Sibir Novosibirsk vs. HC Slovan Bratislava 1:0 sn (0:0, 0:0, 0:0, 1-0 )

Strely: 27-24, Oslabenia: 0-0, Presilovky: 0-0 , Vylúčenia: 1-5

HK Sibir Novosibirsk: Koskinen (Bespalov) – Belov, Alexejev, Ožiganov, Mamašev, Ignatovič, Gimajev (A), Menšikov – Enlund (A), Koskiranta, Šumakov – Kopejkin (C), Bobrov, Monia – Jefimenko, Gubin, Sannikov – Butuzov, Vorošilo, Šalunov

HC Slovan Bratislava: Janus (Backlund) – Sigalet, Foster, Baranka, Sersen (A), Mihalik, Štajnoch, Luža – Bartovič (C), Surový (A), Hudáček, – Vondrka, Nedorost, Netík – Rachůnek, Tičar, Jeglič – White, Bližňák, Šťastný

Rozhodca: Čerenkov, Rogačov – Golovľov, Šichanov

5.486 divákov

Hneď v prvej minúte dostali domáci možnosť hrať v početnej výhode, Janus Slovan podržal, keď vyrazil Moniovu strelu. Belasí sa ubránili, navyše po skončení oslabenia to boli oni, čo mohli otvoriť skóre. Tičarova formácia zatlačila domácich. Hral sa útočný hokej so šancami na oboch stranách. Hráči Sibiru sa nezachovali moc v duchu fair play, pri zásahu puku do Fosterovej tváre, kanadský obranca ostal ležať chvíľu na ľade, rozhodca nechal v hre pokračovať, Janus podržal Slovan, po nebezpečnej Gubinovej strele. Brankári nemali moc práce, hra sa odohrávala v strednom pásme, obidva celky si strážili svoju modrú čiaru. V závere tretiny ohrozil Janusa Kopejkin, ale ten bol  pozorný. Na druhej strane si polo šancu vytvoril Tičarov útok, diváci po prvej tretine gól nevideli.

Podobne ako prvú tretinu aj úvod druhej začali belasí v oslabení, Baranka si pridržal protihráča, Slovan sa musel brániť. Vzápätí šiel za hákovanie na trestnú lavicu Netík, Slovan dohrával minútovú presilovku v trojici, ktorú belasí ubránili. Hoci Sibir zamkol Slovan do tretiny, Janus nemusel riešiť sporné momenty. Hneď po skončení domácej presilovky, dostal prvú možnosť presilovky Slovan. Tičarov útok si vytvoril dobrý tlak, aj šancu, ale skóre sa nezmenilo. Skóre stretnutia mohol otvoriť Slovan, Netíkova bomba skončila na žrdi Koskinenovej brány.  Po menšom závare pred Janusovou bránou sa proti pravidlám previnil Tičar, Sibir hral ďalšiu presilovku, ktorú belasí ustáli bez ujmy. Naďalej sa čakalo na otvárací gól zápasu. Päť minút pred koncom druhej tretiny, sa do výbornej šance dostal Rok Tičar, ktorého poslal na ľad domáci obranca, píšťalka rozhodcu ostala nemá. Z protiútoku nebezpečne zaútočil aj Sibir. V samom závere hrali domáci presilovku, Slovan bol štyrikrát vylúčený počas prostrednej časti.  Druhá časť priniesla viac vzruchu na oboch stranách, čakanie na gól pokračovalo.

Do poslednej tretiny vstúpili belasí bez Fostera, na jeho miesto naskočil mladý Luža, jej úvod patril domácim, ktorí dohrávali svoju krátku presilovku. Taktická bitka pokračovala naďalej. Do sľubnej šance sa dostal po Netíkovom priťuknutí Vondrka, ktorý sa predtým vzorne vrátil. Janus podržal Slovan pri Enlundovej šanci, po ktorej sa črtala menšie šarvátka, do ktorej sa zaplietol Andrej Šťastný.  10. minút pred koncom zápasu sa dobrej možnosti dostal Šalunov, jeho strelu zblokoval Tičar. Hra mala spád, Jeglič po Tičarovej prihávke dobre hľadal Rachůnka, ten Koskinena neprekonal. Sigaletovu strelu jemne tečoval Netík, domáci brankár bol opäť pozorný. Slovan bol v tejto fáze zápasu lepší.  Paradoxne to bol Sibir, čo mohol otvoriť skóre. Kopjenkin výborného Janusa neprekonal. Nedorost zabojoval, posielal do dobrej šance Netíka, ktorému však chýbal do koncovky krok. Domáci v posledných sekundách zatlačili Slovan, ten po 60. minútach po futbalovom výsledku 0:0 získal bod.

