Tretie miesto slovanistiek na turnaji Ligy majstrov (FOTO)

Futbalistky Slovana sa v závere augusta predstavili na kvalifikačnom turnaji Ligy majstrov žien. V slovinských mestách Lendava a Beltinci zviedli súboje s troma protivníkmi rôznych stupňov kvality.

Hneď na úvod si merali sily s veľkým favoritom a aj neskorším víťazom skupiny švajčiarskym FC Zürich. Po výbornom výkone, po ktorom tímu vyslovili slová uznania aj tréner i kapitánka švajčiarskeho družstva, belasé vysokému favoritovi podľahli 1:3. Slovanistky prehrávali 0:3, no pár minút pred koncom sa odmeny v podobe znižujúceho gólu dočkala kapitánka Alexandra Hollá. Mimochodom bol, to je jediný gól, ktorý Zürich inkasoval vo všetkých troch dueloch na turnaji.

S hostiteľom turnaja slovinským klubom Pomurje, ktorý bol v tomto zápase v roli favorita, zviedli Bratislavčanky obrovskú bitku. Zverenkyne trénera Martina Masaryka mali vynikajúci nástup, keď sa v deviatej minúte ujali vedenia po góle Martiny Šurnovskej. Domáce však stav rýchlo obrátili na 2:1 v ich prospech a v 63. minúte navyše bola po druhej žltej karte vylúčená Alexandra Hollá. Belasé aj napriek početnej nevýhode ešte dokázali v 76. minúte vyrovnať nádherným gólom po ďalekonosnej strele Terézie Kovaľovej, Pomurje však následne v závere stretnutia dvoma gólmi predsa len strhlo víťazstvo na svoju stranu. V nadstavenom čase ešte videla červenú kartu aj ďalšia z našich hráčok Alexandra Tóthová.

Na záver zviedli belasé konfrontáciu s papierovo najslabším celkom skupiny albánskou Vllazniou Škodra. V prvom polčase rozvlnili sieť naše Martina Švecová a Martina Šurnovská. Futbalistky Vllaznie síce v druhom dejstve znížili, no napokon sa slovanistky tešili z tesného víťazstva 2:1, vďaka ktorému obsadili v štvorčlennej tabuľke tretie miesto. Víťazom turnaja sa bez bodovej straty stal Zürich a postúpil do vyraďovacej fázy Ligy majstrov.

MARTIN MASARYK, tréner Slovana: „Pred kvalifikačným turnajom sme si povedali, že náš cieľ je odohrať tri dobré zápasy a kvalitne reprezentovať značku Slovan v zahraničí. Myslím si, že sme ho splnili na 75 percent. Hneď na úvod Ligy majstrov sme si zmerali sily s top favoritom nielen celého turnaja v Slovinsku, ale aj s najlepším družstvom renkingu spomedzi všetkých 36 účastníkov kvalifikácie. Odohrali sme vynikajúci zápas, a i keď sme prehrali 1:3, v konečnom dôsledku bol pre nás tento výsledok víťazstvom. Nakoniec sa ukázalo, že sme boli jediným tímom, ktorý dokázal Zürichu vsietiť gól, a práve aj tento okamih bol pre mňa jeden z najkrajších trénerských zážitkov. Na druhý duel sme nastúpili proti domácim majsterkám z Pomurja. Tento zápas sme však všetci, ako jeden tím, nezvládli úplne podľa našich predstáv. Myslím si, že to bol pre nás hrateľný súper, lenže sme doplatili na našu neskúsenosť. Nechali sme sa vylúčiť a v Champions League sa veľmi ťažko hrá s desiatimi hráčkami na ihrisku. Tretí a posledný súboj nás čakal proti albánskej Vllaznii, ktorú sa nám podarilo zdolať 2:1.

Chcel by som vyzdvihnúť usporiadateľov našej kvalifikačnej skupiny. Všetko bolo na veľmi vysokej úrovni a organizačne dokonalo zvládnuté. Z nášho pohľadu sa nám podarilo splniť dva z troch cieľov, takže môžeme byť s naším účinkovaním v Lige majstrov spokojní. Chcel by som sa hlavne poďakovať dievčatám, ktoré v každom zápase nechali na ihrisku maximum a dôstojne reprezentovali svoj klub na medzinárodnej úrovni. Ďalej realizačnému tímu, ktorý nám zabezpečil komfort, na aký nie sme ani z ďaleka zvyknutí, a v neposlednom rade aj vedeniu Slovana za podporu.“