Päť postrehov zo zápasu s Avangardom Omsk

Zápas s Omskom sa začal s 20-minútovým oneskorením. Dôvodom mali byť problémy s osvetlením na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. HC Slovan favoritovi s Omsku tentokrát podľahol, nezopakoval výhru z jeho ľadu a prehral 1:4. Stretnutie sledovala legenda belasých Karol Fako, ktorý v sobotu oslávil svoje 87. narodeniny. Svoj prvý štart v drese Slovana si medzi seniormi odkrútil už ako sedemnásťročný.

Rešpekt

Hráči Avangardu do zápasu nastúpili sebavedomo. Posledné dva zápasy prehrali, navyše inkasovali v nich desať gólov. Prvýkrát Slovanu dovolili na Bobkova vystreliť v jedenástej minúte. Brankár Čiliak bol od prvej minúty po paľbou striel. Belasí mu pomáhali ako sa dalo, v stretnutí zablokovali až 22 striel súpera. Ako keby Slovan nastúpil proti Omsku s rešpektom, prvé tri útoky z vlastnej tretiny zakončil odovzdanou prihrávkou. Neskôr sa oťukal, ale aj vo zvyšku bolo vidno kvalitu na strane súpera.

Ten istý

Proti Slovanu v piatok pískala dvojica hlavných rozhodcov – Kulakov a Romasko. V nedeľu Romaska nahradil Belyayev, Kulakov pískal aj proti Omsku. A bolo to vidno. Noty asi dostali pred zápasom jasne napísané, prekvapenie na úkor Omsku nemohli dopustiť. Omsk proti Slovanu, ale ich pomoc nepotreboval napriek tomu prišla. Zákroky Slovanu boli posudzované dvomi minútami, vylúčenia Avangardu sa nám javili skorej ako kompenzácie. V siedmej minúte druhej tretiny bol na mantinel narazený Červený, ten zostal otrasený, faul sa nepískal. Lukáš Klok sa rozhodol svojho krajana brániť, za čo bol vylúčený. V tejto presilovke ešte prišiel jeden faul hostí, ten nebol odpískaný, hra pokračovala – vyústila do prvého gólu. V zápase za ničím nezaostali ani čiaroví rozhodcovia, ktorí videli hrať šesticu Slovanistov, ale až sedem korčuliarov Omsku na ľade nepostrehli.

Prvý v sezóne

Viacerí hráči Slovana čakajú na svoj prvý gól v sezóne. Medzi nich patril aj Andrej Meszároš. Ten sa v zápase najprv v druhej tretine zastreľoval. Pri strele však zlomil hokejku. V presilovke sa nemýlil, potvrdil, že strieľať z prvej ešte nezabudol. Na jeho projektil brankár Bobkov nemal nárok. K trom prihrávkam si pripísal gól.

Rýchla odpoveď

Slovan po vyrovnávajúcom góle ožil. Zdalo sa, že by mohol zápas otočiť vo svoj prospech. To sa ale nestalo, a po necelých troch minútach od Meszárošovho gólu po ľavom krídle unikol skúsený Desharnais, ktorý šikovnou strelou prekonal Čiliaka. Bol to nešťastný gól, ktorý navyše padol v čase, kedy sa pomaličky schyľovalo ku koncu druhej tretiny. Slovan už na tento gól odpoveď nenašiel. Hostia v priebehu zápasu dokázali pridať ďalšie dva góly, čím korunovali svoj výkon a ambície, s ktorými do Bratislavy pricestovali.

Skúsenosti z NHL

O Omsku sa v Rusku zvykne hovoriť ako o hlavnom meste ropy. Preto aj káder Avangardu je každoročne nabitý drahými hráčmi, ktorí do KHL prichádzajú so skúsenosťami z NHL. Na lavičke stojí veľký trénerský odborník a stratég Bob Hartley. Ten s Coloradom Avalanche získal slávny Stanleyho pohár.  Pri pohľade na súpisku Omsku dochádzame k zaujímavému číslu. Jeho hráči v NHL dohromady odohrali 4036 stretnutí, čo nie je málo. Počtom vyniká Talbot, ktorý spoločne s brankárom Ramom nehrali. Podobne tak ani Verteeg, ktorý medzi časom Omsk opustil.