Rozhovor s Richardom Hamšíkom: Slovan bol najlepšia voľba pre Marka

Už zajtra sa na Pasienkoch predstaví európsky gigant z Talianska SSC Neapol. Spolu s ním sa vráti na miesto svojho bývalého pôsobiska (obrazne povedané, keďže hrával ešte na Tehelnom poli) aj Marek Hamšík. My v SlovanPositive sme sa preto rozprávali s jeho otcom, bývalým futbalistom a Markovým najväčším fanúšikom Richardom Hamšíkom.

Aký bol Marek ako dieťa futbalista? Bolo už vtedy vidno, že je to veľký talent slovenského futbalu? Alebo to musel najprv svetu dokázať ťažkou drinou?

Od malička, od nejakých troch rokov, začal kopať do lopty a od piatich už hral v tíme v Banskej Bystrici. Vynikal vo všetkých svojich mládežníckych kategóriách, či už na turnajoch alebo v ligových zápasoch, dával veľa gólov, bol veľmi šikovný.

Dnes ho pozná celé Taliansko, ale aj svet ako „Marrechiaro“. Akú mal prezývku ako dieťa?

„Marrechiaro“ mu dali v Neapole. V Banskej Bystrici ešte nemal prezývku. Keď však v 14-tich rokoch odišiel z Jupie Podlavice do Slovana Bratislava do kategórie mladších dorastencov, mal ju vtedy pod svojimi krídlami tréner Igor Bôbik, ktorý ho dva roky trénoval. Ten mu dal prezývku „žaba“.

Prečo „žaba“?

Pretože mal dlhé nohy a všade bol na tom ihrisku.

Zdedil po Vás niečo z futbalového umenia prípadne aj z futbalových zlozvykov?

My sme športová rodina, ja som bol futbalista, manželka hrávala hádzanú, aj dcéra do svojich 18-tich rokov. Od malička som Marka vozieval na moje tréningy. Od začiatku bolo teda tak povediac predurčené, že aj on sa bude venovať futbalu. Je to ale príjemné konštatovanie, keď dieťa je lepšie ako jeho rodič, v tomto prípade to platí 100-percentne. Ja som hrával maximálne druhú slovenskú ligu a Marek hrá veľký futbal. Takže gény ani nie a aj typologicky je úplne iný hráč ako som bol ja.

Ako vnímal v roku 2002 svoj odchod z rodnej Banskej Bystrice do bratislavského Slovana v tak mladom veku (14 pozn.red.)?

On bol vždy veľmi ctižiadostivý, nikdy nemal rád vo futbale priemernosť, na rozdiel od školy, vždy mal tie najvyššie ambície. Spoločne, aj s manželkou, sme sa vtedy o tom rozprávali, či ho neskúsime dať do iného klubu a on povedal, že nemá problém ísť hoci aj do iného mesta. Takže on bol len rád, keď mohol napredovať vo svojej kariére. A prestup do ŠK Slovan Bratislava bola najlepšia voľba, akú sme mohli vtedy spraviť.

Keď potom v roku 2004 ešte len ako 17-ročný odišiel do talianskej Brescie, nemal problémy s cudzím jazykom? Predsa len to nie je jazyk ako angličtina, ktorý by sa bežne na Slovensku učil na školách.

Dva roky strávené v Slovane, v hlavnom meste, ho osamostatnili. My sme za ním chodili na zápasy, na občas turnaje. Vtedy to bol už 15-16-ročný chalan, ktorý sám hospodáril so svojimi peniazmi, riešil sám svoj voľný čas. Tie roky v Bratislave mu pomohli preklenúť prechod od rodičov a potom následne odísť do zahraničia. Jediný problém, ktorý sa pri odchode do Talianska vyskytol, bola rečová bariéra. Ale on bol natoľko samostatný, že sa už za pol roka dokázal dohovoriť. Samozrejme, keď je človek sám v zahraničí a nemá nikoho vedľa seba, kto by hovoril rovnakým jazykom, tak sa naňho tá taliančina rýchlo nalepí. Takže musel trošku zaťať zuby, ale aj toto zvládol.

Sledujete Markove vystúpenia pravidelne? Chodíte aj na jeho zápasy do Talianska?

My sme odjakživa podporovali a aj podporujeme svoje deti. Sledujeme každý jeho zápas či už v národnom tíme alebo za SSC Neapol a chodíme pravidelne na výjazdy na zápasy, keď hrá Neapol či už doma alebo mimo svojho štadióna. Sme so synovou kariérou ako rodičia veľmi spätí.

