Päť postrehov zo zápasu s Metallurgom Novokuzneck (5:0)

Slovan končil sériu štyroch domácich stretnutí s najslabším z kvarteta súperov, Metallurgom Novokuzneck. V prvej polovici sezóny mali belasí tendenciu na svojom ľade skôr naštartovať oponentov, ktorí si na Slovane dokázali ukončiť svoje krízy a víťazstvami tak tlačiť domácich mimo postupovú zónu do Play-off. Metallurg prišiel do Slovnaft arény po sérií 6 prehier a preto logicky, bolo na vážkach, či oba uvedené trendy budú pokračovať, alebo belasí konečne pretrhnú streleckú mizériu a odvezú si plné tri body. Drvivá porážka 5:0, preto môže byť definitívnym zlomom, v zatiaľ nešťastnej sezóne.

Napádanie dvoma útočníkmi

Úvodná ospalá atmosféra viac vyhovovala hosťom. Tí, ako keby poučení od iných súperov, ktorí na Slovane dolovali po tri body, začali s vysunutým forčekingom dvoma útočiacimi hráčmi. Už niekoľko krát sme písali, že toto je zbraň, ktorá dokáže prevetrať kvalitu i silnejších tímov, ako je Slovan. Hosťom napádanie pomáhalo až do takej miery, že belasí neboli schopní prekročiť červenú čiaru súvislejšou akciou a do útočného pásma sa v úvodnej desaťminútovke takmer nedostávali. Náznak obratu avizovala trošku šťastná akcia Nedorosta s Ružičkom, avšak v momente, kedy hostia spravili hrubú chybu na útočnej modrej a pri svojom forčekingu prepadli všetci piati, nastal definitívny zlom. To sa rútil Bartovič sám na brankára hostí Chakimova, gól síce nedal, no po tejto čistej príležitosti prišli silné momenty Slovana. Po vzore hostí, vysunuli dvojicu útočníkov, ktorí mali znepríjemňovať život pri rozohrávke Metallurgu. Tento účinný recept definitívne pochoval nádeje súpera, belasí totiž začali zachytávať množstvo pukov, ak nie priamo v útočnom pásme, tak následne v strednom a svoju dominanciu postupne pretavili v „debaklovú“ päťku.

 Poučený kapitán

V posledných postrehoch sme konštruktívne skritizovali koncovku kapitána Milana Bartoviča, ktorou sa prezentuje počas samostatných nájazdov a zdá sa, že naše články pôsobia ako magická aura na jednotlivých hráčov. V Milanovom prípade si pripisujeme nič neznamenajúcu zásluhu, že ak náš článok náhodou kapitán nečítal, tak sme sa aspoň trafili oprávnenou kritikou. Ako balzam na dušu pôsobí jeho výborný pohyb, ktorým sa vie dostávať do šancí a nebolo tomu inak ani včera, keď si svojou rýchlosťou vypracoval dve brejkové situácie. Prvú, už uvedenú, nepremenil, aj keď Chakimova prekonal, no cestu puku do bránky zahatala, z pohľadu brankára, ľavá žrď. Druhú, za stavu 3:0 pre Slovan, však už zrealizoval excelentne. Tesne pred koncom druhej tretiny a teda v čase, kedy sa už 90% hráčov vidí oddychujúc v šatni, prevzal na vlastnej modrej prihrávku od Surového, nabral svoju obávanú svetelnú rýchlosť, z obrancu hostí si urobil vychádzkovo, v parku sa prechádzajúceho dôchodcu a svoj nájazd po ľavom krídle spečatil strelou švihom pomedzi betóny – 4:0. V čase 39:58 tak definitívne pochoval i tie najtajnejšie želania hostí na prípadný obrat.

