EBEL liga – áno, či nie? (FOTO)

Čas sa kráti. Vedenie Slovana má už len pár dní na to, aby sa rozhodlo, čo ďalej. Pred časom nám Maroš Krajči, generálny riaditeľ klubu povedal, že by chcel mať jasno do konca marca. Stále sa rokuje, špekuluje a hľadajú sa najvhodnejšie alternatívy. Horúcim favoritom pre účasť Slovana v budúcej sezóne je aj EBEL liga so sídlom v Rakúsku. Čo by mohla ponúknuť samotnému klubu, hráčom, sponzorom, či fanúšikom? My sme sa boli osobne pozrieť na štvrťfinále play-off medzi domácou Wien Capitals a Féhervárom AV19.

V peknej a útulnej AlbertSchultzHalle sme strávili tri hodiny. Prezident súťaže Peter Mennel a komisionár Christian Feichtinger nás oboznámili s celou históriou ligy, ponúkli aj množstvo štatistických údajov. Samotná súťaž bola založená v roku 2003, momentálne ju hrá dvanásť tímov z piatich krajín – EC Dornbirner, KAC Klagenfurt, Red Bull Salzburg, EC Villach, Black Wings Linz, Südtirol HBC, Orli Znojmo, Die Haie Insbruck, Moser Medical 99 Graz, Fehervár AV 19, Olimpija Ljublana a Vienna Capitals. Okrem toho má Erste Bank liga aj juniorskú súťaž, kde okrem iných rakúskych mužstiev pôsobia napríklad aj mladé nádeje Budapešti, Vasasu, Kranju, Jesenice či Celje. EBEL liga má veľké mediálne pokrytie, vlani ju prostredníctvom tlače, internetu a rôznych iných médií mohlo zhliadnuť 30 miliónov divákov. Na jej zápasy prišlo vyše 1,15 milióna divákov. V tomto smere má liga naozaj čo ponúknuť. Jej mediálna hodnota je 45 miliónov eura a ak by vstúpili do ligy Záhreb i Slovan, súťaž by sa hrala v 7 krajinách na 30-miliónovom trhu. Práve o tieto dve organizácie má vedenie ligy veľký záujem. Ak by bol záujem obojstranný, Slovan musí podať prihlášku do 15. apríla.

Samotná organizácia ligy je výborná. Mediálne pokrytie i samotná propagácia je naozaj špičková. Rakúšania v tomto vždy boli unikátni. Cena vstupeniek na zápasy EBEL ligy sa pohybuje od 5 do 30 eur. Konkrétne na zápas Viedne s Fehervárom stáli 20 eur a predalo sa ich niečo málo cez päť tisíc. Kultúra fanúšikov je výborná, tu by sa Slovan isto nestratil. Výborne funguje domácemu klubu fanshop, ten nás zaujal asi zo všetkého najviac. Je pozoruhodné, že ho vedie Čech a nájdete v ňom naozaj všetko. Od dresov, mikín, tričiek a šálov dokonca aj cukríky, či víno. „Nášmu fanshopu sa veľmi darí, máme vysoké obraty počas zápasov, fungujeme aj na internete. Záujem o suveníry je naozaj obrovský, najmä nový tovar je okamžite preč,“ prezradil nám Michal Liberda, shopmanažér. Na margo vstupu Slovana do ligy poznamenal:  „Slovan by bol rozhodne obohatením EBEL ligy. Výhoda je, že táto liga je medzinárodná, je tu preto priestor pre sponzorov a iných partnerov. Kvalita ligy je možno o niečo málo  nižšia ako slovenská extraliga, máme však iné výhody,“ myslí si.

Kvalita zápasu sa nám zdala naozaj nízka. Nemôžeme však súdiť podľa jedného zápasu, avšak keďže išlo o play-off, čakali sme rozhodne viac. Je nám jasné, že takúto súťaž by Slovan musel odohrať s oveľa menej náročným kádrom na finančnú kondíciu, než aký momentálne má. Pri všetkej úcte, taký Laco Nagy je na niekoľkonásobne vyššej úrovni, ako najlepší hráči EBEL-ky. Prezident súťaže Peter Mennel nechcel nič prezradiť, no priznal, že so Slovanom rokuje. „Máme ešte mesiac na rozmyslenie. Počkajme si teda ešte. V tejto chvíli nevieme, kde sa napokon prihlásime. V hre je stále viac možností, rozhodnúť navyše musí aj Slovenský zväz ľadového hokeja, povedal nám Maroš Krajči počas prestávky zápasu vo Viedni, kam rovnako prišiel na pozvanie vedenia súťaže. Krajči rovnako ako my povedal, že z jedného zápasu nemožno posudzovať úroveň celej ligy. Mimo samotnej kvality však aj on musel byť pozitívne naladený pri pohľade na celkový marketing súťaže.

Kam teda napokon Slovan zamieri? Musíme byť naozaj trpezliví. V hre je totiž zrejme stále aj KHL, ako sme nedávno písali v našom článku, informácie o ruských jednaniach v prípade pomoci Slovanu nie sú až tak takou kačicou…

[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=“thumbnails“ theme_id=“1″ gallery_id=“140″ sort_by=“order“ order_by=“asc“ show_search_box=“0″ search_box_width=“180″ image_column_number=“5″ images_per_page=“30″ image_title=“none“ image_enable_page=“1″ thumb_width=“180″ thumb_height=“90″ gallery_name=“Capitals“ thumb_click_action=“undefined“ thumb_link_target=“undefined“ popup_fullscreen=“0″ popup_autoplay=“0″ popup_width=“800″ popup_height=“500″ popup_effect=“fade“ popup_interval=“5″ popup_enable_filmstrip=“1″ popup_filmstrip_height=“70″ popup_enable_ctrl_btn=“1″ popup_enable_fullscreen=“1″ popup_enable_info=“1″ popup_info_always_show=“0″ popup_enable_rate=“0″ popup_enable_comment=“1″ popup_hit_counter=“0″ popup_enable_facebook=“1″ popup_enable_twitter=“1″ popup_enable_google=“1″ popup_enable_pinterest=“0″ popup_enable_tumblr=“0″ watermark_type=“none“ watermark_link=“http://web-dorado.com“]

Pridaj komentár