Päť postrehov zo zápasu s Barysom Astana

V prvom domácom zápase po reprezentačnej prestávke Slovan nestačil na Barys Astanu, ktorej podľahol 0:2. Bol to tretí domáci zápas v tejto sezóne, v ktorom Slovan nedokázal skórovať. Pri hymne súpera sa za srdce držali Kazaši, našli sa však aj legionári, ktorí sa k svojim kazašským spoluhráčom v tomto geste pridali. Boli medzi nimi brankár Karlsson,či Dietz.

Absencia najlepších strelcov

V súboji proti Astane v zostave Slovana chýbal jeho najlepší strelec, 10-golóvý Marek Viedenský. Ten sa zranil na poslednom tripe, keď nedohral stretnutie proti Spartaku Moskva. Vypadol aj z nominácie trénera Ramsaya na turnaj v Nórsku. Prvý center Slovan v pondelok chýbal, spolu s ním absentoval aj Michal Řepík, čím sa belasým rozpadol prvý útok. Na druhej strane hosťom chýbal Nigel Dawes, kanadský strelec, ktorý je aktuálne najlepším zakončovateľom celej KHL, keď zaznamenal 31 gólov. Rovnako aj jeho neúčasť v zápase bola badateľná.

Pochvala pre tretí útok

Tréner Zankovec zložil tretiu formáciu  v podobe Skalický-Šerbatov – Lamper. Vedúci tohto útoku hral prvýkrát centra a vôbec si neviedol zle. Napriek svojej menšej postave nebol tak úspešný na buly, ale spolu so svojimi spoluhráčmi patril k najaktívnejším hráčom Slovana v zápase. V polovici zápasu dokonca Šerbatov trafil žrď. Po zápase dostal ocenenie najlepší hráč Slovana. Lamper si odkrútil premiéru v KHL, hoci nebola víťazná, dokázal si v stretnutí vypracovať tri gólové šance. Nastupoval aj v oslabeniach.

Večer brankárov

Jakub Štěpánek a Henrik Karlsson. Títo brankári dokázali udržať nulu na svojom konte do 50. minúty. Obaja držali svoje celky nad vodu a vďaka nim padlo v stretnutí tak málo gólov. Oboch zachránili konštrukcia brány, Štěpánka v prvej tretiny, Karlssona v každej časti zápasu.  Štěpánek predviedol parádne zákroky pri presiovke Slovana, kedy zahrozili hostia v oslabení. Švédsky obor v bráne Astany si napokon v stretnutí udržal čisté konto, bola to jeho štvrtá nula v ročníku. V prvej časti zabránil Genowayovom pokuse, ktorý už dvíhal ruky nad hlavu. Jemne vytlačil jeho puk na žrď. V druhej časti vytiahol parádny semafor po Boychokovej strele. Nestačil na spomínanú Šerbatovovu akciu. Konštrukcia brány zvonila aj po Sersenovej strele do modrej čiary, v záverečnej tretine.

Góly po troch akciách

V zápase o prvom góle v stretnutí rozhodla 50. minúta. Hostia si v nej vytvorili tri dobré príležitosti. Štěpánek dve šance súperovi zmaril, ale na tretiu v podaní Ševčenka, ktorého meno fanúšik športu pozná z trávnatých plôch nestačil. Druhý gól, ktorý znamenal spečatenie prehry 0:2 padol do prázdnej brány na tretí pokus. Dvakrát hostia pri powerplay Slovana puk vyhodili mimo bránu, čím nasledovalo zakázané uvoľnenie. Na tretí pokus už Dallman opustenú bránku Slovana trafil.

Lekcia z efektivity

Nedá sa povedať, že by súper lepší. Dal ale dva góly, tým predčil belasých. Tí, až na slabší úvod zápasu, kedy musel Štěpánek riešiť viacero šancí Astany postupne zlepšili pohyb. Ním hýril najmä štvrtý útok, ktorý si k svojmu výkonu zaslúžil už iba gól. Barysu najmä v presilovkách chýbal Dawes. Belasí svojho súpera postupne strelecky prestrielali, gól im v tomto zápase súdené streliť nebolo. Dobré príležitosti pre svojich spoluhráčov pripravoval Réway, Smoliarom bol Boychuk, ktorý na Karlssona vyslal sedem striel. Súper premenil svoju šancu, čím odchádzal zo zápasu šťastnejší. Slovanistom snahu v stretnutí nemôžeme uprieť, ale taký je šport.