Sedem najkľúčovejších momentov Slovana v sezóne

HC Slovan má za sebou úspešnú sezónu. Úspešnú z viacerých hľadísk, nakoľko o účasti Slovana v KHL v ročníku 2015/2016 sa rozhodovalo do posledných chvíľ. Všetko sa napokon vyriešilo, hráči súhlasili so splátkovým kalendárom a 26.8.2015 nastúpili na prvý domáci duel s Admiralom Vladivostok. Čo považovať za hlavné momenty práve skončenej sezóny? My sme našli týchto sedem:

Miloš Říha

Muž na správnom mieste. Jeho účinkovanie v Slovane malo už tretie pokračovanie. Do Bratislavy sa vrátil po dlhých desiatich rokoch, keď sa naposledy tešil z majstrovského titulu zo sezóny 2004/2005. V pamätnej výlukovej sezóne dokázal v play-off so Slovanom vyradiť hviezdami nabitý káder Dukly Trenčín, i Zvolen. Slovan mal vo svojom kádri iba dvojicu zámorských hráčov v podobe Miroslava Šatana a Ľubomíra Višňovského. Hoci sa pred začiatkom sezóny v médiach šepkalo, že na lavičku usadne Vladimír Kýhos, všetko bolo inak. Maroš Krajči sa dohodol s Milošom Říhom, tento krok mu dokonale vyšiel. Ten dokázal s tímom, na ktorého budovanie nebolo veľa času dosiahnuť fantastický úspech. Presvedčil hráčov, ktorí po slabšom úvode pochopili jeho filozofiu, aby sa spoločnými silami prebojovali do play-off, splnili tak svoj predsezónny cieľ.

Višňovského návrat

Keď Višňovský v októbri neuspel z rôznych príčin v kempe Chicaga, a ohlásil svoj návrat do Slovana, fanúšikovia belasých sa nevedeli dočkať jeho prvého štartu v drese Slovana. Ten prišiel v novembri. Višňovský sa predstavil v domácom zápase proti CSKA Moskva, prispel k výhre 3:2 s.n nad týmto klubom jednou prihrávkou. Kabína Slovana nabrala po jeho príchode na svojej sile, hoci Višňovský pre zdravotné problémy stihol odohrať iba 13 zápasov, získal bodov 10 bodov (2+8), jeho účinkovanie v Slovane malo cenný efekt.

DSC_2730

Produktívny Barker

Málokto by pred sezónou povedal, že klub s jedným z najmenších rozpočtov bude mať vo svojom strede najproduktívnejšieho obrancu celej KHL! Barker potvrdil svoje kvality, keď vo svojej prvej sezóne v Slovane, kde stihol odohrať 18 zápasov a pripísať si deväť bodov, patril k oporám zadných radov. V Slovane bol druhým najproduktívnejším hráčom, čo je na obrancu výborná vizitka. Za svoje výkony si vyslúžil účasť v All Stars.

Istota v bráne

Aj napriek tomu, že Slovan začínal letnú prípravu z viacerých aspektov neskoro, podarilo sa mu do bránky angažovať kanadské due Brust – Garnett. Obaja skúsení golmani potvrdili svoje kvality, v zápasoch držali svoje mužstvo v hre, čím sa zaslúžili o postup Slovana do play-off. Brust udržal až päť čistých kont, zaznamenal aj bod za prihrávku. Garnett dve, z toho jedno na ľade CSKA Moskva. Obaja boli počas ročníku vyhlásení aj hráčmi týždňa v KHL.

Správne načasovaná forma

Zvykne sa hovoriť, o osude celej sezóny sa zvykne rozhodovať počas decembra. Slovan svoju púť za úspechom odštartoval „vianočným“ stretnutí (4:2) s Dinamom Minsk 22.12. Do mužstva pribudol Tomáš Kundrátek, ktorý sám v stretnutí zaznamenal štyri body (1+3). Vzápätí Slovan pridal ďalšie dôležité víťazstvá, v tabuľke začal stúpať. Prehra prišla takmer po mesiaci, keď belasí nestačili na SKA Petrohrad. O forme Slovana vypovedá aj skutočnosť, že dokázal ubrániť viac ako 60 oslabení. Túto sériu preťal až Novosibirsk. Boj o play-off nebol ľahký, trval až od 8.2., kedy Slovan definitívne zlomil odpor Minsku, keď zdolal Dinamo Riga 3:2 pp.

DSC_8385

Fantóm samostatných nájazdov

Slovan objavil strelca, zároveň získal tromf. V minulosti chodievali na trestné strieľania Tičar, Nagy, Netík, či Vondrka. Poslední dvaja už v Slovane nepôsobia. Miloš Říha vytiahol eso z rukáva, keď posielal na prvý nájazd v sérii Jegliča. Z neho sa stal postrach pre brankárov, jeho neomylné zakončnei do pravého rohu bolo ozdobou záverečného rozstrelu. Vďaka jeho presnej muške, dokázal Slovan získať tak potrebné body, vďaka ktorým sa mu podarilo prebojovať sa do play-off. Okrem Jegliča mal Miloš v zálohe ďalšiu istotu v podobe Lukáša Kašpara, ktorý pravidelne chodil na nájazd ako druhý v poradí, veľakrát aj posledný, nakoľko, Bust alebo Garnett za svoj chrbát veľa pukov nepúšťali.

Objavený prvý útok

Miloš Říha dlhšie hľadal tretieho do partie k Nedorostovi s Kašparom. Skúšal tam Nagya, Parého, LeBlanca,  či Miklíka. Na svoju šancu čakal vo štvrtom útoku začínajúci Marek Viedenský. Jeho formácia bola príjemným prekvapením sezóny, Miloš Říha nemal veľký dôvod ju meniť. Keď dostal Viedenský príležitosť po boku spomínanej českej dovjice chytil sa jej. Václav Nedorost sa presunul na krídlo, Marek odvádzal skvelú čiernu robotu, z ktorej ťažil najmä Kašpar. Prvý útok začal rozhodovať zápasy počas presiloviek, v januári ho veľmi dobre dopĺňal Tičarov útok, kde sa strelecky prebudil Šťastný. Ten zažil vynikajúci ročník, keď sa od prvého zápasu prípravy odmenil Milošovi Říhovi za dôveru, keď jeho útok ostal pokope takmer celú sezónu.

Pridaj komentár