Preview: HC Slovan Bratislava vs. Sibir Novosibirská oblasť

Po štvorzápasovom tripe po tímoch Charlamovovej divízie sa belasí konečne predstavia pred vlastným publikom. V Slovnaft aréne sa postupne predstavia Sibir Novosibirská oblasť, Amur Chabarovsk a Admiral Vladivostok, teda tímy z ďalekého východu. Dnes to bude o 19:30 prvý menovaný zo studenej Sibíri.

História

Tím známy skôr pod pôvodným názvom Sibir Novosibirsk (nový názov je platný od sezóny 2013/2014) vznikol v roku 1962 zlúčením dvoch miestnych klubov Dynamo Novosibirsk a Khimik Novosibirsk. Až do sezóny 2002/2003 putoval pravidelne či menej pravidelne medzi najvyššou a druhou najvyššou sovietskou a ruskou ligou. Až vtedy sa pevne udomácnil v ruskej superlige. V KHL za šesť sezón od jej vzniku nazrel do play-off trikrát. Minulú sezónu senzačne v prvom kole vyradil jedného z ašpirantov na Gagarinov pohár Ak Bars Kazaň 4:2 na zápasy. Hlavne debakel 1:7 z tretieho zápasu série si budú hráči Kazane ešte dlho pamätať. V ďalšom kole ich už ale poľahky 4:0 na zápasy vyradil neskorší víťaz Metallurg Magnitogorsk. V prvej sezóne v KHL sa za Sibir predstavili aj dvaja Slováci Ivan Čiernik a Rasťo Pavlikovský. Posledné dve sezóny tam zas odviedol kvalitné služby Kristián Kudroč.

Hráči

Oproti minulej sezóne prešiel káder menšou „kozmetickou úpravou“. Tím opustil predovšetkým najlepší hráč a opora posledných troch sezón Jori Lehterä, ktorý išiel skúsiť šťastie za more do NHL (zatiaľ sa mu darí, v siedmych zápasoch zaznamenal šesť bodov). Najzaujímavejšími posilami sú naopak dvaja iní Severania, Švédi Andreas Thuresson a obranca s kanadským menom Patrik Hersley. Klub tak momentálne disponuje piatimi Severanmi.

Vzájomné zápasy

Zápasy s týmto súperom boli poväčšinou v našej réžii. Tri zo štyroch vzájomných zápasov sme vyhrali. Najväčšia sila Sibiru však tkvie v domácom prostredí, kde boli minulú sezónu tretí najlepší v celej východnej konferencii. Slovan naopak odohral zatiaľ iba osem domácich zápasov, čo je druhý  najmenší počet v celej KHL. Menej ich má v aktuálnej sezóne na konte už len HK Soči.

Aktuálna forma

Sibírčania prichádzajú do Bratislavy s nelichotivou sériou piatich prehier v rade. Navyše sa povráva, že by mal klub opustiť ich najlepší hráč Andreas Thuresson pravdepodobne pre finančné problémy, ktoré mal klub už pred začiatkom súťaže, kedy sa hovorilo dokonca aj o odchode z KHL. Slovan naopak ťahá trojzápasovú víťaznú šnúru, v ktorej zaznamenal náš najproduktívnejší útočník Laco Nagy až sedem bodov za dva góly a päť prihrávok, vďaka čomu získal aj titul hviezda týždňa KHL. Prišla aj nová posila v podobe Tomáša Rachůnka a celkovo vyzerá, že tím je opäť v hernej aj psychickej pohode. Verme preto, že dnes vylepšíme našu zatiaľ slabú bodovú bilanciu z domácich zápasov, kedy sme z ôsmych vyhrali len tri so ziskom deväť bodov.

Zápas bude tentokrát odvysielaný na Sport1 od 19:15.

Zostava:

Backlund  (Janus) – Sigalet, Sersen, Bartovič, Surový, Nagy – Baranka, Foster, Vondrka, Nedorost, Netík – Mihalik, Štajnoch, Hudáček, Tičar, Jeglič – Luža, Rachůnek, Bližňák, Šťastný

Ďalšie zaujímavé informácie:

HC Slovan Bratislava

Počet bodov: 29b

Celkové skóre: 53:54

Bilancia doma: 2-1-1-4 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 2-1-0-2 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 13 gólov Ladislav Nagy

Najlepší nahrávač: 10 asistencií Ladislav Nagy

Najlepší hráč: 23 bodov Ladislav Nagy

Najvyťažovanejší hráč: 22:39 minút Michal Sersen

Najtrestanejší hráč: 31 minút Źiga Jeglić

Celkový počet trestných minút: 275 minút

Úspešnosť brankárov: 90,6% Jaroslav Janus, 88,9% Johan Backlund

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 17/13

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 17,5% / 87,0%

Zranení hráči: Matt Murley


Sibir Novosibirsk

Počet bodov: 23b

Celkové skóre: 46:50

Bilancia vonku: 2-2-0-4 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 0-0-1-4 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 8 gólov Andreas Thuresson

Najlepší nahrávač: 10 asistencií Jonas Enlund

Najlepší hráč: 15 bodov Andreas Thuresson

Najvyťažovanejší hráč: 21:09 minút Patrik Hersley

Najtrestanejší hráč: 31 minút Konstantin Alexeyev

Celkový počet trestných minút: 261 minút

Úspešnosť brankárov: 93,4% Nikita Bespalov, 89,4% Mikko Koskinen

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 16/19

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 15,8% / 78,4%

Zranení hráči: nikto

Pridaj komentár