Preview: HC Slovan Bratislava vs. Dinamo Riga

Dnes sa stretneme s ďalším Dinamom v boji o lepšie postavenie v našej Bobrovovej divízii a zároveň s naším najbližším prenasledovateľom, lotyšskou Rigou. Riga má, rovnako ako Slovan, 15 bodov a za nás ich posúva len horšie skóre. Máme však oproti nim zápas k dobru. Zápas začína o 19:00.

Pôvodný klub Dinamo Riga bol založený v roku 1946, no nakoniec rozpustený v 1995. Obnovený bol následne už ako klub KHL v apríli 2008 pod historickým názvom. Jeho prvým trénerom bol Slovák Július Šupler a viedol tento tím až do apríla 2011, kedy ho nahradil Fín Pekka Rautakallio. Aktuálne je koučom bývalý Šuplerov asistent Artis Ābols. Jeho asistentmi sú zas bývalí hráči Dinama Riga v KHL Ģirts Ankipāns a Aleksandrs Ņiživijs, ktorých si niektorí môžu pamätať aj ako hráčov (Ņiživijs nám dal gól v samostatných nájazdoch pri našej prvej prehre s týmto súperom v KHL 8.9.2012). No pre mnohých Bratislavčanov je určite najznámejším generálny manažér Dinama bývalý obranca Normunds Sējējs, ktorý odohral sezónu 2003/2004 práve za bratislavský Slovan. Okrem toho pracoval aj v štruktúrach HC Lev Praha a HC Sparta Praha.

Dinamo Riga je známe aj tým, že tvorí absolútne gro lotyšskej reprezentácie. Tomu sa podriaďuje aj súpiska hráčov, keď v drvivej väčšine sú to domáci hráči. Nájde sa tam aj pár legionárov a konrétne aj dvaja Slováci: Milan Jurčina a Marcel Hossa. Druhý menovaný je v tíme už legendou, vedie historické štatistiky klubu v počte gólov (aktuálne ich má na konte už 91 za štyri sezóny a 188 odohraných zápasov, k tomu pridal 11 gólov v 26 zápasoch play-off) aj v kanadskom bodovaní (159 bodov v základnej časti, 15 bodov v play-off). Vždy sa mu najviac darilo v tomto klube, keď hral za Rigu, bol obávaným strelcom, preto sa sem aj niekoľkokrát vrátil po krátkej anabáze či už v Ak Bars Kazaň, Spartaku Moskva alebo HC Lev Praha. Svoje tu odohrala aj lotyšská legenda a bývalý hviezdny obranca NHL Sandis Ozoliņš.

Klub mal a stále má, rovnako ako niekoľko ďalších tímov pred aktuálnou sezónou, problémy s financiami. Predseda predstavenstva dokonca vyhlásil, že niektorým hráčom odporučil hrať tento rok zadarmo. Zaujímavé bolo aj odôvodnenie: že „predsa sú už milionári, prečo by teda nemohli hrať jeden rok bez nároku na financie, nech ukážu, či sú oni dinamovskí patrioti.“

Aj na základe vyššie spomínaných finančných problémov nastalo v tíme pred touto sezónou niekoľko pohybov v hráčskom kádri. Tím opustili viacerí hráči, predovšetkým legionári, ako Mat Robinson, náš Marcel Haščák, Kyle Wilson, Paul Szczechura, Mikael Tellqvist, Jamie Johnson, Sandis Ozoliņš naopak ukončil aktívnu hráčsku kariéru. Príchody už nie sú také početné, no niektoré sú tiež zaujímavé mená. Prišli Rus Pyotr Schastlivy, reprezentačný brankár Edgars Masalskis, ktorý prišiel prišiel z HK ŠKP Poprad, ďalší reprezentant Lotyšska Mikelis Redlihs. Z AHL posilnil tím Kanaďan Chay Genoway alebo už spomínaný urastený slovenský obranca so skúsenosťami z NHL Milan Jurčina a Švéd Linus Videll z Donbassu.

V KHL je to pravidelný účastník play-off, okrem sezóny 2012/2013 v nej ešte nechýbal. V tejto sezóne si to ale aspoň čiastočne vynahradili hráči ziskom „Pohára nádeje“, teda Nadezhda cup, keď vo finále porazili Amur Chabarovsk 3:1 na zápasy. Belasí sa stretli s týmto súperom zatiaľ štyrikrát v ostatných dvoch sezónach, iba raz sme zvíťazili, ďalšie dva zápasy sme prehrali v riadnom hracom čase a jeden po samostatných nájazdoch. Našim najčastejším strelcom do siete Dinama Riga bol v týchto zápasoch Michel Miklík (trafil sa trikrát), no ten pred aktuálnou sezónou opustil Slovan aby zamieril do Amuru Chabarovsk. Viac k aktuálnej sezóne sa môžte dozvedieť zo štatistík na konci preview.

Veríme, že predošlé dva víťazné zápasy s Medveščakom Záhreb a Dinamom Minsk pomohli chlapcom zabudnúť na čiernu sériu bez víťazstva a že sa pomaly do nich dostáva nová taktika a nový impulz od kouča Petriho Matikainena. Obrana, zdá sa, opäť naberá na istote. Potešujúce je aj to, že sa nám začína viac dariť na presilovkách, keď až tri z piatich strelených gólov z posledných dvoch zápasov padli v početnej výhode. Porazme aj ďalší neruský tím v KHL v rade a nadobudnime opäť dominanciu v domácich zápasoch, ktoré by mali vrátiť divákov do hľadiska.

Zápas bude odvysielaný na Sport2 od 18:45.

V zostave nastali aj niektoré vynútené zmeny, keď Kurtisa Fostera trápi vyróza, na jeho miesto by sa mal posunúť Štajny a vedľa neho by sa mal postaviť Sigalet, chytať by mal opäť Jaro Janus:

Janus (Backlund) – Baranka, Sersen, Vondrka, Nedorost, Nagy – Sigalet, Štajnoch, Bartovič, Surový, Netík – Starosta, Brejčák, Hudáček, Tičar, Jeglič – Mihálik, Lunter, Šťastný, Murley

 

Ďalšie zaujímavé informácie:

HC Slovan Bratislava

Počet bodov: 15b

Celkové skóre: 24:26

Bilancia doma: 1-1-1-3 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 1-1-0-3 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 10 gólov Ladislav Nagy

Najlepší nahrávač: 4 asistencie Žiga Jeglić, Michal Vondrka

Najlepší hráč: 12 bodov Ladislav Nagy

Najtrestanejší hráč: 24 minúť Václav Nedorost

Celkový počet trestných minút: 140 minút

Úspešnosť brankárov: 92,0% Jaroslav Janus, 89,3% Johan Backlund

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 12/7

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 18,2% / 87,0%

Zranení hráči: Kurtis Foster (viróza)

 

Dinamo Riga

Počet bodov: 15b

Celkové skóre: 25:29

Bilancia vonku: 1-0-2-2 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 2-0-1-2 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 4 góly Marcel Hossa

Najlepší nahrávač: 7 asistencií Miks Indrasis

Najlepší hráč: 9 bodov Miks Indrasis

Najtrestanejší hráč: 12 minút Linus Videll

Celkový počet trestných minút: 96 minút

Úspešnosť brankárov: 94,2% Jakub Sedláček, 86,5% Edgars Masalskis

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 10/8

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 18,2% / 81,8%

Zranení hráči: nikto

6 thoughts on “Preview: HC Slovan Bratislava vs. Dinamo Riga

Pridaj komentár