Preview: Barys Astana vs. HC Slovan Bratislava

Dnes po jednodňovej prestávke a presune 1’000 kilometrov juhozápadne odohráme svoj druhý zápas v rámci krátkeho dvojzápasového tripu v hlavnom meste Kazachstanu Astane. Miestny klub Bars nás očakáva vo svojom svätostánku  Športový palác rovnako o 19:00 miestneho času (14:00 SELČ).

História

Klub bol založený v roku 1999. V názve nesie, podobne ako Ak Bars Kazaň, bieleho snežného leoparda z kazašských hôr. Od sezóny 2004/2005 hral tím paralelne v dvoch ligách, kazašskej ako aj prvej ruskej lige (druhej najvyššej). V KHL je od jej vzniku. Od sezóny 2013/2014 je oficiálne súčasťou združenia Prezidentského športového klubu Astana, ktorého hlavným mecenášom je štátny fond. Tento tím slúži ako základňa pre kazašský národný tím. Barys Astana je pravidelným účastníkom play-off KHL, nevynechal ho ani v jednom ročníku. No až v tej ostatnej sezóne sa mu podarilo postúpiť cez prvé kolo. Prvé tri ročníky mal Barys smolu, keď zakaždým narazil v prvom kole na svojho rivala Ak Bars Kazaň, ani raz nedokázal vyhrať čo i len jediný zápas. Minulá sezóna bola najúspešnejšia v histórii klubu, keď v základnej časti skončili na fantastickom druhom mieste v rámci východnej konferencie. Na súpiskách Astany z minulých ročníkov nájdeme viacerých Slovákov. Odohral tu sezónu odchovanec Slovana Peter Podhradský, v rovnakej sezóne tu zahviezdil Jozef Štümpel. V prvej sezóne v KHL sa v modrom drese objavil aj Gabriel Spilár, Branislav Mezei a už spomínaný Jožko Štümpel (hral dve sezóny). Minulý rok tu pôsobil Kristián Kudroč.

Hráči

Súpiska kazašského klubu je obsadená predovšetkým domácimi hráčmi, ktorí tvoria aj gro reprezentácie. No nájdeme tu aj viacerých zámorských hráčov. Azda najznámejší je ich útok BBD, teda Bochenski, Boyd, Dawes. V minulej sezóne sa postarali o 72 gólov tímu. Najúspešnejším bol prvý menovaný, ktorý si pripísal 28 gólov a 30 asistencií a skončil na štvrtom mieste v kanadskom bodovaní. Spolu s Dawesom boli aj medzi najlepšími strelcami celej KHL (Bochenski druhý s 28 gólmi, Dawes tretí s 26 gólmi). Okrem nich sa im ešte minulú sezónu podarilo na dva roky podpísať aj veterána kanadsko-americkej NHL a domáceho hráča Nikolaia Antropova. Pred touto sezónou posilnili navyše o v Astane veľmi obľúbeneho kanadského beka s kazašským pasom Kevina Dallmana, ktorý sa sem vrátil po dvoch sezónach strávených v Petrohrade, či o slovenského reprezentačného brankára Jána Laca, ktorý kraľuje medzi tromi žrďami. Všetci títo hráči majú zaručiť tímu, aby sa dostal v play-off čo najďalej, keďže o svojej účasti v nej nepochybujú.

Vzájomné zápasy

Naše zápasy v oboch doterajších sezónach boli vždy v prospech jedného z tímov. V tej prvej vyhral oba Slovan zhodne 4:2. V minulej sa však oveľa viac darilo nášmu dnešnému súperovi, ktorý nám nadelil dokopy 12 gólov a poľahky vyhral 6:2 respektíve 6:1. Jediným strelcom Slovana, ktorý figuruje na súpiske aj v tejto sezóne, bol dvojgólový Netík (okrem neho dal gól ešte Miklík).

Zaujímavosť na záver

Už legendárny útok BBD (Bochenski, Boyd, Dawes) sa činí aj v tejto sezóne. Strelil takmer polovicu všetkých gólov Barysu (36) a všetci traja majú na konte viac ako 25 bodov. V tejto štatistike sa im môžu rovnať už len suveréni tejto sezóny SKA Petrohrad, CSKA Moskva, Metallurg Magnitogorsk a Jokerit Helsinki.

Podarí sa nám túto sezónu prelomiť dvojzápasovú sériu bez víťazstva s týmto súperom a chabým skóre v ňom 3:12? Bude to opäť nesmierne náročné. Jano Laco dokáže „zatiahnuť roletu“, navyše útok BBD opäť raz kraľuje nielen klubovým štatistikám, ale aj celej KHL. Astana zároveň doma nepúšťa perie zadarmo, zo 14-tich zápasov prehrala v riadnom hracom čase len dva. Na čom by sme však mohli a mali stavať, je ich vysoká trestanosť hráčov, po Medveščaku druhý najvylučovanejší tím v lige. Bude tiež dôležité, či nastúpi Laco Nagy. V zostave síce nie je, no do zápasu sa môže všeličo zmeniť.

Zápas bude odvysielaný na Sport2 od 13:45.

V zostave nastali viaceré zmeny:

Janus (Backlund) – Sigalet, Brejčák, Baranka, Sersen, Mihálik, Štajnoch, Luža – Bartovič, Surový, Rachůnek – Vondrka, Nedorost, Netík – Jeglič, Tičar, Nagy – White, Bližňák, Šťastný

 

Ďalšie zaujímavé informácie:

Barys Astana

Počet bodov: 42b

Celkové skóre: 78:67

Bilancia doma: 6-3-3-2 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 2-1-1-1 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 15 gólov Nigel Dawes

Najlepší nahrávač: 20 asistencií Brandon Bochenski

Najlepší hráč: 29 bodov Dustin Boyd, Brandon Bochenski

Najvyťažovanejší hráč: 25:45 minút Mike Lundin

Najtrestanejší hráč: 41 minút Damir Ryspayev

Celkový počet trestných minút: 417 minút

Úspešnosť brankárov: 92,5% Ján Laco (ostatní brankári odohrali málo zápasov)

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 23/21

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 18,5% / 83,1%

Zranení hráči: Nikolai Antropov, Alexei Ivanov, Alexei Litvinenko, Fyodor Polishchuk, Maxim Semyonov, Vitaly Yeremeyev


HC Slovan Bratislava

Počet bodov: 33b

Celkové skóre: 60:62

Bilancia vonku: 6-1-1-5 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 2-0-1-2 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 13 gólov Ladislav Nagy

Najlepší nahrávač: 10 asistencií Ladislav Nagy

Najlepší hráč: 23 bodov Ladislav Nagy

Najvyťažovanejší hráč: 22:21 minút Michal Sersen

Najtrestanejší hráč: 51 minút Michal Sersen

Celkový počet trestných minút: 357 minút

Úspešnosť brankárov: 91,6% Jaroslav Janus, 88,7% Johan Backlund

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 20/15

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 17,4% / 87,2%

Zranení hráči: Matt Murley, Peter Ölvecký, Tomáš Starosta, , Ladislav Nagy, Mário Lunter

Pridaj komentár