BK Slovan s cenným víťazstvom, Šamorín zdolal o bod

BK Slovan Bratislava – ŠBK Šamorín 71:70 (27:16, 10:19, 13:19, 21:16)

BK Slovan po víťazstve nad Popradom privítal Šamorín. Stretnutie začal dobre, keď po sľubnom úvode viedol 8:4. V 4. minúte bolo skóre vyrovnané, potom ale belasým padli dve trojky. Slovanu v prvej štvrtine vychádzalo takmer všetko, na čo siahol. Postupne navyšoval svoj náskok. aby z poslednej akcie v  prvej časti po individuálnej akcii upravila Talajková na 27:16. Do druhej štvrtine vstúpil Slovan rovnako ako skončil tú prvú Opäť to bola strelecky disponovaná Renáta Talajková, ktorá  zvýšila na 29:16.  V 13. minúte mali Slovanistky na svojom konte štyri fauly. Hostky úspešnými „šestkami“ stav znížili. Od tohto momentu sa Slovanu prestala dariť koncovka, hoci sa tlačil pod kôš Šamorínu, zákroky hostí pri zakončení domácich hráčok boli posudzované ako čisté. Tréner Rakočevič si neodpustil rečnícku otázku smerom k rozhodcom, ktorí mu bez milosti udelili technickú chybu. Frustrovaný kormidelník domácich pri odchode z lavičky kopol do fľaše, za čo mu sudca udelil ďalšiu technickú chybu a vykázal ho na tribúnu. Kľúčový moment zápasu, ktorým rozhodcovia priam vedome poškodili domáce družstvo, jeho hráčky to vykoľajilo z rytmu. Za pozornosť stojí, že prvý faul v druhej štvrtine odpískali Šamorínu až v 17. minúte?!  Šamorín postupne sťahoval skóre, polčas vyhrali domáce hráčky 37:35.

Úvod druhého polčasu ovládli hosťujúce hráčky, ktoré v 23.minúte viedli 40:39. Postupne ich náskok narastal, v 26. minúte po premenenej trojke odskočili Slovanu na rozdiel ôsmych bodov 39:47. Belasé, už bez svojho trénera postupne znižovali stav, aby sa pred záverečnou štvrtinou dotiahli na štvorbodový rozdiel 50:54. V nej Slovanistky príkladne bojovali, aj keď súper si držal mierny náskok. V 33. minúte sa trojkou presadila Turzáková, vykresala tak iskierku nádeje pre Slovan. Vzápätí sa podarilo  Zarevúckej drzým prienikom vyrovnať, o minútu tá istá hráčka úspešne zakončila svoj útok, pri ktorom bola faulovaná, poslala svoj tím do opätovného vedenia v zápase 62:59. V 36. minúte sa podarilo misky váh posunúť na svoju stranu Šamorínčankám, ktoré sa ujali vedenia 63:62. Vyrovnaný a dramatický zápas pokračoval do samého záveru stretnutia, kde sa oba celky striedali vo vedení. To si ustrážili belasé, ktoré dokázali svojho súpera zdolať o jediný bod 71:70. Za svoj výkon si toto víťazstvo zaslúžili, bojovali srdcom, čo im prinieslo zaslúženú odmenu. Najbližším súperom Slovana bude 6.2. MBK Ružomberok.

Najlepšou strelkyňou na straen Slovana bola s  22 bodmi Renáta Talajková, zo Šamorína s 24 bodmi Angelika Slámová

Zostava

Križmová 9, Marcová 0, Tarkovičová 3, Talajková 22, Mlynarovičová 2

(Zarevúcka 18, Turzáková 8, Slezáriková 9,  Dulová 0)

Ohlasy po zápase:

Danilo Rakočevič, tréner BK Slovan: „Ukázali sme, že vieme hrať basketbal, moje hráčky mi urobili radosť, za čo im ďakujem a gratulujem k víťazstvu. Som na ne hrdý. Aj keď sme viedli o pätnásť bodov, bolo v konečnom dôsledku nemysliteľné vyhrať nad Šamorínom o dvadsať bodov. Všetci videli čo sa dialo v druhej štvrtine. Naše hráčky však bojovali celých 40 minút. Dokážeme konečne vyhrávať zápasy, ktoré sú vyrovnané, čo si cením. Ak budem ešte v budúcnosti sedieť na lavičke svojho družstva, verím, že budú  mať rozhodcovia voči nielen mne, ale aj ostatným trénerom a hráčkam väčší rešpekt. Mali by si uvedomiť, že bojujeme za svoje celky a naše reakcie sú tiež dôsledkom určitých udalostí v zápase. Ja nepotrebujem a ani nechcem  byť takto opakovane cielene penalizovaný.“

Simona Marcová, hráčka BK Slovan: „Bol to náročný zápas, v ktorom sme vyhrávali o pätnásť bodov. Tak ako v prvom domácom zápase s týmto družstvom nám neprávom vylúčili trénera. Tento fakt nás rozhodil, polčasová prestávka nám pomohla. V zápase sme boli lepší a zaslúžene sme vyhrali. Podržali nás športový manažér Michal Martišek a asistentka trénera Beáta Paulovičová.“