Päť postrehov zo zápasu so Sibirom Novosibirsk

Slovanu sa nepodarilo potvrdiť víťazstvo zo zápasu s Novokuneckom. Vo vyrovnanom zápase podľahol Sibiru Novosibirsk rovnako ako vlani po výsledku 2:3. Tentokrát sa duel zaobišiel bez šarvátok či bitky. Diváci sledovali šachovú partiu, v ktorej pomyslený mat prišiel od Sibiru päť minút pred koncom. Slovan nedokázal na tento útok odpovedať, keď sa v závere nedostal ani ku hre bez brankára.

Súboj brankárov 

Od prvého momentu bolo zrejmé, že v Bratislave veľa gólov nepadne. Na oboch stranách stáli kvalitní brankári, ktorí sú oporami svojich celkov počas sezóny. Nebolo tomu inak ani v tomto zápase. Od úvodu predviedli v zápase viac solídnych zákrokov. Istejšie v stretnutí pôsobil Garnett, ktorý si dovolíme tvrdiť, že minimálne za góly číslo dva a tri v jeho sieti nemohol. Pri oboch doplatil na fatálne chyby Slovana v defenzíve, ktoré dobre hrajúci súper potrestal. Salák naopak veľa pukov vyrážal pred seba, prípadne do rohov. Slovan túto skutočnosť nevyužil, nakoľko dobre pracujúci obrancovia Sibiru ho k dorážkam nepúšťali. V druhej tretine, po Kašparovom góle, opustil bránku Sibiru Salák, jeho počin odmenili rozhodcovia dvoma minútami za zdržovanie hry. Máme za to, že český brankár nepôsobil od tohto momentu istým dojmom. Slovanu sa to však nepodarilo využiť.

Tri útočné formácie

Miloš Řiha stiahol hru na tri útoky ihneď po druhom inkasovanom góle. Po kope nechal iba Tičarov útok, ktorý aj proti Sibiru patril k najlepšiemu na ľade. Surového nahradil Bartovič. K Viedenskému poslal Skokana so Surovým.  Na striedačke ostali Skalický, Lušňak a Protasenja. Mladý Skalický do toho momentu smerom dopredu  nehral zlý zápas. V súbojoch využíval svoje fyzické parametre, nebál sa ísť do kľučky. Chtiac, nechtiac prišlo aj k zmene obranných dvojíc. V jednom zo súbojov si nešťastne zlomil nohu Valach, ktorý bude nútene pauzovať šesť až osem týždňov. Je to smola tak ako pre Slovan, tak aj pre samotného hráča, ktorý patril k príjemným prekvapením v obrane belasých.Tieto zmeny priniesli želaný úspech. Slovan zrýchlil hru, častejšie striedal, stupňoval tempo zápasu. Za svoju aktivitu si vyslúžili vyrovnanie z 0:2 na 2:2. Škoda, že sa mu nepodarilo úplne otočiť vývoj zápasu.

Posledná tretina

Ako sa zvykne hovoriť, „po vojne je každý generál“. V tretej časti si Slovan príliš veľa čistých gólových šancí nevytvoril. Dostával sa do problémov, ktoré musel hasiť Garnett. Súper bol hokejovejší, viac času strávili u nás v tretine, vyhrával takmer všetky vhadzovania. Pomer 10/2.  Hostia mohli ísť do vedenia po dvoch brejkoch, ktoré skvelými zákrokmi vyriešil ochranca domácej svätyne. Z nášho pohľadu sa mohol Miloš Říha vrátiť ku hre na štyri formácie, nakoľko stav bol nerozhodný, Slovan nebol nútený doťahovať. Ako keby hráčom dochádzali sily, čo dobre korčuľujúci hostia, točiaci štyri úroky, v závere zápasu dokonale využili. V jednej z možností si Tičarova formácia vypýtala faul. Pät minút pred koncom ideálna možnosť na otočenie zápasu vo svoj prospech. Samotná presilovka Slovanu vôbec nešla podľa predstáv, nedokázal sa usadiť pred Salákom. Pri ďalšom z pokusov o založenie akcie chyboval Barker. Jeho hrúbku v oslabení dokonale využil Šalunov, ktorý nedal bezmocnému Garnettovi šancu. Zápasu by viac vzhľadom na jeho priebeh svedčala remíza, bonusový bod nech by získal ktorýkoľvek tím v nájazdovej lotérii. Všetci by sme ho dopriali Slovanu. Ale na keby sa nehrá. 

kaspar nedo

Súhra Kašpar – Nedorost

Už po príchode Lukáša Kašpara do Slovana, kde dal aj na radu Václava Nedorosta si ľudia priali, aby sa títo dvaja šikovní Česi objavili v jednom útoku. V príprave proti Zvolenu a v KHL s Admiralom Vladivostok tomu tak ešte nebolo. Aj keď proti Admiralu sa v záveru ocitli v jednom útoku. Proti Amuru a Novokuznecku už boli bok po boku, aby svoju spoluprácu spečatili aj s Novosibirskom. Na ľade to hneď bolo vidno. Ich súhra je často „na slepo“ postupne prináša ovocie. Viaceré ich akcie dvíhajú ľudí zo sedačiek, gól visí po nich na vlásku. Kašpar potvrdil dobrú orientáciu pred bránou, kde ho pri vyrovnávajúcom góle cítil Nedorost, aby puk zasunul za Salákov chrbát. Zaspomínali si tak na staré dobré časy z dresu Donbassu Doneck, kde boli ozdobou svojho mužstva. Veríme, že ich súhra sa bude zlepšovať, a že v ďalších zápasoch prenesie aj víťazstvá Slovanu.

Nešťastná prehra

Viacerí sme verili, že po štyroch domácich dueloch bude mať Slovan na konte aspoň deväť bodov. Súperov mal z nášho hľadiska zdolateľných. Príjemne prekvapil Admiral Vladivostok. Napriek prianiu je realita úplne odlišná a na konte má Slovan iba tri body. Aj keď sme iba na začiatku sezóny za pozornosť stojí fakt, že naši súperi po výhre v Bratislave prehrali u nášho priameho súpera v boji o play-off. Amur napríklad, dokázal vyhrať aj na Slovane aj bodovať s Medveščakom, perie pustil v Moskve s miestnym Dynamom i Podolskom. Sibir prehral v Záhrebe, v Bratislave si zobral požičané.  Vladivostok po výhre v Bratislave, v ďalšom zápase prehral so Záhrebom. Ako keby si do Slovnaft Arény chodili mužstvá po body. Málokedy ich však dokázali v ďalších zápasoch potvrdiť. Takto podobne to vyzeralo aj v minulej sezóne, kedy to Slovanu na domácom ľade nešlo podľa predstáv, postrácal tak veľa bodov. Treba veriť, že najbližšia, dlhšia séria zápasov na domácom ľade dopadne lepšie. Ešte ostáva úspešne zakončiť túto šnúru zápasom s Medveščakom Záhreb.

Pridaj komentár