Slovanistky v Lige majstrov pocestujú do Litvy

Súperom futbalistiek ŠK Slovan Bratislava v prvom kvalifikačnom kole ženskej Ligy majstrov bude 4. novembra litovská Gintra Universitetas. Rozhodol o tom žreb UEFA vo švajčiarskom Nyone. Táto fáza súťaže sa hrá na jeden zápas a ruka najlepšej futbalistky sveta za rok 2014 a „šéfky“ ženského futbalu UEFA Nadine Keßlerovej zároveň určila, že belasé sa predstavia na pôde súpera. Víťaz tohto súboja postúpi do druhého kola, pre zdolaného sa účasť v pohárovej Európe skončí.

Belasé idú do prestížnej súťaže v neľahkej situácii, veď kvôli zákazu hrania slovenských líg nastúpili na svoj posledný duel ešte 4. októbra a navyše momentálne môžu trénovať iba v šesťčlenných skupinách. Slovan, ktorý cez leto prešiel početnou obmenou kádra i realizačného tímu, momentálne disponuje vekovo mladým a menej skúseným, ale zato veľmi talentovaným družstvom.

Gintra Universitetas je suverénom litovskej scény

Gintra Universitetas je absolútnym suverénom litovskej futbalovej scény, ktorej vládne neprežite od roku 2005 a aktuálne tak ťahá sériu šestnástich majstrovských titulov. Okrem toho triumfovala ešte aj v rokoch 1999, 2000 a 2003. Litovskú ligu zväčša vyhráva bez akejkoľvek bodovej straty, veď tá posledná spadá ešte do roku 2017. Zároveň tiež pôsobí aj v medzinárodnej Baltickej lige. Od sezóny 2004/05 je klub z mesta Šiauliai každoročným účastníkom kvalifikačnej fázy Ligy majstrov, pričom trikrát z nej dokázal postúpiť do hlavnej súťaže (2014/15, 2017/18 a 2018/19) a dvakrát sa dostal až do druhého kola. Zaujímavosťou je, že v roku 2017 sa Gintra na kvalifikačnom turnaji v Gruzínsku stretla s iným slovenským celkom Partizánom Bardejov, ktorému uštedrila prehru 4:0. Na druhý polčas vtedy za Bardejov nastúpila súčasná hráčka Slovana Alexandra Tejová. Tento rok Gintra vstupuje do kvalifikácie v pozícii klubu s piatym najlepším koeficientom. Jej tím je mixom najkvalitnejších litovských hráčok so zahraničnými posilami predovšetkým zo Severnej Ameriky. Litovský šampión ide do Ligy majstrov ovenčený čerstvým majstrovským titulom a zároveň poriadne rozohraný, veď posledný zápas v domácej súťaži hranej systémom jar – jeseň absolvoval 18. októbra.

Odklad i zmena herného systému Ligy majstrov

Ženská Liga majstrov sa mala v tomto ročníku hrať rovnakým systémom ako v predchádzajúcich, kedy kvalifikačná fáza pozostávala zo štvorčlenných turnajov hraných v prvej polovici augusta v domácom prostredí jedného z ich účastníkov. Kvôli pandémii koronavírusu však bola kvalifikácia najprv odložená na polovicu októbra a následne až na začiatok novembra. Navyše sa kvôli tejto situácii zmenil i herný formát, keď pôvodné skupiny nahradil systém play-off s dvoma kolami hranými na jeden zápas. Do prvého kola je zaradených všetkých 40 klubov kvalifikácie a domáce prostredie v jednotlivých zápasoch určuje žreb. Víťazné tímy z prvého kola sa následne 18. a 19. novembra predstavia v druhom kole, ktorého víťazi už postúpia do hlavnej fázy súťaže.

Pridaj komentár