Preview: HC Slovan Bratislava vs. Jokerit Helsinki

Je to tu. Deň, na ktorý mnohí fanúšikovia čakali. Naši si po trojzápasovom tripe odskočili domov, aby privítali dnešného súpera – fínskych „žolíkov“ Jokerit Helsinki. Začiatok je naplánovaný na 17:00.

História

História Jokeritu nie je dlhá, siaha do roku 1967. Tím prešiel vzostupmi aj pádmi, dokonca aj bankrotom. Vyhrali šesťkrát fínsku najvyššiu ligu (SM-Liiga, predtým SM-sarja) a môžu sa pochváliť niekoľkými fantastickými odchovancami, na čele s Jarim Kurrim, Esa Tikkanenom alebo Teemu Selännem, najväčšími legendami Fínskeho hokeja. Začínal tu aj Kari Lehtonen, brankárska jednotka Dallasu Stars a historicky najvyššie draftovaný Fín a takisto najvyššie draftovaný európsky brankár v histórii NHL (z druhého miesta). Historické tabuľky tímu však ovláda iný hráč, Čech Otakar Janecký.

Hráči

Helsinská súpiska je plná domácich hráčov, mnohí z nich sú známi aj z pôsobenia v NHL či KHL. Viacerých z nich sme mohli vidieť v akcii aj u nás počas majstrovstiev sveta 2011. V bránke zatiaľ dostáva viac priestoru menej známy Fín Helenius, ktorý chytal prevažne v zámorskej AHL. V obrane je niekoľko zaujímavých mien: Jaakola, ktorý prišiel pred sezónou zo skrachovaného HC Lev Praha a stálice vo fínskej reprezentácii Karalahti, Lajunen a Väänänen. V útoku môžme nájsť ďalšieho ex-Leva Nika Kapanena, Aaltonena, Hagmana so 770 zápasmi z NHL na konte alebo aj Čecha Petra Koukala a Švéda Omarka. Zaujímavé je tiež, že zatiaľ najlepším hráčom v kanadskom bodovaní je obranca Ryan Gunderson (17 bodov).

Vzájomné zápasy

Fínsko je pre Slovákov neobľúbený súper, veď za posledných desať rokov sme len raz vyhrali. A predsa s nimi sympatizujeme, vzájomne si fandíme. Fíni sú známi svojou rýchlosťou, dravosťou a bojovnosťou. Hovorí sa, že fínsky hokej je z európskych najbližší tomu kanadsko-americkému, ktorý sa predvádza v NHL. Z pochopiteľných dôvodov sme sa spolu, až na jednu výnimku, ešte nestretli. Bolo to v roku 2011 na European trophy, kedy sme im podľahli hladko 2:7. Nováčik v KHL a čierny kôň súťaže zatiaľ šľape ako hodinky. Zo 48 možných bodov ich majú na konte zatiaľ 35, čo ich radí na tretie miesto v rámci západnej konferencie a štvrté v celej KHL. V tejto sezóne to je pre nás zároveň druhý najčastejší súper po chorvátskom Medveščaku Záhreb, stretneme sa okrem dnešného zápasu ešte štyrikrát (trikrát doma). Máme sa teda ešte na čo tešiť.

Zaujímavosť na záver

Majiteľmi Jokeritu sú ruskí oligarchovia bratia Rotenbergovci a Gennady Timchenko. Druhý menovaný je zároveň prezidentom iného tímu KHL, SKA Petrohrad. Vidíme tam teda určitý stret záujmov medzi týmito dvomi tímami. Radi by sme tak vedeli, komu v takom zápase Timchenko fandí.

Našou výhodou proti tak silnému súperovi je, že v našich radoch hrá Laco Nagy, ktorý minulú sezónu odohral práve v Jokerite a odviedol tam výborné služby, ale aj v trénerovi Matikainenovi, ktorý odkoučoval nejeden zápas proti Jokeritu (ako hlavný tréner IFK Helsinki a Espoo Blues dokopy 36 zápasov s bilanciou 20 víťazstiev a 16 prehier). V neposlednom rade je to aj katastrofálna hra v oslabení, šiesta najhoršia v celej KHL. Sila nášho dnešného súpera naopak tkvie okrem kvalitných hráčov aj v trénerovi Westerlundovi, ktorý v minulej sezóne dokázal s fínskou reprezentáciou získať najprv bronz na olympiáde v Soči a neskôr striebro na majstrovstvách sveta v Bieloruskom Minsku. Verme, že nám naše zbrane pomôžu k dobrému výsledku.

Zápas bude odvysielaný na Sport2 od 16:45.

Zostava poriadne pozmenená, Nagy až v tretej formácii:

Backlund (Janus) – Baranka, Štajnoch, Bartovič, Surový, Netík – Sigalet, Sersen, Hudáček, Murley, Vondrka – Starosta, Foster, Jeglič, Tičar, Nagy – Brejčák, Lunter, Bližňák, Šťastný


Ďalšie zaujímavé informácie
:

HC Slovan Bratislava

Počet bodov: 21b

Celkové skóre: 36:39

Bilancia doma: 2-1-1-3 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 2-1-0-2 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 10 gólov Ladislav Nagy

Najlepší nahrávač: 5 asistencií Žiga Jeglić, Ladislav Nagy

Najlepší hráč: 15 bodov Ladislav Nagy

Najtrestanejší hráč: 26 minút Michal Sersen

Celkový počet trestných minút: 190 minút

Úspešnosť brankárov: 91,4% Jaroslav Janus, 88,5% Johan Backlund

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 14/8

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 18,7% / 89,2% – druhá najlepšia hra v oslabení!

Zranení hráči: nikto


Jokerit Helsinki

Počet bodov: 35b

Celkové skóre: 53:40

Bilancia vonku: 5-2-0-1 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 2-1-0-2 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 12 gólov Niklas Hagman

Najlepší nahrávač: 15 asistencií Ryan Gunderson

Najlepší hráč: 17 bodov Ryan Gunderson (D)

Najtrestanejší hráč: 18 minút Tommi Huhtala, Juhamatti Aaltonen

Celkový počet trestných minút: 190 minút

Úspešnosť brankárov: 92,0% Riku Helenius, 88,5% Henrik Karlsson

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 18/17

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 24,3% / 76,1%

Zranení hráči: nikto

Pridaj komentár