Dinamu v Bratislave ruže nekvitli, po Minsku zdolal Slovan aj Rigu

HC Slovan Bratislava – Dinamo Riga 5:1  (4:0,0:1,1:0)

Góly a asistencie: 4. Jeglič (Tičar, Hudáček), 4. Vondrka (Murley, Sersen), 16. Vondrka (Murley), 19. Murley (Nagy), 56. Hudáček (Tičar, Jeglič) – 40. Videll (Mi. Redhlis)

Slovan: Janus (Backlund) – Sersen, Baranka, Štajnoch, Sigalet, Brejčák, Starosta, Mihalik – Nagy, Murley, Vondrka – Netík, Surový, Bartovič – Jeglič, Tičar, Hudáček – Ölvecký, Šťastný, Lunter.

Riga: Sedláček (21. Masalskis) – Cibulskis, K. Redlihs, Pujacs, Genoway, Jurčina, Sotnieks, Augstkalns – M. Redlihs, Videll, Daržins – Skvorcovs, Ščastlivyj, Hossa – Indrašis, Bičevskis, Meija – Cipulis, Upitis, Bukarts.

Rozhodovali: Komarov, Safiullov – Marfjonov, Sysujev Vylúčení: 7:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, diváci: 8.611

Zápas tabuľkových susedov začal nepríjemne pre Slovan. Po minúte a dvanástich sekundách si za seknutie išiel sadnúť Starosta a domáci sa tak museli brániť prevahe súpera o jedného hráča. Janus vytiahol niekoľko zákrokov, 28 sekúnd pred koncom mu dokonca pomohla aj pravá žrď po strele Ščastlivého. Ihneď po skončení oslabenia unikla dvojica Tičar – Jeglič, prvý zo Slovincov vytiahol gólmana Sedláčka z bránky, vzápätí naservíroval voľnému Jegličovi a ten už nemal problém skórovať do prázdnej bránky. Hlásateľ ešte nestihol oznámiť strelca prvého gólu a Slovnaft aréna sa dostala do vytrženia po druhýkrát. Vondrka sa ihneď po buly preštrikoval cez obranu Lotyšov a zavesil po druhýkrát. Tréner hostí Äbols okamžite zareagoval oddychovým časom. Hostia z Rigy po tomto momente ožili, Janus musel likvidovať dve veľké šance za sebou. Najskôr pálil nebezpečne Darzinš a po ňom Hossa. V dvanástej minúte mal opäť veľkú príležitosť Darzinš, na druhej strane odpovedal rovnakou mincou Bartovič. Prvú presilovku v zápase si Slovan zahral šesť a pol minúty pred koncom tretiny po faule Jurčinu na Šťastného. V nej prišli pokusy Nagya a Sersena nazmar, v pokračujúcom tlaku sa však puk dostal pred Vondrku a ten už vedel čo s ním – 3:0. Dinamo kontrovalo opäť veľkou šancou, Janus vytiahol skvelý zákrok proti Bičevskisovi. Naša brankárska jednotka z posledných zápasov odolala aj ďalším pokusom v nasledujúcej presilovke hostí, naopak, v oslabení ušiel Nagy a po jeho nahrávke trafil z prvej Murley. Slovan tak zakončil famóznu prvú tretinu štyrmi gólmi.

Belasí nešetrili svojho súpera ani v ďalšom priebehu. Hneď v úvode druhého dejstva sa v pásme hostí usadil prvý útok a pred Masalskisom, ktorý po prvej tretine nahradil Sedláčka, horelo po strelách Murleya a Vondrku. Diváci o tri minúty ocenili aj Štajnochov „strom“ Redhlisovi, ktorý sa len ťažko zdvíhal z ľadu po tvrdom, no čistom ataku nášho obrancu. V 27. minúte Murley vyhodil puk cez mantinel, za čo musel ísť pykať. Vzápätí tlieskal z trestnej lavice Janusovi, ktorý výborne zareagoval na strelu Pujacsa z uhla a pri ktorej mal aj potrebné šťastie. Náš gólman roztlieskal arénu aj na samom konci presilovky po skvelom akrobatickom zákroku. Janus svoju pohodu opäť dokázal pri samostatnom nájazde Redhlisa v 34. minúte, keď lapačkou zabránil lotyšskému útočníkovi skórovať. Už sa zdalo, že druhá tretina bude gólovo neplodná, no streleckú prevahu v nej dokázala Riga predsa len zúžitkovať na jej konci, keď sa presadil Videll.

Hostia pokračovali v aktivite aj na začiatku tretieho dejstva. Po dvoch minútach mali dokonca ďalšiu výhodu presilovej hry. Netrvalo dlho a po jej skončení prišla na rad ďalšia a tá sa po minúte a 44. sekundách navýšila na dvojnásobok. Slovan však bránil výborne a na konci oslabenia piatich proti trom mohol dokonca v úniku skórovať Sersen. Posledným strieľajúcim hráčom počas presilovky bol obranca Genoway, Janus si však dnešný zápas naozaj užíval. Pravým betónom znemožnil prejsť puku  do siete. Ďalší ťažký zákrok vytiahol gólman belasých šesť minút pred koncom, keď nachytal na hruškách medzi kruhmi osamoteného Darzinša. Na druhej strane prišiel rýchly brejk trojice Jeglič – Tičar – Hudáček a posledne menovaný zavŕšil skóre zápasu. Slovan si tak po úvodnom kole pripísal opäť víťazstvo s piatimi strelenými gólmi.

Petri Matikainen: “Vedeli sme, že Riga zahrala dobre v Helsinkách predchádzajúci zápas a preto sme sa mali na pozore. Boli sme dnes veľmi efektívni, avšak druhá tretina bola pre nás veľkým ponaučením, hrali sme ju príliš pasívne. Do tretej tretiny sme nastúpili sústredení, prežili sme tri oslabenia ktoré boli ťažké, hrali sme ich však veľmi dobre. Prežili sme pekný hokejový večer, musíme sa však vyvarovať mnohých situácií, ktoré nás dnes mohli stáť zápas. „

7 thoughts on “Dinamu v Bratislave ruže nekvitli, po Minsku zdolal Slovan aj Rigu

• 1. októbra 2014 at 21:57

Skoda, ze druhu tretinu jemne vypustili pomer striel 2:17, ale Janus mal dnes svoj den. Na moj vkus dostal lacny gol a chytil nemozne, ten gol bol vyustenim aktivity hosti. Kedy Slovan naposledy viedol po prvej casti 4:0?

• 2. októbra 2014 at 9:12

Prvá tretina bola pre mňa príjemným prekvapením. Kombinácie na jeden dotyk, presné prihrávky a obrancovia podporujúci ÚTOK!!! Zjav, ktorý v minulej sezóne obranca Slovana nepoznal. Normálne som videl (napr. Starostu) ako zahral falošné krídlo a aj napriek tomu sme neprepadli v obrane, lebo mu kryl chrbát tuším Tičar.

Celkovo to malo grády, až na slabšiu druhú tretinu, kedy sme kľudne mohli inkasovať aj viac ako gól. Janus opäť našiel formu, avšak si myslím, že by nemal byť preťažovaný a Johan ho plnohodnotne zastúpi.

Ako som povedal, dávam Matikainenovy čas do konca mesiaca aby ich odučil Čadoviny a naučil hrať hokej, ale posledné dva zápasy ukázali, že sa to uberá správnym smerom. Nasleduje dôležitý trip z ktorého v ideálnom prípade dovezieme 6b v prípade priaznivého usporiadania hviezd na oblohe aj plných 9 bodov.