Miroslav Miklošovič má 70 rokov

Pre Slovan a fanúšikov Slovana spravil veľa. Hovoríme o Miroslavovi Miklošovičovi, ktorý oslavuje 70 rokov.

Pripomeňme si aké sú najväčšie úspechy Miroslava Miklošoviča. Výraznú časť svojej hráčskej, ako aj trénerskej kariéry spojil so Slovanom. Do Bratislavy prišiel ako devätnásťročný v roku 1969 v období, keď končil Golonka, ale v mužstve korunného princa federálnej ligy bolo stále veľké množstvo skvelých útočníkov, od ktorých sa mohol učiť. Na striedačke šéfoval doc. Ján Starší. 

Jeho schopnosti si všimli aj zostavovatelia reprezentačného výberu Československa a Miklošovič debutoval v najcennejšom drese vo februári 1974 v prípravnom zápase proti Fínsku. Ako sa neskôr ukázalo, bol to jediný štart v repre. Práve v čase, keď bol na vrchole formy, prišla nešťastná autonehoda, ktorá pribrzidla ďalšie plány a nádeje šikovného útočníka. 

Po vojenskej základnej službe, ktorú si po prevelení z Jihlavy odkrútil v Dukle Trenčín a pomohol jej zachrániť sa v najvyššej federálnej súťaži, sa vrátil do Slovana. Bolo to práve v čas, pred začiatkom pamätnej sezóny 1978/1979, ktorá vyvrcholila majstrovským titulom. Miklošovič bol počas celej sezóny pevnou súčasťou produktívneho druhého útoku s krídlami Milanom Mrukviom a Dušanom Žiškom.

Po skončení hráčskej kariéry mal Miroslav Mklošovič na konte 458 zápasov počas 13 sezón a 135 gólov. Čoskoro presedlal na trénerskú dráhu. Začal pri mládežníckych tímoch Slovana, ďalšími zastávkami bola Skalica, Trenčín a Nitra. Počas prvej dekády 21. storočia spojil ako večný asistent hlavného trénera sily postupne s Milošom Říhom, Júliusom Šuplerom a Zdenom Cígerom. Výsledkom tejto spolupráce, pri ktorej bol Miroslav Miklošovič najmä mozgom a realizátorom tréningového procesu, boli štyri majstrovské tituly v rokoch 2002, 2003, 2005 a 2007. 

Na otázku, či netúžil po toľkých úspechoch po pozícii hlavného trénera, „tichý pracant“ skromne pre klubový web odpovedal: Predovšetkým som rád, že som opäť na Slovensku a ešte radšej som späť v Slovane. Pre tento klub vždy bilo moje srdce. Nemá zmysel uvažovať, či by som po dlhých rokoch nemal ambície byť hlavným trénerom. Reálna bola ponuka na asistenta a ja som ju rád prijal.“

Skromnosť a obetavosť Miroslava Miklošoviča sa prejavila aj v ďalších rokoch, keď v čase krízy a štrajku viacerých hráčov podporil rozhodnutie Zdena Cígera stať sa reprezentačným trénerom a dva roky (2015-2017) stál na reprezentačnej striedačke opäť v úlohe asistenta.

Cesty tejto nerozlučnej dvojice sa nerozdelili ani v tomto čase. Miroslav Miklošovič je opäť v Slovane a spolu so Zdenom Cígerom a ďalšími bývalými hráčmi belasých odovzdáva svoje obrovské skúsenosti dorasteneckému tímu Slovana.

Pridaj komentár