Fortuna liga s viacerými novinkami, jednou z nich systém VAR

ÚLK na svojom zasadnutí predstavila novinky, ktoré sa datknú Fortuna ligy.

Práve s príbehmi úspešných slovenských reprezentantov je spojený nový projekt S Fortunou ku hviezdam. V minulej sezóne získali víťazi celoročného turnaja Futbal v meste ako hlavnú cenu zájazd za Stanislavom Lobotkom a naštartovala sa tak tradícia, ktorá bude pokračovať. „Veľká väčšina súčasných slovenských reprezentantov začala kariéru v našej lige a je pozitívne, že chalani sa k tomu aj radi hlásia. V rámci projektu S Fortunou ku hviezdam chceme predstaviť niekoľko takýchto príbehov. Práve títo hráči, ktorí už dnes patria k európskej špičke, ukážu svoju cestu. Ukážu, kde a ako vyrástli až po to, kam sa vďaka pôsobeniu v najvyššej slovenskej súťaži dostali. Slovenský futbal má výborné čísla z pohľadu mládežníckej základne. Je dôležité, aby títo začínajúci hráči mali vzory a videli zmysel vo svojom ďalšom pôsobení vo futbale,vyhlásil pre oficiálny portál Fortuna ligy výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

Často diskutovanou témou v celom svetovom futbale je systém videoasistenta rozhodcu, ktorý má prispieť k minimalizácii vplyvu ľudských omylov na kľúčové verdikty v zápasoch. Prípravy na príchod tejto technologickej novinky intenzívne prebiehajú aj u nás. „Momentálne je situácia taká, že prebieha výberové konanie na kúpu simulátorov. Tie budú umiestnené v NTC Senec a budú sa na nich školiť rozhodcovia aj operátori systému VAR. Bude to významný krok, ktorý nás posunie vpred. Našou ambíciou je, aby sme v sezóne 2020/21 spolu s garantom projektu Slovenským futbalovým zväzom spustili VAR v televíznych zápasoch Fortuna ligy. Nechceme sa však púšťať do žiadnych pretekov s časom. VAR je novinka a vidíme, že aj vo futbalovo najvyspelejších krajinách má aj rôzne detské choroby. Preto kladieme maximálny dôraz na dôslednú prípravu, aby sme si boli istí, že projekt bude fungovať kvalitne a prinesie nám želaný efekt,“ informoval prezident ÚLK, na ktorého slová nadviazal výkonný riaditeľ ÚLK: Chcem v tejto súvislosti poďakovať nášmu technologickému partnerovi Orange, s ktorým sme začali spoluprácu v minulej sezóne, keď kúpil práva na vysielanie priamych prenosov zo zápasov Fortuna ligy. Naša spolupráca sa ďalej prehlbuje a vďaka nej sme dokázali zabezpečiť konektivitu štadiónov Fortuna ligy. Dnes sú všetky pokryté vysokorýchlostným pripojením na internet a sú tak vytvorené ideálne podmienky na to, aby sme v blízkej budúcnosti rozbehli viacero projektov a služieb umožňujúcich fanúšikom intenzívnejší a hodnotnejší zážitok z futbalového zápasu. Tieto technológie sú dôležité aj pre úspešnú realizáciu projektu VAR.“

So spravodlivosťou a fair-play veľmi úzko súvisí aj ďalší nový projekt Fortuna liga hrá fér. „Chceme jednoznačne ukázať, že akékoľvek aktivity smerom k manipulácii zápasov nie sú cestou pre slovenský futbal a našu ligu. Futbal sa ako jediný šport u nás stavia k týmto problémom čelom. Naša liga ako celok jednoznačne odsudzuje takéto správanie. Nechceme však o tom iba hovoriť, ale aj intenzívne pracovať na tom, aby tieto neduhy nielen z futbalového prostredia, ale všeobecne zo športu, vymizli. Preto sme pripravili s generálnym partnerom Fortuna ligy aj oddelením integrity SFZ sériu školení v kluboch. Domáci aj zahraniční odborníci hráčom vysvetlia, čo prinášajú tieto negatívne javy. Do projektu sa zapojí aj Ivan Hodúr, ktorý na vlastnej koži zažil, ako môže účasť na týchto aktivitách zasiahnuť do športového i súkromného života. Výsledkom projektu bude aj školenie prostredníctvom internetu. Bude ho musieť absolvovať každý futbalista pred tým, ako sa zaregistruje v rámci SFZ. Chceme, aby všetci pochopili, že na takéto konanie nie je vo Fortuna lige priestor,“povedal k tomuto projektu Michal Mertinyák.

Na tlačovej konferencii v Bratislave tiež došlo k vymenovaniu niekdajšieho slovenského útočníka Róberta Vitteka do pozície oficiálneho ambasádora najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy. Okrem štvorgólového strelca z majstrovstiev sveta 2010 v JAR nimi v aktuálnej sezóne FL 2019/2020 budú aj bývalý hráč Artmedie Petržalka Martin Mikulič a Lucia Kevická, jedna z najlepších svetových freestylistiek s futbalovou loptou.

„Ďakujem za túto možnosť. Neváhal som, dohodli sme sa veľmi rýchlo a som rád, že môžem byť ambasádorom Fortuna ligy. Aj ja som ako mladý futbalista začínal v našej lige a veľmi mi to pomohlo. Nie som zástancom príliš skorého odchodu do zahraničia. Ako už povedal Ivan Kozák, Fortuna ligu hrá veľa mladých chalanov a každý v nej má výnimočnú možnosť rásť, pretože dostáva šancu hrať dospelý futbal. Vieme, že tento prechod od mládeže k dospelým je veľmi náročný a som presvedčený, že naša liga je na to ideálna. Potom je už na každom jednom hráčovi, ako s touto šancou naloží, či má potrebnú kvalitu a čo futbalu dá. Vidíme však, že u nás rastie veľa šikovných futbalistov, čo je dobré nielen pre nich, ale aj pre reprezentačné výbery a celý slovenský futbal, myslí si Róbert Vittek.

Pridaj komentár