Preview: SKA Petrohrad vs. HC Slovan Bratislava

Ako sa hovorí „nový týždeň, nová výzva“. Dnes to bude platiť dvojnásobne, pretože sa belasí postavia suverénovi aktuálneho ročníka KHL SKA Petrohrad. Zápas sa bude hrať v ich domovskom stánku, Ľadovom paláci, ktorý pojme až 12’300 divákov. Prvé buly sa vhodí o 19:30 miestneho času (17:30 SELČ).

História

Napriek pomerne dlhej histórii (bol založený v roku 1946) a napriek jeho terajšej povesti miliardárskeho klubu a zároveň jedného z najbohatších klubov nie len KHL, ale aj sveta, nemá takmer žiadne úspechy. V žiadnej lige ešte primát nezískal a tak jedinými prvenstvami, ktorými sa môže pochváliť, sú trofeje v Spenglerovom a Kontinentálnom pohári. V KHL sa dokonca za celú históriu ešte do finále nepozrel napriek tomu, že až trikrát za šesť sezón vyhral svoju divíziu. Jeho najväčším úspechom v Kontinentálnej hokejovej lige tak ostáva finále konferencie, v ktorom dvakrát po sebe (v sezónach 2011/2012 a 2012/2013) prehral s neskorším víťazom Dynamo Moskva.

Hráči

SKA nikdy nemalo núdzu o kvalitných a drahých hráčov. Ročný rozpočet tohto tímu je vyšší ako rozpočet HC Slovan za všetky sezóny strávené v KHL (napríklad Ilya Kovalchuk by u nás „zhltol“ celý rozpočet). Aj vďaka takýmto hráčom, ako je Ilya, muselo vedenie KHL zaviesť výnimku v platovom strope, do ktorého sa tak jeho plat nezarátava, nakoľko je „marketingovo dôležitým“ hráčom pre Kontinentálnu ligu a takisto by už SKA veľa peňazí neostalo na ostatných hráčov. No tento tím nie je len o jednom hráčovi. V bránke majú stabilne a dobre chytajúceho Čecha Alexandra Saláka, ktorý túto sezónu ešte prakticky do bránky nikoho iného nepustil, v obrane reprezentantov Belova, Chudinova, Ryasenskeho alebo ostrieľaných borcov z NHL Kalinina a Semenova. Tréner Bykov je známy tým, že rád rotuje obrancov. Až desiati z nich už túto sezónu zasiahli do diania na ľade, no okrem mladého Yudina ani jeden z nich neodohral všetky duely. V útoku sa to rovnako, ako v obrane, len tak hemží známymi menami. Opierať sa môžu o už spomínaného hviezdneho Ilyu Kovalchuka, stálicu v červenom drese, Nóra Thoresena, Ponikarovskeho so 678 odohranými zápasmi v NHL na konte, Shipachyova, ktorému sa aktuálne veľmi darí alebo dlhoročných reprezentantov svojich krajín Čecha Červenku a Švédov Jimmieho Ericssona a Tonyho Mårtenssona. V neposlednom rade je tu aj vnuk slávneho ruského hokejistu Viktor Tikhonov, ktorý zažiaril na ostatných MS ako suverén v kanadskom bodovaní.

Vzájomné zápasy

Napriek nespornej sile nášho súpera sme s ním vždy dokázali hrať vyrovnanú partiu. Bilancia síce hovorí jasne v prospech SKA, keď zo štyroch doterajších vzájomných zápasov vyhrali až tri, no jeden z toho až po samostatných nájazdoch a aj ostatné dva boli tesné prehry. Tentokrát však nastúpime proti rozbehnutému vlaku, ktorý mierne pribrzdil Atlant, kde prehrali aj napriek mohutnému finišu (prehrávali už 0:4, napokon to skončilo 3:4). No 12 víťazstiev v rade je nevídané.

Zaujímavosť na záver

Petrohrad sa pred touto sezónou chopil šance posilniť svoje rady o nespočet mladých talentov. Po tom, čo Spartak Moskva skrachoval, SKA odkúpilo väčšinu jeho mladíkov (bolo ich okolo 20!) a poslalo na ďalší rozvoj či už do MHL alebo svojej farmy vo VHL.

Verme, že potvrdíme povesť tímu, ktorý dokáže favoritov potrápiť a uhráme dobrý výsledok aj na horúcom ľade v Petrohrade.

Zápas bude odvysielaný na Sport2 od 17:15.

V zostave opäť s Jarom Janusom, objaví sa tiež Majo Bližňák. Naopak na trip so Slovanom nevycestovali Ölvecký a Nedorost:

Janus (Backlund) – Baranka, Sersen, Vondrka, Murley, Nagy – Sigalet, Štajnoch, Bartovič, Surový, Netík – Starosta, Brejčák, Hudáček, Tičar, Jeglič – Foster, Lunter, Bližňák, Šťastný

 

Ďalšie zaujímavé informácie:

SKA Petrohrad

Počet bodov: 36b

Celkové skóre: 61:28

Bilancia doma: 6-0-0-0 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 5-0-0-1 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 12 gólov Ilya Kovalchuk

Najlepší nahrávač: 17 asistencií Vadim Shipachyov

Najlepší hráč: 21 bodov Ilya Kovalchuk, Vadim Shipachyov

Najtrestanejší hráč: 27 minút Artemy Panarin

Celkový počet trestných minút: 225 minút

Úspešnosť brankárov: 92,6% Alexander Salák (druhý brankár odchytal málo zápasov)

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 19/9

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 32,2% / 86,6%

Zranení hráči: Alexander Kucheryavenko

 

HC Slovan Bratislava

Počet bodov: 18b

Celkové skóre: 29:27

Bilancia vonku: 3-0-0-1 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 2-1-0-3 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 10 gólov Ladislav Nagy

Najlepší nahrávač: 5 asistencií Žiga Jeglić, Matt Murley

Najlepší hráč: 14 bodov Ladislav Nagy

Najtrestanejší hráč: 24 minúť Václav Nedorost

Celkový počet trestných minút: 154 minút

Úspešnosť brankárov: 93,6% Jaroslav Janus, 89,3% Johan Backlund

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 13/7

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 19,4% / 88,3%

Zranení hráči: nikto, na trip však nevycestovali Peter Ölvecký a Václav Nedorost

Pridaj komentár