Astana nad sily Slovana, v Kazachstane krutá prehra o päť gólov

Barys Astana – HC Slovan Bratislava 6:1 (1:0,3:1,2:0)

Góly:  4. Savčenko (Bartulis, Rudenko), 22. Puškarjov, 24. Dallman (Bochenski, Boyd), 37. Rudenko (Savčenko, Starčenko), 51. Starčenko (Rudenko, Savčenko), 54. Romanov (Puškarjov) – 26. Nedorost (Bartovič, Surový)

Rozhodovali: Dejev, Cyplakov – Kučava, NovikovVylúčení: 4:5 na 2 min, navyše Romanov /Astana/10 min. OT. Presilovky: 3:0. Oslabenia: 0:0.

HC Barys Astana: Laco (Polujetkov) – Lundin, Dallman, Savčenko, Bartulis, Cerenok, Blochin, Ryspajev, Ibrajbekov – Dawes, Boyd, Bochenski – Ruděnko, Upper, Starčenko – Žajlauov, Gavrilin, Puškarjov – Popovič, Romanov, Rachmanov.

HC Slovan Bratislava: Janus (24. Backlund) – Sigalet, Brejčák, Baranka, Sersen, Mihálik, Štajnoch, Luža – Bartovič, Surový, Rachůnek – Vondrka, Nedorost, Netík – Jeglič, Tičar, Nagy – White, Bližňák, Šťastný.

Slovan nezačal zápas dobre. Prvú veľkú šancu musel Janus kryť už po pár sekundách, v tretej minúte si zahral Barys prvú presilovku. Po pol minúte ju domáci stihli aj využiť, keď sa od modrej čiary trafil Savčenko. Slovan kontroval v rovnovážnom stave nebezpečnou strelou Sersena, ktorú Ján Laco iba s námahou vyrážal a potom musel čeliť nepríjemnej strele uzdraveného Nagya v prvej presilovke belasých. Kanonier belasých vystrašil slovenského gólmana v drese Astany aj po desiatich minútach hry, a vzápätí mal šancu po dorážke Tičar. S Janusom po tejto šanci na druhej strane hrala žrď po Rudenkovej strele. Gólman Slovana sa po tomto závare musel nechať na pár sekúnd vystriedať Backlundom, po úprave výstroja sa však vrátil späť na ľad. V poslednej časti úvodnej tretiny mohol Slovan opäť ďakovať Janusovi, že do kabín išli domáci iba s jednogólovým vedením. Po chybe Baranku mali totiž stopercentné príležitosti Boyd a Bochenski.

Druhá tretina začala pre Slovan ako zo zlého sna.Najskôr mal šancu Jeglič, ihneď z protiútoku však udreli domáci. Puškarjov si v súboji jeden na jedného poradil s obrancom Brejčákom a zavesil puk do „vinkla“. O dve minúty vyhnal tentokrát nadobro Janusa z bránky Dallman a Slovan musel doháňať už trojgólové manko. Po dvoch minútach sa mu ho podarilo skresať, keď Bartovičov nahodený puk prevzal Nedorost a po nakorčuľovaní si do výhodnej pozície prestrelil Laca. V presilovke osem minút pred koncom mal Slovan ďalšie dobré príležitosti k zníženiu, Vondrka, Netík a Nedorost však nedostali puk za chrbát Laca. Backlund vytiahol prvý vážny zákrok po strele Popoviča štyri minúty pred koncom tretiny, keď sa hráč Astany ocitol znenazdajky osamotený vo výbornej pozícii. Švédsky gólman však už bol prikrátky na blafák Rudenka v presilovke necelé dve minúty pred koncom. Druhá časť teda vyšla opäť lepšie Barysu, ktorý navýšil svoje vedenie na tri góly, keďže šance Slovana v závere tretiny zlikvidoval Laco.

