Hokejový príbeh, ktorý púta pozornosť

Pútavý príbeh nezdolnosti, ktorý chytí v týchto ťažkých časoch za srdce nejedného fanúšika, ktorým sa môžeme viacerí inšpirovať. „Všetko sa deje z nejakého dôvodu,“ hovorí pre český portál idnes.cz bývalý hráč Slovana Jindřich Abdul. Pred piatimi rokmi v zápase za juniorku Znojma takmer oslepol. Na pravé oko vidí rozmazane, funguje mu na 20 percent.

Na jar 2016 doma na Vsetíne (ako by povedali miestni) zvažoval, že sekne s hokejom a nájde si normálnu prácu. Z tretej najvyššej českej súťaže sa ale aj s nezanedbateľným handicapom vyšvihol až do druhej najlepšej ligy sveta (KHL), kde strieľa góly za Severstaľ Čerepovec.

Do Čerepovca dorazila aj žiadosť, či ho klub uvoľní na reprezentačný zraz do Fínska, kde sa koncom týždňa odohrá turnaj Karjala. Len súhra smolných okolností pripravila útočníka z KHL o debut v národnom tíme. „Ešte pred pol rokom by ma to ani nenapadlo,“ zamýšľa sa krídlo Čerepovca.

Abdul bol odjakživa talent. Ešte v reprezentácii do 18 rokov nastupoval s Vránom, Zachom alebo Pastrňákom, s ktorým často súperil aj v hokejbale. „David bol vždy výborný. A výborne sa aj rozhodol pre švédsku cestu,“ uvažuje Abdul. V osemnástich rokoch sa dostal do Znojma, ktoré hralo v medzinárodnej EBEL.

Jindřich mal veľkú budúcnosť. Bolo mi povedané, že ma raz nahradí, „ spomína Peter Pucher, ktorému mladíka priradili do útoku. „Nejako sa to ale zvrtlo.“

Pri výpomoci znojemským juniorom ho jeden zo súperov vo vyhrotenom dueli s Viedňou zasiahol hokejkou do oka. Abdul počul od doktorov zlú správu, že na pravé oko už nikdy poriadne neuvidí. „Zvykol som si, že si do neho musím pravidelne kvapkať. A keď sa pozerám pred spaním do mobilu, oko si radšej zavriem a čítam si len jedným okom, „približuje a dodáva „Aj auto zvládnem riadiť, aj keď ma to spočiatku trochu ťahalo do ľavého pruhu.“

Horšie bolo, že jeho kariéra smerovala do slepej uličky. Po úraze sa vrátil do rodného Vsetína, lenže aj v druhej lige sa trápil. „Premýšľal som, či to má vôbec cenu,“ prezrádza Abdul

Do jeho príbehu druhýkrát významne vstúpila Znojemská ikona Pucher, ktorý mu dohovoril angažmán v Prešove v druhej najvyššej slovenských súťaži. „Vedel som, že hráč s takým talentom nemôže skončiť,“ hovorí Pucher a pridáva:„Postrčil som ho, ale na ľade už dokázal všetko sám.“

Z Prešova zamieril Abdul o súťaž vyššie do Popradu. Z neho do Slovana Bratislava a v minulej sezóne sa stal najproduktívnejším hráčom ligy. „Všetko mi sedlo. Spoluhráči, mesto, klub, „pochvaľuje si pôsobenie v belasom drese Abdul.

Tiež prišiel na to, ako hrať so zhoršeným zrakom. Nápadité krídlo handicap skrylo lepším korčuľovaním. A čo je podstatnejšie – celkovo zmenil prístup. Skôr by vypustil tréning kvôli menšiemu škrabanca, to sa teraz nestane.

Ako mladší som hľadal chyby inde, kopal som okolo seba,“ porovnáva Abdul. „Mal som pasáže, kedy som vedel zamakať. Trebárs v Znojme som bol slabý, ale trénovať sa mi nechcelo, čo vás raz dobehne. „

Premenený a produktívne Abdul zaujal v Rusku. Na jar sa stal iba piatym hráčom, ktorý sa za posledných päť rokov dostal zo slovenských ligy do KHL. Ako Čech je unikát.

Za Čerepovec zvládol zatiaľ šesť štartov a dva góly, než ho na konci septembra zákerným hitom vyradil útočník Azevedo z Kazane.

Len čo sa otrepal po zradnom otrase mozgu a konečne sa chystal zapojiť do tréningu, prišlo sa minulý týždeň na to, že má koronavírus. „Ono už je asi jedno, či budem doma päť alebo sedem týždňov,“ povie nováčik z KHL. „Trochu mi z toho už hrabe, ale taky viem, že existujú aj ďaleko horšie veci,“ uvádza na záver.

Jeho príbeh si zapamätajte. Zrejme je len otázkou času, kedy jeho rozprávka bude mať aj reprezentačný kapitolu.

Pridaj komentár