Nové pravidlá pre rozhodcov a mužstvá v KHL

Pred novou sezónou sa v KHL rozhodli pozmeniť niektoré hokejové pravidlá. Rozhodcovia majú možnosť trestať hráčov menšími trestami, ktoré doposiaľ v takej miere neboli zaužívané. Niektoré zmeny sú zanedbateľné, iné značne upravené. O zmenách hovoril pre ruský portál championat.com, Alexej Anisimov. Vybrali sme pre vás tie najväčšie zmeny:

Trest pre brankára ak zovrie puk

Brankár dostane dvojminútový trest, ak prikryje puk o ľad mimo bránkoviska. Po novom nesmie držať puk ani v bránkovisku, ak nejde o nebezpečnú situáciu alebo ak nie je pod tlakom. Účelom pravidla je zvýhodniť brankárov s lepšou prácou s hokejkou,  nevýhodou však je, že nebezpečnú situáciu môže odlišne vnímať brankár a odlišne rozhodca.

Striedanie pri prerušení

Ak hráč ide na striedačku, prípadne z nej úmyselne pomaly, môže dostať napomenutie, ak sa to opakuje aj dvojminútový trest za zdržovanie hry.

Časový limit pri vhadzovaní

Ak hráč bude zdržovať pri vhadzovaní, bude najprv napomenutý, ak sa to bude opakovať, dostane dvojminútový trest za úmyselné zdržiavanie hry.

Dve minúty za rečnenie

Komentovanie rôznych sporných situácii smerom k rozhodcom bude trestané dvojminútovým trestom. Právo viesť rozhovor s rozhodcom má primárne kapitán mužstva.

Trestné strielanie

Podľa nových pravidiel, môže ísť na trestné strieľanie hráč, ktorý nebol faulovaný.

Nastrelenie protihráča

Ak niekto úmyselne pukom trafí svojho súpera, môže dostať dvojminútový trest.

Výzva k posúdeniu postavenia mimo hry

Ak si zoberie tréner možnosť opakovaného posúdenia hráčov hrajúcich v ofsajde a po posúdení videa neuspeje, neprichádza ako tomu bolo doposiaľ o možnosť vziať si oddychový čas, ale jeho mužstvo inkasuje dve minúty. Vziať si „challenge“ pre posúdenie ofsajdu je možné pri každom góle, no tím zakaždým riskuje dve minúty.

Videomožnosť rozhodcu pri nedovolenom ataku na brankára

Rozhodcovia majú možnosť vzhliadnuť video záznam, ak prišlo v hre v bránkovisku k faulu na brankára, doteraz musel o túto možnosť požiadať tréner v rámci svojej možnosti na challenge.

Hra nohou/korčuľou, inak ako je jej prirodzený pohyb

Gól dosiahnutý korčuľou bude zrušený, nielen v situácii ak ho hráč dosiahne futbalovým kopom. Nebude platiť v žiadnom inom prípade pri natočení korčule smerom k bráne.

 Držanie, nie iba rukami

Priestupok za držanie súpera rukami, bol prekvalifikovaný ako držanie súpera.

Podrazenie aj po odohraní puku

Po novom sa bude vylučovať za podrazenie dokonca v tom prípade, ak hráč podrazí súpera po tom ako mu zobral puk.

Kontroverzné pravidlo o napadnutí protihráča po odohraní puku

Napádajúci hráč je povinný vyhnúť sa stretu s protihráčom po tom, ako ten už odohral puk. Tu je to na posúdení rozhodcu, či napádajúci hráč mal alebo nemal čas a možnosť sa takémuto stretu vyhnúť. Ak rozhodca usúdi, že atakujúci hokejista mohol súpera obísť, uloží mu trest menší, alebo 5+do konca stretnutia v závislosti od závažnosti stretu a zranenia.

One thought on “Nové pravidlá pre rozhodcov a mužstvá v KHL

  • 27. augusta 2018 at 18:23
    Permalink

    Tak to uz ani nemusime hrat, uz sme prehrali. Pani rozhodcovia nas maju totalne v hrsti a len na nich bude zalezat ako skonci dany zapas. Bravooo !!!

Pridaj komentár