalu Monarchs, s ktorými sme sa delili v tom čase o schátrané ihrisko v Dimitrovke. Určitý čas sme pobudli aj na Tehelnom Poli, kde sme mali domovský stánok na ZŠ Kalinčiakova. A teraz má Slovan svoje sídlo v Čunove, kde má klub  zázemie, o ktorom sme  mohli v začiatkoch len snívať. Také veci ako šatne, sprchy, klubovňu, háčka zabudované na ihrisku sme mohli závidieť akurát tak klubom v okolitých štátoch. Po hernej stránke sa spravil tiež kus dobrej roboty, keď si dovolím povedať, že Slovan vedel konkurovať českým prvoligovým klubom s dlhoročnou históriou.

Aké boli najväčšie úspechy klubu, pripádne sklamania?

Za najväčší úspech považujem, že klub funguje do dnešných dní. Slovan je niekoľkonásobný slovenský majster sedmičiek. 3. miesto v maďarskej prvej lige (druhá najvyššia sútaž), 3. miesto v maďarských sedmičkách, 2.miesto v rakúskej Bundeslige žien 7s. A v neposlednom rade 4.miesto v prvej českej lige pätnástkach (druhá najvyššia súťaž) v sezóne 2011/12, kde mal Slovan famóznu jar.

Sklamanie, asi keď sa začiatkom roka 2008 na valnom zhromaždení odhlasovalo zotrvanie v rozohratej maďarskej súťaži kde nám zostávalo odohrať ešte jarnú časť a neprestúpenie hneď do českej ligy ( po skončení sútaže v maďarsku sme sa do českej ligy prihlásili). Niekoľko hráčov sa vtedy urazilo a založilo si konkurenčný klub , ktorý ale nemal dlhé trvanie. Žiaľ vtedy citeľne oslabili náš tím.

Slovan hrával v minulosti český ligu, túto sezónu hrá Majstrovstvá Slovenska 7s, Memoriál Tonyho Puverleho. V lige zatial kraľuje, je taký veľký rozdiel medzi českou a slovenskou ligou?

Medzi českou a slovenskou ligou je priepastný rozdiel. Ešte veľa vody pretečie dolu Dunajom, keď budú slovenské mužstvá zvádzať vyrovnané boje so špičkou z Čiech. Významnú rolu tu zohráva aj fakt, že v Čechách sa rozvíja rugby už viac ako 80 rokov pričom u nás naša únia oslávila desaťročnicu.

Myslíte, že bolo pre Slovan dobré rozhodnutie oddísť z českej ligy, aj keď vieme, že dôvodov na odchod z nej bolo viacero?

Či to bolo dobré rozhodnutie pre Slovan ukáže čas. Určite to bolo dobré rozhodnutie pre slovenské rugby, ovšem keby sa hrala plnohodnotná súťaž v pätnástkach. Na druhú stranu si neviem predstaviť, či by Slovan zvládol odohrať 9 zápasov českej ligy, 3 turnaje slovenských sedmičiek s okliešteným mužstvom priebehu desiatich týždňov.

Čo najskôr treba vyriešiť otázku slovenskej súťaže v XV rugby, aby aj hráči, ktorí nehosťujú v českých kluboch po hernej stránke nestagnovali.

Postrehli sme, že na Slovensku vzniká nový klub v Piešťanoch, myslíte, že v blízkej budúcnosti môžeme očakávať vznik ďalších?

Ako dobre vieme tak táto doba nepraje športu všeobecne. Je veľký problém založiť klub, ktorý bude životaschopný a bude vyvíjať športovú činnosť. Klobúk dole pred každým, čo sa do toho pustí a to viem o čom hovorím. Nejaké informácie o vzniku ďalších klubov máme, tak prevne verím, že sa slovenské rugby bude rozrastať.

Z vášho pohľadu má Rugby na Slovensku možnosti rozširovania svojej základne a popularity?

Určite áno. Keby som tomu neveril, tak dnes spolu nerozprávame. Len k tomu treba pristupovať zodpovedne. Začať poriadne pracovať s mládežou, lebo v nej je budúcnosť každého športu. Samozrejme všetko záleží od ľudí a peňazí. V celosvetom merítku patria rugby popredné priečky v popularite, tak prečo by to časom nemohlo byť aj u nás.

 Slovan tvorí aj základ Reprezentácie, aké sú naše šance na reprezentačnej úrovni v porovnaní s konkurenciu?

Potenciál v našich reprezentantoch určite je, lenže zas sa všetko točí okolo financií. Naša únia si nevie dovoliť spraviť 3-4 sústredenia ročne, kde by sa zohral repre výber, čo je na škodu veci. Napríklad v tomto ročníku európskeho pohára národov vidím veľkú šancu postúpiť o skupinu vyššie. Naša skupina sa, ako jediná hrá formou dvoch turnajov z finančných dôvodov. Otázka znie, či vôbec budeme v prípade postupu mať nato peniaze, aby sme si dovolili hrať systémom každý s každým doma – vonku.

 1.RC Slovan tvorí aj ženský tím, ako vidíte vznik Slovenskej ligy v ženskom rugby?:

 Vznik čisto Slovenskej ligy v ženskom rugby je hudba  budúcnosti. Okrem Slovana sa zatiaľ tvorí  ženský tím len v Košiciach.

Slovan hráva ligu v Čechách, v minulosti v Rakúsku, ako by ste porovnali úroveň týchto líg?

Rakúska bundesliga je teda aspoň podla mňa približne na úrovni 1-českej série (druhá najvyššia súťaž), ktorú teraz hráva Slovan. Svojho času, keď belasé dámy hrávali v Rakúsku, tak bol pre nich najväčší konkurent viedenský RC Donau, ktorý by v tej dobe mohol hrať kľudne o popredné miesta v českej extralige. V rakúskom ženskom rugby to teraz troška škrípe, čo sa prejavilo aj na Mastrovstvách Európy, keď vypadli z A divízie a následne skončili posledné aj v B divízii, kde hraje aj naša reprezentácia, ktorá skončila na 7. miesto z 12 účastníkov. Ženy Slovanu majú nato, aby hrali o špicu českej prvej série. V minulosti vedeli poraziť extraligové tímy ako Přelouč, alebo Havířov, ktorý minulú sezónu postúpil do českej najvyššej súťaže. Čo určite napovedá o ich kvalitách.

Pridaj komentár