Ex-slovanista Tomáš Mikúš: „Od začiatku hrať zodpovedne a veľa korčuľovať“

Tomáš, dve predošlé sezóny ste pôsobili v klube HC Slovan Bratislava a patrili k tým vyťažovanejším z mladíkov. Ako by ste zhodnotili svoju anabázu v belasom drese v KHL? Čo Vám dala, poprípade vzala?

Pôsobenie v Slovane pre mňa bola vynikajúca škola. Som vďačný, že v tak mladom veku som dostal šancu zahrať si KHL, najlepšiu ligu v Európe a nazbierať cenné skúsenosti. Spomínam na to veľmi rád a len v dobrom. Najviac mi utkvela v pamäti atmosféra pri domácich zápasoch. To bolo niečo neskutočné. Nič také som nikde inde nezažil.

Po vypršaní kontraktu smerovali Vaše kroky do Fínska, konkrétne druhej najvyššej súťaže, kde nastupujete v elitnej formácii Kajaanin Hokki. Ako ste spokojný s Vašim novým pôsobiskom? Môžete nám trošku predstaviť tento, v našich končinách, fanúšikom pomerne neznámy klub?

Hokki Kajaani je klub druhej najvyššej fínskej súťaže, ktorý dáva veľký priestor mladým, perspektívnym hokejistom.  Veľmi zodpovene sa tu pracuje s mládežou. Veľa sa trénuje a naberáme množstvo zápasovej praxe, ktorú potrebujeme pre ďalšie napredovanie.

Fínsky hokej má svoje špecifiká. Ako ste si naň zvykali? Dá sa porovnávať štýl hokeja, ktorý sa hrá v KHL, s tým z krajiny tisícich jazier?

Fínsky ligový hokej má v porovnaní s KHL zopár odlišností. Najmä to, že tu hrá oveľa viac mladých hráčov, čo znamená, že sa tu veľa korčuľuje smerom dopredu i do zadu. Hra má rýchly spád. V KHL sú predsalen skúsenejší hokejisti, a aj ľadová plocha je o niečo vačšia.

A ako je to so životom mimo nej? Ako sa Vám pozdáva krajina a ľudia?

Fínsko je krajina s krásnou prírodou a milými luďmi. Takže aj po tejto stránke som spokojný.

Sledujete pôsobenie svojho bývalého klubu v novej sezóne?

Priznám sa, že si na internete pozriem výsledky, prípadne kto dal góly, ale nemám príliš veľa času sledovať výkony belasých nejako detailnejšie.

Tento víkend čaká Slovan atraktívny duel proti jedinému fínskemu zástupcovi v ruskej súťaži – Jokeritu Helsinki. Zachytili ste jeho doterajšie výsledky? Akú má odozvu jeho účasť v nadnárodnej súťaži doma?

Vstup Jokeritu do KHL by som porovnal so vstupom Slovana. Je to niečo nové. Ľudí to zaujíma, celé Fínsko sleduje ako sa ich zástupcovi darí.

Načo by si podľa Vás mali belasí dávať pozor pri tomto súperovi? A naopak, sú slabiny, ktoré by mohli využiť?

Jokerit, ako väčšina fínskych klubov, bude určite hrať aktívne. Myslím, že hlavne na to sa treba pripraviť, a od začiatku hrať zodpovedne a veľa korčuľovať.

Skúsite si tipnuť ako sa nedeľný duel skončí?

Myslím, že po divácky atraktívnom súboji, bude skóre priaznivé pre belasých – 4:2.

Ako ste už spomenuli, na vlastnej koži ste zažívali atmosféru vypredanej Slovnaft Arény a silu domácich „fans“. Medzi nimi je množstvo takých, ktorých ste si svojim nasadením a výkonmi získali. Chcel by ste niečo odkázať im, a taktiež aj ostatním belasím fanúšikom?

Všetkým by som sa chcel poďakovať za podporu, ktorú mi prejavili, keď som obliekal belasý dres a držím palce Slovanu v jeho ďalšom pôsobení v KHL.

Tomáš, ďakujeme za rozhovor a želáme veľa úspechov, nielen vo Fínsku.

5 thoughts on “Ex-slovanista Tomáš Mikúš: „Od začiatku hrať zodpovedne a veľa korčuľovať“

Pridaj komentár