Päť postrehov zo zápasu HC Slovan Bratislava vs. Lokomotiv Jaroslavľ (1:3)

Ťažko sa píšu postrehy z domácich zápasov, keď Slovan nie je schopný pravidelne v Slovnaft aréne bodovať. O čo viac sú srdcia autora a celého kolektívu redakcie belasé, o to ťažšie sa nám znáša pohľad na ľadovú plochu, predvedenú hru a výsledky v súčasnosti až tragickej formy. Slovan včera pridal ďalšiu prehru, čím devalvoval štatistiku domácich výkonov na skromné 3 trojbodové výhry, 1 výhru po predĺžení, a až 9 prehier, z toho 7 v riadnom hracom čase.

 Belasé peklo zhaslo prvým gólom

Slovan začal aktívne, o tom niet pochýb. S vedomím, že víťazstvo nad priamym rivalom v boji o Play-off by významne posilnilo šance belasých k plneniu predsezónneho cieľa, sa domáci pustili do hostí z Jaroslavľu bez rešpektu. Plamienky úvodného tlaku pomohli rozdúchať dve za sebou idúce presilovky, ktoré priniesli pekelnú záplavu striel a dobrých príležitostí. Z nich sa ujala až Nedorostova strela do poloodkrytej bránky, čo bol – a teraz naozaj budete čítať dobre – len šiesty gól Bratislavčanov v posledných šiestich zápasoch! V momente úvodného gólu svietil na ukazovateli streleckých pokusov pre hostí nelichotivý stav, hrozivých 12:0, avšak hneď po úvodnom góle domáce peklo zhaslo. Či hráčov Slovana niekto premenil mávnutím čarovného prútika na tréningových figurantov, alebo hostí pokropil živou vodou, nevedno. Obraz hry sa razom otočil o 180 stupňov a pozorní diváci, zavše šomrajúc, veštili vedno: „Toto Slovan neudrží, koledujeme si…“.

 Vysokorýchlostné „Loko“

Od 7. po zhruba 50. minútu na ihrisku viac menej existoval len jeden tím a žiaľ, nebol to Slovan. Hostia sa už spomínanou premenou, z neškodného, ako keby pomaly odfukujúceho „Lokotraktora“, z ničoho nič stali vysokorýchlostným rušňom najvyššej kategórie, pripomínajúcim hnacie vozidlo súpravy ruského rýchlovlaku Sapsan (Sokol sťahovavý, lat. Falco peregrinus). Na túto zázračnú premenu stačil jediný gól v ich sieti a po svojom rozbehu pôsobili o jednu kvalitatívnu kategóriu lepšie, ako belasí. Vyhrávali súboje jeden na jedného, prechádzali modrú útočnú čiaru bez väčších problémov a viac krát sa objavili nekrytí za chrbtami obrancov Slovana. Za rovnako trvajúci časový úsek, v ktorom domáci dokázali vyťažiť počas svojho tlaku len jeden gól, stihli hráči Lokomotivu streliť dva, otočiť nie len herný prejav, ale aj skóre zápasu. Niet divu, že ich fanúšikov, v počte zhruba 20, bolo počuť viac, ako zvyšných 9000 a tichými tribúnami sa miesto tradičného „Slovan!“, nieslo skromné „Loko…“.

 Backlund oprávnená hviezda týždňa

Johan Backlund sa stal oprávnene najlepším brankárom uplynulého týždňa v KHL. Svoje umenie predviedol aj včera, za deravou obranou si niekoľko krát musel položiť otázku, či ho spoluhráči len testujú, alebo mu chcú dopriať aj titul brankára mesiaca. Je potrebné spravodlivo dodať, že držal Slovan v hre počas celého zápasu a chytil minimálne 5 jasných gólov. Je trochu na škodu, že diváci neocenili bravúrne zákroky skandovaním jeho mena častejšie a ak, tak relatívne slabým, viac-menej z kotla sa ozývajúcim pokrikom a pokiaľ si niekto naozaj zaslúžil, aby mu diváci fandili, bol to práve Backlund. Našťastie, diváci napokon nezabudli a svoju spokojnosť s jeho výkonom dodatočne prejavili pri preberaní titulu Domáca hviezda zápasu. K výkonom z posledných zápasov sa pripájame aj my gratuláciou.

Návrat Murleya a Ölveckého

Niekoľko mesačné zranenia Matta Murleya a Petra Ölveckého potvrdili, že sú platnými hráčmi a ich návrat sa netrpezlivo očakával. Prehľad Murleya na presilovkách a vôbec pri tvorení útočných akcií je bratislavským divákom už dôverne známy. Pri prvom góle opäť raz dokázal, že má kreatívny čuch na prihrávku v správnom momente a schopnosť poslať ju na správne miesto – efektná a efektívna zadovka pred bránku našla kolegu Nedorosta pripraveného na mieste, z ktorého by skóroval aj so zavretými očami. Presne toto je recept, ako zvýšiť streleckú potenciu belasých. Naproti tomu, je Ölvecký cenený za tvrdú a dôraznú hru najmä pred bránkou a spolu so Šťastným tvoria ideálne krídla pre „checking line“ s úlohou brániť a v prípade možností, čo najviac unaviť elitné útoky súpera. Napriek tomu, že obom navrátilcom do zostavy chvíľu potrvá návrat do plnej zápasovej kondície, v zápase nesklamali a tréner môže znova počítať s možnosťou miešať zostavou podľa aktuálnej formy hráčov (Murley 0 + 1, -1; Ölvecký 0+0, 0 – jeden z len dvojice útočníkov bez mínusového bodu zo zápasu).

 Sekám, sekáš, sekáme…a podrážame.

Možno si pamätáte na úvodný domáci zápas s Medveščakom Záhreb a výkon rozhodcov, ktorí v zmysle stanoveného predsezónneho trendu vylučovali hráčov jedného za druhým. Spoločným menovateľom pre udelené tresty bolo vtedy najmä neúmerné sekanie, kde už ani samotní hráči nevedeli, čo si ešte môžu a už nemôžu dovoliť v obrannej práci s hokejkou. Tento trend je zdá sa definitívne preč – do hry sa opäť vracia vzájomné osekávanie sa hráčov v rámci forčekingu a keď to pôjde týmto trendom ďalej, aktéri na ľadovej ploche opäť nebudú vedieť, čo si ešte môžu dovoliť, ale tento krát na opačnom póle stupnice – koľko a akú silnú sekeru, alebo podrazenie súper ešte znesie? V zápase sa objavilo niekoľko momentov, kedy spomínané zákroky zostali nepotrestané a dokonca mohli stáť poškodený tím gól v ich sieti, alebo zranenie najlepších hráčov – svoje by o tom mohli rozprávať najmä Nagy, alebo Brejčák. Najmä druhý menovaný, keď sa po na neho neodpískanom zákroku v obrannom pásme, rútili dvaja hráči hostí sami na Backlunda…

One thought on “Päť postrehov zo zápasu HC Slovan Bratislava vs. Lokomotiv Jaroslavľ (1:3)

  • 26. novembra 2014 at 10:03
    Permalink

    Stale je moznost ze sa to zlomi v nas prospech. Medzera medzi uspechom a neuspechom je castokrat milimetrova, neviem ci aj v nasom pripade, ale stale mam pocit ze vela zapasov nas vykon degraduje strelecka mizeria, 1:2 a 3:2 je kur…ky rozdiel.

Pridaj komentár