Predĺženie začal aktívnejšie Slovan, po Nedorostovej prihrávke tvrdo vystrelil Baranka. Nebezpečne unikol a z ľavého krídla vystrelil Vondrka, Koskinen betónom kryl jeho strelu. Ani v predĺžení diváci gól nevideli.

Rozhodli samostatné nájazdy, v ktorých postupne domáci útočník Šumakov nedal, Rok Tičar áno. Kopejkin vyrovnal, Netík nedal. Monia prestrelil Janusa. Vondrka vyrovnal. Tičar poslal bravúrne Slovan do vedenia. Kopjekin vyrovnal. Netík prepálil Koskinena. Monia dal a vyrovnal. Vondrka nedal. Janus chytil Kopjekinovu strelu. Tičar nedal. Monia netrafil puk pred bránou. Netík neprestrelil Koskinena. Enlud svoj nájazd premenil, Sibir získal dva body.

Zdroj hlas tréneraa  hráčov k zápasu: hcslovan.sk

Petri Matikainen: „Dnes to bol veľmi náročný zápas. Osobne som poznal silu Sibiru Novosibirsk ešte zo svojho pôsobenia v ruskom Omsku. Tím majú veľmi kvalitný predvádzajú fyzicky hokej plný korčuľovania. S kvalitným súperom sme dnes držali krok, hrali veľmi zodpovedne v obrane a dodržiavali obranný systém. Domáci mali síce o niečo viac šancí, no dokázali sme udržať čisté konto. Mrzieť nás môžu naše nevyužité príležitosti. V napínavých nájazdoch sa rozhodlo napokon až v ôsmej sérii.“

Jaroslav Janus: „V Novosibirsku sme dnes odohrali dobrý zápas z hľadiska defenzívy. Súpera sme do vážnejších šancí nepustili. V početných vylúčeniach sme veľmi dobre bránili, chlapci obetavo blokovali strely. Veľmi sme chceli vyhrať, škoda, že sa nám to v nájazdoch napokon nepodarilo. Brankára to vždy mrzí dvojnásobne, o to viac, že ak máte po 65 minútach čisté konto, chcete to dotiahnuť až do konca. Tento štýl hry by sme možno mali viac uplatňovať aj doma. Aj my sme mali v normálnom hracom čase dosť šancí na skórovanie, nastrelili sme žŕdku. Teraz sa musíme uspokojiť aspoň s jedným bodom.“

Rok Tičar: „V obrane sme dnes hrali skutočne dobre, všetci sme sa snažili poctivo brániť a pomáhať nášmu brankárovi. Aj v útočnom pásme sme mali zopár dobrých momentov. Podľa mňa sme výborne zvládli aj samostatné nájazdy, ale nakoniec sa od nás šťastena odvrátila. Nájazdy trénujem pravidelne, niečo z toho, čo viem, som sa snažil ukázať aj v samotnom zápase. Dal som síce dva góly, ale mal som dať aj ten tretí a bolo by vymaľované.“

Tomáš Netík: „Bol to ťažký bojovný zápas. Hrali sme zo zabezpečenej defenzívy, snažili sme sa zodpovedne vracať dozadu, čo sa asi darilo, keďže zápas sa skončil bez gólov. Výborne opäť zachytal Jaro Janus, ktorý nás podržal v niekoľkých situáciách, keď súper mohol skórovať. Nájazdy sú lotéria, to vie každý. Ja som dnes išiel na tri, vyšiel mi iba jeden. Teraz si hovorím, že ten tretí som asi mohol urobiť trochu inak. Myslel som, že brankár pôjde trochu skôr na ‚drevenú nohu‘, ako sa hovorí, ale on to ešte stihol ‚cvaknúť'“.

