Najväčšie úspechy belasých za ostatných 96 rokov

Bratislavský Slovan oslavuje už 96. výročie založenia klubu. Za ten čas sa v belasej rodine udialo niekoľko pozoruhodných udalostí. Zaslúžili sa o ne osobnosti nášho futbalu, ktoré dosiahli so Slovanom výborné úspechy.

Vo svojej histórii Slovan menil viackrát názov klubu. Pri vzniku v roku 1919 vystupoval ako  I. ČsŠK Bratislava, v ďalších rokoch :

  • 1939 – ŠK Bratislava
  • 1948 – Sokol NV Bratislava
  • 1953 – ÚNV Slovan Bratislava
  • 1961 – TJ Slovan CHZJD Bratislava
  • 1990 – ŠK Slovan Bratislava

Belasí za toto obdobie dohromady  získali úctyhodných 54 trofejí.  Až 22  bolo majstrovských, 18-krát dvíhali Slovanisti nad hlavou národný pohár. Prvý titul prišiel v roku 1927, Slovan sa stal Amatérskym majstrom Československa.

V roku 1969 sa hráči Slovana zapísali do slovanistickej histórie zlatým písmom. V Bazileji prišlo v Pohári víťazov pohárov nezabudnuteľné víťazstvo 3:2 nad slávnou FC Barcelona. Strelecky sa presadili Ján Čapkovič, Hrivnák a Cvetler. O túto vzácnu trofej sa pričinili : Vencel,  Fillo, Horváth, Hrivnák, Hrdlička, Ján Zlocha, Jozef Čapkovič, Móder, Cvetler, Jokl, Ján Čapkovič. Trénerom Slovana bol Michal Vičan. Krátke video zo zápasu nájdete tu

Slovan získal v Československu osem majstrovských titulov, každý mal svoju cenu. V sezóne  1991/1992 sa podarilo belasým získať federálny. O ten sa zaslúžila partia okolo Petra Dubovského, ktorý si v majstrovskej sezóne pripísal na svoje konto 27 gólov. Stal sa tak kráľom ligových strelcov. Spolu s ním vyrastali hráči: Vencel ml., Tittel, Pecko, Stúpala, Krištofík, Glonek, Kinder a mnohí skvelí futbalisti, ktorí svojou hrou robili radosť priaznivcom belasých.

Okrem titulov v rokoch 1974 a 1975, sa hráči Slovana v roku 1976 pričinili k zisku titulu Majstra Európy. Kapitánom československého výberu trénera Ježeka bol Ondruš. Okrem neho nastúpili vo finálovom zápase proti NSR Slovanisti: Jozef Čapkovič, Pivarník,  Švehlík, Masný, Gögh. Na striedačke bol pripravený náhradný brankár Vencel. Skóre zápasu otvoril Ján Švehlík, Československo po remíze 2:2, zvíťazilo na penalty 5:3. 

V Slovenskej lige belasí triumfovali 12-krát. Prvýkrát už v roku 1940, aby sa z posledného titulu tešili v roku 2014. Pamätné sú triumfy hráčov, ktorí nadviazali na posledný federálny titul z ročníku 1991/1992. Slovanisti radi spomínajú na roky 1994, 1995, 1996.  Jeden z najlepších legionárov, aký kedy v  Slovane hral bol Fábio Nigro. Ako povedal Štefan Maixner: „V tom čase bol Slovan na Slovensku špička. Tie tituly, každý od nás očakával, nič iné sa nebralo.“

Belasí sa môžu pochváliť aj účasťou v skupinovej fáze UEFA, ktorú si vyskúšali v sezónach 2011/2012 a 2014/20415.

V novodobej histórii, už nie je Slovan tým Slovanom, ktorý na Tehelnom poli bavil ľudí. Na Pasienky toľko ľudí nechodí, preto veríme, že s novým štadiónom sa tradícia Slovana vráti do rokov minulých.

Foto: archiv  belasaslachta.sk

 

 

Pridaj komentár