Tehelné pole s prestížnym ocenením (VIDEO)

Futbalový štadión Tehelné pole patrí medzi najkrajšie štadióny v Európe. S kapacitou 22-tisíc sa nemôže rovnať najväčším stánkom na starom kontinente, ale po technologickej stránke je doslova špičkový.

Štadión najnovšie získal ocenenie EFEKTIA, ktoré oceňuje projekty podľa energetickej efektívnosti. Pri realizácii energetického centra štadióna bolo jedným z kľúčových kritérií využitie obnoviteľných zdrojov v čo najvyššej možnej miere. Celkové riešenie pozostáva zo 4 transformátorových staníc s dvoma záložnými dieselagregátmi, moderných LED svietidiel, tepelných čerpadiel so studňami a plynovej kotolne.

Základnou technológiou je systém tepelných čerpadiel na báze voda/voda. Najväčším prínosom je využívanie odbúravanej energie, čo v praxi znamená, že napríklad pri výrobe chladu v lete je odpadná energia z tepelného čerpadla využívaná na výrobu teplej úžitkovej vody. Toto riešenie šetrí nielen financie, ale aj životné prostredie. Až 50 percent vyrobeného tepla a chladu pochádza z obnoviteľných zdrojov, čo je pri tak rozsiahlom projekte ako futbalový štadión pre viac než 22 000 divákov celosvetový unikát, uvádza sa na  oficiálnom webe Slovana.,

https://www.facebook.com/sport.rtvs/videos/459605184912586/

Vďaka moderným technológiám sa napríklad počas augustového zápasu medzi Slovanom a PAOK-om, ktorý navštívilo 20 233 divákov, ušetrilo 600 kilowatthodín energie (600 kWh). Predstavuje to približne mesačnú spotrebu elektriny troch štandardných bytov v Bratislave. Na tomto zápase bol na chladenie priestorov a výrobu teplej vody použitý len systém tepelných čerpadiel voda/voda. Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že na štadióne sa pri zavlažovaní trávnika či splachovaní využíva dažďová voda, čo je taktiež úsporné a šetrné voči životnému prostrediu.

Pridaj komentár