10 thoughts on “Po taktickej bitke si Slovan vezie zo Sibíru bod (VIDEO)

• 5. novembra 2014 at 17:43

Aj bod sa rata do tabulky, ale v predlzeni sme boli blizsie k dvom my. Najazdy hold to mas tak….Ticar to dal ako pan to treba uznat.

• 5. novembra 2014 at 20:32

Videl som len prvu a tretiu, tak v prvej to bola hruza, mozme pouzit vyhovorku s casovym posunom, ale aspon tie oslabenia (aj 5:3 cca minutu) sme za pomoci Jara zmakli. V tretej sme takisto vacsinou museli branit, skoda ze sa nam nepodaril nejaky hlupucky gol akym sme uz my prehrali nejedenkrat. V zavere sme mali aj my tutovku.
    Najazdy parada, hlavne Ticar. Nechapem co ludia na facebooku Slovana hovoria ze Jaro nevie chytat najazdy, OK dnes moc nechytil ale spomenme na prvu sezonu a vyhry po najazdoch, v druhej to sice bolo vyrovnanejsie ale aj tak chyta 2 z troch ci vsetky tri.
    Neva z Barysu to chce tiez body.

• 5. novembra 2014 at 21:19

Okej, tak skusme to takto:

Jaro Janus je dobry brankar, ale len do momentu, kedy super odhali jeho dve obrovske a na jeho smolu nezlepsujuce sa slabiny:
      1. five-hole, priestor medzi betonmi je jeho najvaecsia slabina, v tomto mieste dostava najviac lacnych golov, schvalne si prezrite spaetne goly, ktore sa dali chytit, kadial presli,
      2. lapacka je len slaby podpriemer.

V momente, ako lepsi jednotlivci strielaju na jeho slabe miesta, je bezradny.

• 5. novembra 2014 at 21:22

Doplnok> ked sa Miklik zmocnil puku v zapase s Amurom, presne som vedel, kam bude strielat a ze z toho bude pre neho jednoducho dosiahnuty gol. Presne vedel, co na Jara plati.

• 5. novembra 2014 at 21:37

Mal som na mysli iba najazdy ale ok. Ak v nich trafis nad lapacku svihom brankar nema sancu, s cim suhlasim je prvy bod ktory pises, lebo ten sa da vykryt tak aby tam nebol priestor, ale zas to nemoze byt na ukor obratnosti, ktorou Janus vela blafakov vychytal.
        Nezastavam sa ho, mal famoznu prvu sezonu a potom rok a pol je to take vselijake, vid aj tuto sezonu. Stabilita jeho vykonov a nejake to slabsie miesto ako pises ho zatial deli od naplnenia jeho potencialu, ale este ma kopec casu stat sa brankarom europskych kvalit-dajme tomu.

• 5. novembra 2014 at 21:56

Ano, zatial je pre Jara stastim, ze je brankarom a ti maju zo vsetkych postov najvaecsi cas na rozvoj svojho potencialu, resp. jeho naplnenie. Nie su ojedinele pripady brankarov, tzv. late-developers, ako napr. Jan Laco, ale ci to bude zrovna Janus, no neviem. Su zapasy, ktore ho vyslovene ze bavia a clovek na prvy pohlad vie, ze toto je proste jeho den, ale zas casto mava aj hybernacne dni…

• 5. novembra 2014 at 22:12

Janus nemoze byt pripad Laco, jeden uz treti rok chyta KHL kym druhy sa v jeho veku „potacal“ (nic v zlom) v Mikulasi ci dokonca Detve a potom uz vieme… Ta nevyrovnanost je mu vycitana opravnene, zial druhy brankar ktory by ho mal vysunut z pozicie jasne jednotky tu dva roky vobec nebol, teraz Backlund, no uvidime, je to trosku na hojdacke.