Na derby sa teší aj Ján Lipiansky: „Som zvedavý, aké to bude po 7 rokoch“

Michel Miklík, Dušan Pašek ml., Šimon Petráš, Roman Žitný, Eduard Šedivý, Vladislav Habal, Karol Rusznyak, Rudolf Jendek, Miroslav Lažo, Ján Lipiansky. Čo majú títo hráči spoločné? Kto tipuje, že všetci v kariére obliekali dresy Slovana aj Košíc, tipuje správne. Tejto téme sa v nasledujúcich riadkoch venujeme preto, lebo derby Slovana s Košicami sa do hlavného mesta vráti v nedeľu po 90 mesiacoch.

Jedným z tých hráčov, ktorí v kariére pôsobili v oboch mestách, je aj jedna z ikon Slovana Ján Lipiansky. „Je pravda, že predým to nebolo zvykom a ak si dobre pamätám, bol som vôbec prvý chalan zo Slovana, ktorý išiel hrať za Košice. Hrali sme ešte na starej Kavečianskej,“ uviedol Lipiansky, ktorý dnes svoje skúsenosti odovzdáva reprezentácii SR do 17 rokov vo funkcii hlavného trénera.

Lipiansky, ktorý do Košíc prišiel v polovici sezóny 2004/2005 a hral tam do ročníka 2006/2007, to nemal vždy ľahké. „Niekedy sa niečo z hľadiska ozvalo. Najmä, ak sme nehrali dobre, alebo ak som nehral dobre ja. Ale to patrí k tomu, nie je to nič neobvyklé. Ja som tam odohral dve a pol sezóny, ale všetko je o ľuďoch. Dodnes tam mám veľa kamarátov. Musím povedať, že ja mám na Košice veľmi dobré spomienky. Medzi oboma tímami je veľká rivalita, ale ak niekto ide hrať do Košíc, alebo naopak, tak je to o tom, čo je hráč ochotný odovzdať.“

Na nedeľňajší zápas by sa mohla hala naplniť, pretože zápasy Slovana s Košicami boli vždy ozdobou. Aj keď počas pôsobenia Slovana v KHL sa liga viac vyrovnala. „Pokiaľ bol Slovan v KHL, situácia sa pomenila. Do hry vstúpili ďalšie tímy, ako Zvolen, Nitra a samozrejme Banská Bystrica. Ale rivalita Slovan – Košice tu bude vždy. Asi to má súvis západu s východom. Sám som zvedavvý, aké to bude po 7 rokoch. Prvý zápas v tejto sezóne v Košiciach bol výborný, hralo sa v duchu fair play, bol plný štadión a o to ide. Ak je plná hala, ten hokej je úplne iný. Každý fandí svojmu tímu, ale plný dom nenechá ani jediného hráča bez toho, aby nemal prepotený dres,“ dodal Lipiansky.

Nielen bývalý hráč si želá, aby sa podobné zápasy v Tipsport Lige hrali v čo najväčšom počte. „Je načase otočiť list a jednoducho si nastaviť športové pravidlá u hráčov i fanúšikov a trénerov. Myslím si, že nás čakajú fantastické zápasy a prajem ľuďom, aby odchádzali s výbornými zážitkami.“

A na ktoré zápasy Slovana s Košicami si Lipiansky spomína najvýraznejšie? „Najviac vo mne rezonuje posledný zápas pred odchodom do KHL, kedy sme v Košiciach získali titul. Tá séria bola veľmi napínavá a vyrovnaná do poslednej chvíle. Tak isto si dobre spomínam aj opačne, keď som bol prvý rok v Košiciach, tak sme vo štvrťfinále vyradili práve Slovan. Spomienky teda mám, ale to posledné finále v lige, to si pamätám najviac.“

Derby Slovan – Košice si nemôže nechať žiadny fanúšik s belasým srdcom. Práve tieto zápasy sú pre slovanistov iné, ako ostatné. Je teda načase vypredať zimný štadión Ondreja Nepelu po prvý raz v sezóne. „Samozrejme. Na aký zápas, ak nie na takýto? Aj keby sa to nepodarilo, tak verím, že tieto mužstvá majú potenciál štadióny vypredávať. A Slovan vďaka tomu, že sa vrátil do Tipsport Ligy, tak tomu dosť pomôže,“ dodal Lipiansky.

V nedeľu bude zápas pre niektorých hráčov špecifický aj priamo na ľade. Ešte vo vlaňajšej sezóne obliekal dres Košíc Roman Žitný. „Beriem zápas proti Košiciam ako každý iný, ale teším sa, že niektorých chalanov opäť uvidím,“ povedal Žitný.

Vstupenky na zápas, ktorý začína v nedeľu o 18.00. h, si môžete kúpiť v sieti Ticketportal po kliknutí na tento odkaz.

Pridaj komentár