Nové futbalové pravidlá

Futbal je športový fenomém. Neustále prichádzajú nové technológie, ktoré pomáhajú rozhodcom na ihrisku pri posudzovaní sporných momentov. V nedávnej minulosti bol zavedený systém VAR. Ten by mal postupne byť implementovaný do viacerých líg. V marci Rada medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB) rozhodla na zasadnutí v škótskom Aberdeene o sprísnení a zmene niektorých futbalových pravidiel. Do platnosti vstúpia od novej sezóny, oficiálne od 1. júla 2019.

Ich cieľom je minimalizovať zdržiavanie hry a podvádzanie. Najväčšiu polemiku spustila zmena pravidla o hre rukou, ale aj o striedaní hráčov či kartách pre trénerov. Nenechajte sa preto prekvapiť a nové pravidlá si pozorne naštudujte.

Gól rukou neplatí

Posúdenie ruky v šestnástke, je najčastejšou témou na diskusiu. Zatiaľ, čo jeden rozhodca za ňu odpíska penaltu, prípadne vytiahne i kartu, druhý vidí ruku pri tele a rozhodne sa ju ignorovať. Veľa gólov padlo aj po odrazených lôpt od ruky. Tomu je ale koniec. Po novom totiž gól rukou uznaný nebude, a to ani v prípade, že hráč sa lopty dotkne rukou neúmyselne, alebo mu ruku nastrelí spolu/protihráč. Jednoducho, akýkoľvek gól dosiahnutý pomocou ruky nebude platiť. Samozrejme, netýka sa to vlastných gólov.

Brankári a pokutové kopy

Ďalšia zmena súvisí s pokutovými kopmi a výrazne sťaží život brankárom. Tí sa totiž po novom už nebudú môcť pred penaltou dotýkať bránkovej konštrukcie, nebudú sa môcť dokonca ani pohybovať a kývať rukami či svojim telom. Navyše, aspoň časťou jednej kopačky musia stáť na bránkovej čiare, nesmú ale stáť za ňou. Jednoducho, brankári musia byť pred pokutovým kopom absolútne pokojný, čo pravdepodobne zjednoduší život exekútorom jedenástok. Novinkou je aj skutočnosť, že ak brankár pokutový kop vyrazí, nik nemôže túto vyrazenú loptu dohrať.

Zákaz rozširovať múr

Obľúbenou taktikou mnohých tímov pri štandardných situáciách je akési rozširovanie múru vlastnými hráčmi. Ich úlohou je cloniť brankárovi, v poslednej chvíli sa uhnúť a znížiť mu tak šance na úspešný zákrok. Podľa nových pravidiel už ale členovia útočiaceho mužstva nebudú môcť stáť v múre spolu s hráčmi brániaceho sa tímu. Minimálny odstup od hráčov v múre bude jeden meter. 

Odkop od brány už aj v šestnástke

Doposiaľ musela lopta pri odkope od brány (päťke) opustiť pokutové územie. Mnohí obrancovia to využívali vo svoj prospech, a keď zistili, že sú atakovaní súperom, rýchlo spracovali loptu ešte v šestnástke a rozohrávka sa opakovala. Po novom už ale lopta pri odkope od brány nemusí opustiť šestnástku, takže obrancovia sa musia mať na pozore. Očakáva sa, že táto zmena prinesie ešte rýchlejší a vyšší pressing.

Rozhodcovská lopta

Vždy platilo, že rozhodca je súčasť hry. A hoci niekedy výrazne ovplyvnil priebeh, keď ho trafila dobre mierená strela či prihrávka, v hre sa pokračovalo. Od 1. júla to však bude inak. Ak totiž lopta zasiahne rozhodcu, hra sa preruší a nasledovať bude tzv. rozhodcovská lopta. Naopak, rozhodcovská lopta sa už nebude zahrávať v situácii, keď hru preruší rozhodca, napríklad kvôli zraneniu niektorého z hráčov. Tím, ktorý sa lopty dotkol ako posledný, jednoducho vráti loptu súperovi. Ak dôjde k situácii, že rozhodca zastaví hru počas toho, ako je lopta v šestnástke, po opätovnom spustení hry ju bude mať v moci brankár, a to bez ohľadu na to, ktorý tím mal loptu v moci pred odpískaním.

Striedajúci hráči

V záveroch zápasov sme pri striedaniach často svedkami zdržovania hry, keď hráči pomaly schádzajú z ihriska, pozdravia sa s rozhodcami a zbierajú cenné sekundy. Tieto momenty zbytočne vnášajú do hry nervozitu. Mnohí tréneri dokonca prv posielajú hráčov, ktorých plánujú vystriedať, na druhý koniec ihriska, aby striedanie trvalo čo najdlhšie. Po novom ale striedajúci hráč bude musieť pri odchode z hracej plochy opustiť ihrisko v najbližšom možnom mieste. Bude zaujímavé sledovať, či sa táto zmena uplatní i v praxi.

Karty aj pre trénerov

Aj tréneri sú len ľudia a mnohým z nich neraz prasknú nervy. Ak ich správanie prekročí hranice, rozhodca ich môže vykázať na tribúnu. Podľa nových pravidiel bude mať hlavný arbiter viacero možností. V prípade, že tréner „poruší pravidlá“, môže mu rozhodca udeliť žltú kartu. Pri opakovanom nevhodnom správaní bude nasledovať červená karta, znamenajúca vylúčenie.

Oslava gólu

Veľa hráčov zvykne po strelení gólu vyzliecť si dres, za čo dostáva od arbitra žltú kartu. Po novom mu zostáva pridelená žltá karta aj v prípade, ak je jeho gól neuznaný.

Pridaj komentár