Najlepší legionári v Slovane od zisku posledného federálneho titulu (prvá časť)

ŠK Slovan Bratislava získal v sezóne 1991/1992 pamätný federálny titul. V poslednej , rozlúčkovej sezóne skončil na tretej pozícii. Mať v mužstve  legionárov v tej dobe nebolo vôbec ľahké, či automatické ako je tomu v dnešnej ére. Pripomeňme si  zahraničných  hráčov, ktorí počas svojej anabázy v Slovane na seba upozornili a vryli sa do pamäti fanúšikov Slovana v prvej dekáde sezón (1991/92 -2001/2002).

Yousouf Haraoui

Alžírčan, ktorý prišiel do Slovana na jar 1992 z Parížu St.Germain, sa stal miláčikom bratislavských tribún. Pavol Gostič ho pre náš portál vystihol úplne dokonale.“Yousouf bol fajn chalan a celkom zaujímavý futbalista. Bol svojský typ, ľudia ho mali radi a ja s odstupom času tiež. Pre mužstvo nevytvoril veľa, ale poňal hru tak, ako ju vnímam dnes ja. Dokázal baviť ľudí. Zobral loptu pred tribúnou, zasekol ju, nasadil súperovi “jasle”. My ako mužstvo sme z toho veľa nemali, keďže nedával moc gólov. Loptovú techniku mal úžasnú, preto sa tým ľuďom nečudujem, že ho mali radi, nakoľko sa na to dobre pozeralo. Super sme s ním vychádzali, nemal žiadny problém v kolektíve.“. Yousef napokon v Slovane strávil rok a pol, podieľal sa na zisku federálneho titulu ako aj na treťom mieste v rozlúčkovej sezóne s federálnou ligou. Pre fanúšikov sa stal neodmysliteľnou súčasťou mužstva, hoci v drese Slovana počas svojho účinkovania odohral väčšinu zápasov z pozície náhradníka. Napriek tomu si vyskúšal Ligu majstrov v dueloch proti Ferencvárosu a AC Milánu.

Fábio Nigro

V prvej sezóne, po rozdelení federácie sa v Slovane objavil pre fanúšikov neznámy hráč z Južnej Ameriky Fábio Nigro. Futbalista vzrastom menšej postavy, na ihrisku neprehliadnuteľný. Po odchode Petra Dubovského do Realu Madrid nosil číslo 10. Dominoval v rozohrávke, veľa gólov dával najmä z priamych kopov. Hral srdcom, čo ocenili hlavne fanúšikovia Slovana, ktorí si ho obľúbili. Fábio na Slovan nikdy nezabudol, viackrát sa po skončení futbalovej kariéry na Slovensko vrátil, aby sa stretol so svojimi bývalými spoluhráčmi. Koncom roka 2015 oslávil 50 rokov. Na Fábia si veľmi dobre spomína aj Gostič. „Fábio Nigro patril v Slovane medzi najplatnejích legionárov. Pomerne veľmi rýchlo sa naučil dohovoriť sa po slovensky.  Tak ako  Haroui, bol veľmi príjemný človek, veľmi rýchlo zapadol do kolektívu.“ Slovanu pomohol k zisku k troch ligových titulov v rade.

Luis Fábio Gomes

Krátko po Nigrovom odchode zo Slovana, belasí angažovali mladého Brazílčana Luisa Fábia Gomesa. Šikovný útočník pomohol Slovanu k titulu v ročníku  1995/1996 a 1996/1997, kde spolu so Szilárdom Némethom tvoril útočný dvojzáprah. V Slovane však dlho nehral. Po úspešnej sezóne prestúpil do Trnavy.

András Keresztúri

Maďarský reprezentant posilnil Slovan v sezóne 1997/1998, kedy Slovan trénoval Jozef Prochotský. Pred príchodom do Slovana si v drese Austrie Viedeň vyskúšal aj rakúsku ligu. Do Bratislavy prišiel z maďarského prvoligového mužstva Csepel FC. Hráč s veľmi dobrou kopaciou technikou a dobrou rozohrávkou. V Slovane preto patril k častým exekútorom  pokutových a priamych kopov. Hoci mal v Slovane zmluvu na tri roky, po príchode Stanislava Grigu do Slovana sa z mužstva vytratil.  Svojou hrou zaujal fanúšikov, ktorí ho často ocenili potleskom.

Sergej Borisenko

Podobne ako Keresztúri aj on prišiel do Slovana v ročníku 1997/1998. Hneď v prvom zápase proti Humennému sa uviedol dvomi gólmi, Slovan vyhral 5:1. Urastený útočník sa po slušnom vstupe v jesennej časti, kde dal štyri góly, na jar strelecky odmlčal. Pod Grigom si zahral iba sporadicky, inak tomu nebolo ani pod trénerom Jarábkom.

Tomáš Bernardy

Český  brankár Slovan posilnil zo susedných Pasienkov. Na jar 2000 postupne nahradil v bránke Juraja Čobeja. Na jeseň sa stal jasnou jednotkou mužstva, svojimi istými zákrokmi svoj tím podržal. Na jar 2001 ho nahradil Kelemen.

Radim Nečas

Český záložník, ktorý si zahral aj za národný tím, prišiel do Slovana na jar v roku 2001 zo Slávie Praha. V Slovane pôsobil na pozícii „špílmachra“ jeho dlhé pasy za obranu mali pre rýchlych útočníkov belasých „oči“. V Slovane si svoje odohral, predal svoje skúsenosti mladým hráčom, ktorí v tom čase prichádzali do Slovana.

Foto:Štartfoto

Pridaj komentár