Návrat do minulosti: Rekordný ôsmy titul (VIDEO)

HC Slovan po sezóne 2011/2012 zamieril do Kontinentálnej hokejovej ligy. Z extraligy odchádzal tým najlepším možným spôsobom – ziskom majstrovského titulu, ktorý bol pre Slovan už ôsmy v ére samostatnosti.

Pamätníkmi tejto série zo súčasného kádra Slovana a Košíc boli Roman Kukumberg, Martin Štajnoch, Michael Miklík, ten v tom čase obliekal dres Košíc, naopak Dávid Skokan oslavoval titul so Slovanom, pred sezónou sa stal hráčom Košíc. Za tie vo finále ešte hral Marcel Haščák.

Táto sezoná bola pre Slovan zaujímavá z viacerých pohľadov. Po vyše dvojročnom pôsobení na Zimnom štadióne Vladimíra Dzurillu v Ružinove sa HC Slovan oficiálne vrátil do svojej domovskej arény Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Belasí sa dohodli na pôsobení v Slovane s Miroslavom Šatanom. Druhého októbra sa v Bratislave predstavil slávny New York Rangers, ktorému Slovan podľahol 1:4. Jediným strelcom Slovana bol Ivan Švarný. Po sérii nepresvedčivých výkonov a prehier na striedačke koncom januára 2012 skončil tréner Štefan Mikeš. Nahradil ho Ján Neliba, jeho asistentmi boli Roman Stantien a Miroslav Mosnár.

13. marca prezident klubu Juraj Široký v exkluzívnom interview po prvý raz oficiálne informoval, že Slovan sa bude uchádzať o účasť v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) už od najbližšej sezóny 2012/2013, aby 29.3. 2012 podal oficiálnu prihlášku. Napokon 21.4.2012 Slovan poráža Košice na ich ľade a získava titul.

Tabuľka po základnej časti

Slovan do vyraďovacej fázy postúpil z tretej pozície. V prvom kole narazil na Žilinu, ktorú vyradil 4:1 na zápasy. Miroslav Šatan pre zranenie vynechal prvé štyri zápasy, do zostavy sa vrátil v piatom zápase. V semifinále bola súperom Slovana Dukla Trenčín, ktorú belasí sfúkli pomerom 4:0 na zápasy. Vo finálne sa Slovan stretol s Košicami, po sedemzápasovom boji napokon o víťazovi rozhodol Libor Hudáček, ktorý sa presadil v predĺžení.

Prvý finálový zápas: Košice – Slovan 2:5

Druhý finálový zápas: Košice – Slovan 4:2

Tretí finálový zápas: Slovan – Košice 1:3

Štvrtý finálový zápas: Slovan – Košice 2:1

Piaty finálový zápas: Košice – Slovan 2:1 pp

Šiesty finálový zápas: Slovan – Košice 6:3

Siedmy finálový zápas: Košice – Slovan 1:2 pp

Belasá družina okolo kapitána Miroslava Šatana sa z titulu majstra Slovenska tešila v Steel Aréne. Topoľčiansky rodák bol lídrom tímu nielen v kabíne, ale svoje hokejové umenie predvádzal aj na ľade. V play off odohral 12 zápasov, získal 22 bodov (8+14), v základnej časti nastúpil na 49 zápasov zaznamenal 55 bodov (23+29). 23 gólov v sezóne zaznamenal aj Roman Kukumberg. Z obrancov sa najviac darilo Ivanovi Švarnému, ten si v základnej časti pripísal 29 bodov (9+20). V bránke si svoje miesto zastal Branislav Konrád, ktorý bol hrdinom Slovana vo vyraďovacej časti.

Majstrovský káder Slovana v sezóne 2011/2012 tvorili títo hráči:

Miroslav Šatan, Roman Kukumber, Ivan Švarný, Martin Štajnoch, Libor Hudáček, Ján Lipiansky, Martin Bakoš, Ivan Ďatelinka, Miroslav Preisinger, Branislav Konrád, Peter Frühauf, Dávid Buc, Dávid Skokan, Tomáš Bulík, Marek Bartánus, Lukáš Kozák, Michal Dobroň, Michal Hudec, Martin Sloboda, Aleksanders Jerofejevs, Maris Jass, Kevin Harvey, Peter Trška, Ondrej Janík, Lukáš Bohunický, Andrej Kudrna, Patrik Luža, Tomi Karhunen, Patrick Galbraith, Michal Macho, Peter Lichanec, Martin Kalináč, Jakub Cíger, Jozef Balej, Lukáš Bohunický. Hlavným trénerom mužstva bol od 23.1. 2012, kedy nahradil Štefana Mikeša Jan Neliba.

Dodajme, že počas roka okrem hlavného trénera Štefana Mikeša z klubu predčasne odišli Jozef Balej, Patrick Galbraith, Michal Macho. Cez sezónu prišli Marek Bartánus, Maris Jass, Tomi Karhunen, Kevin Harvey.

Radosť hráčov po zápase nemala konca kraja. „Dosiahli sme, čo sme chceli. Chlapci celý rok tvrdo trénovali, aby splnili tento cieľ. Boli sme od toho krôčik a napokon nám to vyšlo. Celá tá drina stála za to. Chcel som pomôcť Slovanu vrátiť sa na vrchol, vrátiť titul do jeho rúk. Hlavne teraz, keď je to pre Slovan posledná sezóna v extralige, o to je to hodnotnejší titul,“ povedal pre klubový web kapitán tímu Miroslav Šatan, na jeho slová nadviazal dvojgólový Libor Hudáček :„Zatiaľ neviem, čo to pre mňa znamená. Dať dva góly v siedmom zápase, to je sen. Je mi do plaču, lebo neviem, či sa mám smiať alebo čo mám robiť. Je to krásne.“  Kormidelník Slovana Jan Neliba po finále v tejto pozícii v KHL nepokračoval. Nahradil ho Rostislav Čada. Jeho slová po víťaznom zápase: „Bol veľmi vyrovnaný zápas. V jeho koncovke sme boli šťastnejší. Je to vynikajúce, som nadšený. Vo finálovej sérii rozhodli detaily, myslím, že sme mali lepšieho brankára. Je to krásna rozlúčka Slovana so slovenskou extraligou.“

FOTO: archív hcslovan.sk

Pridaj komentár