Dávate synovi po zápasoch ešte občas nejaké otcovské resp. futbalové rady, napríklad keď mu zápas nevyjde?

My sme spolu v pravidelnom kontakte, vždy pred zápasom sa Marek ozve a trochu podebatujeme. Takisto aj po zápase ho spolu trošku zhodnotíme. Ja som ale bol jeho najväčším kritikom do jeho 16-tich rokov. Keď potom odišiel do zahraničia, už nebolo treba jeho výkony nejak komentovať a prakticky ho človek môže už len povzbudiť, či už je to v dobrom alebo keď sa mu niečo nevydarilo. On má svoju hlavu a myslím, že je veľmi silná osobnosť na to, aby si sám dokázal zhodnotiť, či hral dobre alebo zle. Takže my sme už len fanúšikovia.

Ako často chodí Marek domov na Slovensko za rodinou?

Treba ten čas rozdeliť na dve časti. Jednou je futbalová dovolenka, najdôležitejšia časť v roku, čo je mesiac po skončení súťaže. Druhou sú vianočné sviatky, kedy je aj v Serii A prestávka, vtedy je týždeň doma. Okrem toho sú už len reprezentačné zrazy, ktoré sú ale venované národnému tímu a nie rodine. Takže doma v Banskej Bystrici je prakticky len dvakrát do roka.

Čo hovoríte na aktuálne výsledky a formu Slovana, či už v pohárovej Európe alebo v domácej lige? 

Každé mužstvo, aj športovec, máva niekedy nejakú krízu a tá sa momentálne prejavila aj na Slovane. Musia sa z toho teraz dostať ako mužstvo, hráči, ako aj tréneri. Ešte pred mesiacom to isté mužstvo bojovalo o skupinovú fázu Ligy majstrov a tam podávali výborné výkony. Myslím si, že je len otázka, kedy sa Slovan opäť vráti na tú víťaznú vlnu a dúfam, že to bude už (až) po zápase s Markovým Neapolom.

Neapolu sa ale v tejto sezóne tiež zatiaľ nedarí podľa predstáv a očakávaní. Vypadli v predkole Ligy majstrov, v domácej súťaži sú aktuálne ôsmi iba s dvomi víťazstvami na konte. Čo je podľa Vás toho príčinou? Hovorili ste o tom aj s Markom? 

Je to to isté ako v prípade Slovana, aj Neapol mal zlý začiatok v sezóne. Našťastie posledný zápas vonku v Sassuolo vyhrali, takže dúfam, že sú z najhoršieho vonku. Ale samozrejme ani klub, ani fanúšikov, ani hráčov neteší aktuálne postavenie, za posledných 5-6 rokov v Neapole neboli zvyknutí byť na podobných priečkach, takže dúfam, že sa z toho skôr či neskôr vymania a pôjdu hore. Je ešte len začiatok súťaže a dúfam, že Neapol už tú hernú krízu prekonal.

Ako vníma Marek štvrtkový duel proti svojmu niekdajšiemu klubu ŠK Slovan Bratislava? Bude preňho niečím špecifický? 

Ako povedal už pri vylosovaní, preňho osobne bol sen takúto skupinu dostať. Či Sparta alebo Slovan, a hlavne slovenský zástupca, sú preňho blízke kluby a predstaviť sa s Neapolom na Slovensku bude príjemné. Slovan je jeho mužstvo, z ktorého sa dostal do veľkého futbalu. On sa na tento zápas veľmi teší a dúfam, že to bude oku lahodiaci futbal aj pre fanúšikov.

Aké vidíte šance Slovana proti takému európskemu gigantovi, akým je Neapol? Kde by mohol mať Neapol slabiny, ktoré by mohli belasí využiť? 

Neapol má silné mužstvo. Tá kvalita je určite na ich strane, predsa len talianska liga je kvalitatívne niekde úplne inde ako naša Fortuna liga. Vždy sa však rozhoduje na ihrisku. Nepredpokladám, že by malo dôjsť k nejakému veľkému prekvapeniu, aj keď si pamätáme dvojzápas s Viktoriou Plzeň z pred dvoch rokov, oba zápasy prehral. Plzeň pritom nie je o nič silnejšie mužstvo ako Slovan Bratislava, takže na ihrisku sa vždy môže niečo nepredvídané stať.

A na záver – aký výsledok tipujete?

1:3 pre Neapol.

Pridaj komentár