Šťastie sa otáča

Prvú polovicu sezóny môžeme s pokojným svedomím označiť za nešťastnú. Vo viacerých zápasoch bol Slovan lepší od svojho súpera, ale vo viacerých meraniach síl jednoducho zlyhal, najmä v premieňaní šancí, alebo pomohla čudná súhra náhod, či zhoda okolností. Napríklad: spomínate si na prvý gól Podolsku, ktorý belasých zlomil, napriek tomu, že boli jednoznačne lepším tímom? Puk posunutý po mantineli nevinným nahodením, ktorý pristál súperom rovno na hokejke, po nematematickom odraze? Ten istý mantinel opäť skúšal trpezlivosť nervov fanúšikov i samotných hráčov. V úvode druhej tretiny, znova podobne nahodený puk ako proti Viťazu, a znova odrazený podobným spôsobom a znova, verne kopírujúc spomínanú situáciu, pristál hosťom na hokejkách v čistej gólovej šanci. Stav 1:0 pre Slovan. Okolo sedem a pol tisíca prítomných divákov začínalo znova upadať do obáv, že uvidia ďalšie domáce trápenie a po vyrovnaní príde psychický zlom. Nestalo sa – NAŠŤASTIE. Prekvapených hostí v tejto šanci vychytal Janus. Iná situácia, podobná ako pri góle Leščenka v zápase s Atlantom. Nahodený puk od modrej čiary, naslepo a do skrumáže, padá rovno na hokejku útočiaceho hráča, ktorého tesne bráni, v oboch prípadoch až podozrivo rovnako, Martin Štajnoch. NAŠŤASTIE – strela Skladničenka tesne minula Janusovu pravú tyčku a stav zostal nezmenený – stav sa nezmenil, stále 1:0 pre domácich. Ak by belasí dostali z týchto dvoch náhodných situácií dva góly ako v minulosti, pravdepodobne by sme neriešili jednoznačné víťazstvo, ale prehlbujúcu sa krízu. Zostáva nám len veriť, že si Slovan konečne naklonil šťastenu, a po smolnej prvej polovici súťaže, keď na Play-off strácal 8 bodov, po tej druhej a šťastnej, bude v zóne postupu s bezpečným, tiež aspoň 8 bodovým, no v tomto prípade už náskokom.

Starosta obrannej hry je späť

Slovan síce nedostáva veľa gólov, ale v momentoch, kedy rozhoduje fakt, či inkasuje, nula, jeden, alebo dva góly a stratí napriek tomu čo i len bod, príde návrat, jedného z najskúsenejších, ale aj najkvalitnejších obrancov, vhod. Tomáš Starosta odohral súťažný zápas po vyše mesiaci. Naposledy hral a vyhral na ľade Lady presne 24.10.2014. Od jeho zranenia sa Slovan potácal v zlej sérii deviatich prehier a len skromných troch víťazstiev. Náhoda, či jednoznačná korelácia? Uvidíme v nasledujúcich zápasoch. Tomášova prítomnosť však bola cítiť, od úvodných minút akoby na ľade nechýbal ani minútu, nieto ešte vyše mesiaca a rozdával jeden bodyček za druhým (vlastne oficiálne bol len jeden, teda aspoň podľa štatistík, stále však bol druhým najlepšie bodyčekujúcim hráčom v zápase). Práve tvrdá hra do tela, schopnosť prišpendliť súpera na mantinel, resp. nepustiť ho do prieniku popri mantineli, je jeho najcennejšia vlastnosť. Preto dúfame, že jeho návratových 14 minút a šesť sekúnd, ktoré strávil na ľade, budú odrazovým mostíkom do lepšej polovice sezóny.

Janus a jeho deň

Keď sa Jaro Janus snaží zmysluplne rozohrať každý chytený puk a rýchlo tak založiť protiútok, človek začne mať pocit, že toto je jeho deň. Keď si Jaro Janus pukom obhodí protihráča za vlastnou bránkou, všetci začínajú tušiť, že gól nedostane. A v momente, kedy Jaro Janus chytí efektným semaforom nájazd, či ďalšiu čistú šancu súpera, nikto už nezostáva na pochybách, že to bude istotne „Shotout“! Včera bol presne taký deň. Takmer presne po mesiaci, dosiahol svoje druhé čisté konto v tejto sezóne, keď zlikvidoval všetkých 18 striel súpera. Všeobecne, čo sa týka brankárov, Slovan sa momentálne nemá na čo sťažovať. Tí sú aktuálne v plnej a skvelej forme, preto všetci veríme, že sa dostaví aj forma strelecká a obrazne napísané, čerstvo doručené decembrové zásoby streleckej modrej tabletky sa tak skoro neminú.

Bonus: Rozhodca č. 22

Predposledné dva domáce zápasy nebola spokojnosť s výkonmi rozhodcov. Preto potešilo, že po záverečnej siréne, rozhodca s číslom 22 vzal puk, ktorý pri domácom, cennom i zriedkavom víťazstve 5:0, má zaujímavú zberateľskú hodnotu, a prehodil ho poza mantinel jednému z hendikepovaných divákov. Toto pekné gesto oceňujeme!

 

 

Pridaj komentár