Zlepšiť efektivitu v koncovke, to bol hlavný cieľ pre belasých po nástupe na ľad v tretej tretine. Situácia však bola úplne opačná, všetky šance pozorný brankár domácich kryl. Jednu z tých najvážnejších vyriešil v 48, minúte keď nedovolil gólovú radosť Surovému. V 51. minúte domáci ukázali svoju silu opäť v presilovke, keď úplne voľný Starčenko v pokoji mohol doraziť odrazený puk za Backlunda po piatykrát. Sotva sa domáci doradovali z piateho zásahu a o chvíľku už viedli o päť gólov. Ich neuveriteľnú efektivitu potvrdil Romanov strelou popod lapačku Backlunda päť minút pred koncom. Slovan v zápase nebol horším tímom, avšak výborná efektivita domácich a zvládnuté presilovky rozhodli o jasnom víťazstve Astany. V ďalšom stretnutí sa Slovan predstaví na domácom ľade, keď v stredu 12. novembra privítame už v piatom vzájomnom zápase v sezóne Medveščak Záhreb.

Trénera hráči  k zápasu povedali: (zdroj: hcslovan.sk) :

Petri Matikainen: Zápas sa mi po takejto prehre hodnotí ťažko. Myslím, že sme odohrali dobrú prvú tretinu, bohužiaľ sme v nej dostali hneď v úvode gól počas oslabenia. Ďalšie dve tretiny neboli z našej strany dobré, prehrávali sme osobné súboje, slabší bol aj pohyb. Astana hrala veľmi dobre a vo všetkých činnostiach hry nás predčila. Rovnako sme opäť nedokázali využiť príležitosti na skórovanie, ktoré sme si vytvorili.

Tomáš Surový: Prvú tretinu sme dodržiavali taktické pokyny, ktoré sme si pred zápasom povedali. Ďalšie minúty sme však nehrali vôbec jednoducho, nedali sme si pozor na nebezečných hráčov súpera, dopustili sa úplne zbytočných chýb.  Nemôže sa stať, že po dobrej prvej tretine, prestaneme hrať to čo si povieme v šatni, taktiku treba dodržiavať celý zápas.  Playoff sa pomaly blíží a už si nemôžeme dovoliť takéto straty bodov.  Musíme byť na seba tvrdší, drieť a zbierať body.

Václav Nedorost: Výsledok 6:1 je zlý. Prvú tretinu sme odohrali celkom solídne. Potom prišli chyby vzadu, nahrali sme im na štyri góly a naopak my svoje šance premeniť nedokážame. Góly strieľat vieme, no nepadá nám to vôbec tam, netlačíme sa do brány. S Astanou sa hrať dnes dalo,  no vždy sme ich posadili na koňa. Nešlo nám to dnes ani v oslabení, inkasovali sme z neho trikrát.

Michal Sersen: Prvú tretinu sme uhrali celkom dobre, až na inkasovaný gól v presilovej hre. Od druhej tretiny padali góly po našich chybách, čo bola škoda. Súper bol hrateľný, neboli o toľko lepší, no dá sa povedať, že sme im na všetky góly nahrali a Astana všetky ponúknuté šance využila. My sme sa do šancí rovnako dostali, no opäť neskórovali.

2 thoughts on “Astana nad sily Slovana, v Kazachstane krutá prehra o päť gólov

• 7. novembra 2014 at 16:28

no chlapci z Barysu nas pekne vyskolili v efektivite… rozhodli presilovky a spominane premienania golovych sanci. Hra sa na goly nie na sance, suhlas 1:6 je kruta prehra.

• 7. novembra 2014 at 21:37

Jednoznacne kruty vysledok, pre porovanie mozme uviest vlanajsok a rovnaky vyprask 1:6, ovsem vtedy od stavu 2:1 sme (ako neraz) prakticky neexistovali, dnes to mohlo byt po dvoch tretinach kludne 4:3 a bolo by o co hrat.
    Za tie total skolacke chyby v obrane: Sersen, 2x Baranka, Brejcak no a Sigalet na modrej sme si body nezasluzili, ostava verit ze nam to pomoze do zatial najdolezitejsej casti sezony, staci kuknut do kalendara.