Pohľad z A3 – Neľahká misia Petriho Matikainena

Známa fráza hovorí, že „nová metla dobre metie“. Inšpirovať sa ňou nechalo i vedenie hokejového Slovana, v nádeji riešiť výsledkovú i hernú krízu hneď v úvode. Zbytočne už teraz polemizovať, či k zmene na trénerskom poste nemalo prísť už počas letnej prestávky. Rovnako je priskoro hodnotiť prvé kroky nového „kouča“. Osobne si však myslím, že zmena bola správnym krokom, nakoľko čakať dlhšie či sa mužstvo náhodou nespamätá, by bolo veľkým rizikom. Stratené body v boji o play-off by mohli v záverečnom účtovaní chýbať. Obmenený káder v úvodných zápasoch naznačil svoju silu, a je už len na novom trenérovi aby sa mu podarilo ukázať mu tú správnu cestu a znova ho správne nabudiť. Nebude to však ľahká misia. Čo sú teda základné kamene úspechu?

1.)    „Reštart“ v hlavách hráčov

Ako prvé treba spraviť hrubú čiaru a prinútiť chlapcov hľadieť dopredu. Čo bolo, bolo, netreba sa zbytočne vracať k predošlým zápasom a chybám. Nie všetko bolo zlé, a práve na dobrých veciach treba začať stavať. Pozitívne myslenie je základom dobrej amtosféry v mužstve a prvým dielikom v skladačke úspechu.

2.)    Prebudiť ofenzívnu silu

Druhý krok úzko súvisí s tým predošlým. Pod bývalým trénerom sme preferovali viac-menej celoplošnú defenzívu, do ktorej boli zapojení hráči celej päťky. Hlavne hráčom s ofenzívnejšími schopnosťami potom chýbali sily v zakončení. Defenzíva je v dnešnom hokeji veľmi dôležitá a často je základom úspechu. Nemala by však zväzovať ruky kreatívnym hráčom. V domácom prostredí je jej prehnaná forma na škodu. Diváci nie sú zvedaví na „obranný betón“, ale chcú sa baviť  a vidieť svoje mužstvo diktovať tempo hry. Ak je hra aktraktívna, fanúšikov vtiahne natoľko, že dokážu vytvoriť búrlivú atmosféru a vyvíjať tlak na súpera. A aj to je dôležitým faktorom, ktorý rozhoduje domáce zápasy.

3.)    Vrátiť sebavedomie obrancom

V prípravných zápasoch sme mohli vidieť, že nové posily v defenzívnych radoch majú svoju kvalitu. Hrali uvoľnene, pred vlastnou bránou, ale rovnako suverénne pôsobili aj v pásme súpera. Nebáli sa rozohrávať puky, či vysielať tvrdé strely od modrej čiary. To všetko sa však stratilo so sebavedomím našich bekov. V obrannom pásme pôsobia neisto, často váhajú s rozohrávkou a tá neistota je najviac viditeľná v ofenzívnej fáze. Zbytočne sa zbavujú pukov, chybujú na modrej čiare a niektorí sa vyslovene boja vystreliť resp. pri zblokovaných strelách to skúsiť znova. Mnohokrát tak, hlavne presilové hry, pôsobia kostrbato, staticky a bez efektu.

Toto budú tri hlavné ciele na ktoré by sa Petri Matikainen mal zamerať, aby mužstvu vrátil tvár a naladil ho na pozitívnu a úspešnú vlnu. Všetko ostatné už potom, ako sa hovorí, príde samo.

Pomohol by psychológ?

Napadá mi však ešte jedna úloha pre vedenie a konkrétne generálneho manažéra. Pouvažovať nad klubovým psychológom. Vo svete bežná funkcia, ktorú využívajú veľké i menšie kluby často plní doležitú úlohu. Hovorí sa, že tréner by mal byť aj dobrým psychológom. Áno, v rámci fungovania mužstva. Ale často sa vyskytujú aj iné problémy, s ktorými by predsa len mal pomôcť odborník. Tak ako telo potrebuje svoj relax v podobe masérov, tak i duša či myseľ potrebuje raz-za-čas uvoľniť. Každý športovec vie, že psychika je rovnako dôležitá ako kondícia a má veľký vplyv na výkonnosť. Preto si myslím, že by pozícia odborníka v tejto sfére mohla byť prospešná. Ak nie permanentného zamestnanca, tak aspoň externého konzultanta.

4 thoughts on “Pohľad z A3 – Neľahká misia Petriho Matikainena

  • 29. septembra 2014 at 16:42
    Permalink

    No s 2,3 suhlasim a psycholog detto, dokonca by to mala byt samozrejmost aby bol k dispozicii pri spickovych kluboch, alebo tych co maju narocne ciele. Ten restart, to je tazko povedat, zda sa mi ze dokazeme zahrat niektore zapasy vyborne a ine sme pod vplyvom toho ze sa nedari dost psychicky dole. Zatial prevazuje faktor, ze sa nam hra vonku lepsie a to ma iba jeden dovod. Pocituju doma tlak a zatial sa s nim nevysporiadali, ale budu musiet inak je zle.

  • 30. septembra 2014 at 9:14
    Permalink

    Tak, ako som uz naznacil, vsetko spolu suvisi a aj ten tlak v domacom prostredi je zase len o hlave. Uvidime co prinesie novy trener a ako dokaze s hracmi pracovat po tejto stranke. Vcerajsi zapas naznacil ze by sa to mohlo uberat dobrym smerom…

Pridaj komentár