Sústredíme sa na siedmeho júla, všetko k tomu podriadime

Belasí odštartovali prípravu na novú sezónu ako prví spomedzi všetkých ligových tímov. Prvý súťažný zápas ich čaká 6., príp. 7. júla v prvom kole kvalifikácie Ligy majstrov. Súpera spoznajú na žrebe 15. júna.

„Aktuálne rokujeme o niektorých prestupoch smerom von z kádra. Sme blízko k dotiahnutiu transferu Nona Villara, tento hráč nás v najbližších dňoch pravdepodobne opustí. Ďalšie zmeny by som zatiaľ nerád konkretizoval. Máme rozbehnuté ešte 2-3 rokovania, uvidíme, ako sa vyvinú, a čo sa nám podarí zrealizovať. Ako som už spomenul, na trhu budeme hľadať možnosť vykompenzovať straty, ktoré sme utŕžili v dôsledku pandémie a vypadnutia v pohároch. Finančná situácia je veľmi náročná, nielen v Slovane, ale naprieč celou Európu. Uvidíme, ako trh bude reagovať v rámci dopytu, my sa budeme snažiť vykompenzovať straty a reagovať na to, čo príde,“ vyhlásil pre klubový web generálny riaditeľ Ivan Kmotrík ml., ktorý však samozrejme nechce mužstvo oslabovať.

Vedenie klubu rieši aj pohyby smerom dnu do kádra. „V lete uprednostníme krátkodobý cieľ, ktorým je kvalifikácia do skupinovej fázy jedného z európskych pohárov. Zameriame sa na skúsených, kvalitných hráčov, ktorí nám môžu okamžite pomôcť. Opäť je to aj o financiách. Straty môžeme vykompenzovať aj kvalifikáciou do európskeho pohára, preto potrebujeme hotových hráčov, ktorí môžu byť hneď prínosom,“ pokračoval generálny riaditeľ klubu, ktorý však zdôrazňuje, že dlhodobá vízia klubu sa nemení. Len vzhľadom na špecifickosť krátkej letnej prestávky a skorého začiatku európskych pohárových súťaží ustúpi dočasne bokom. „Neprichádza k dlhodobej zmene filozofie. Potrebujeme však reagovať na aktuálnu situáciu a musíme mierne posunúť dlhodobé zámery budovania kádra. Teraz potrebujeme skúsených futbalistov, ktorí nám pomôžu splniť európsky cieľ. V zime sa na to opäť pozrieme najmä z dlhodobého hľadiska. Nevylučujem, že aj v lete možno prídu jeden či dvaja hráči skôr s potenciálom do budúcna. Gro zmien však bude zamerané na krátkodobý cieľ, ktorým je kvalifikácia do európskej súťaže.“

Letné prestupové okno sa však v júni len otvára, takže nie je ani časovo jednoduché riešiť zmeny v kádri hneď a pod časovým tlakom. Prvý zápas nás čaká 6., resp. 7. júla. „Väčšinu vecí chceme mať uzavretú pred týmto termínom. Záleží aj na vývoji na trhu a na tom, kto odíde. Vieme, na ktorých hráčov máme ponuky, a s ktorými rokujeme o odchode. Máme pripravených hráčov, ktorých by sme chceli namiesto nich angažovať a dať mužstvu to, čo mu chýbalo. Myslím si, že potrebujeme tím oživiť. Viackrát som mal pocit, že v mužstve nastalo určité uspokojenie. Nemôžeme večne hľadať vinu v tréneroch, zodpovednosť nesú aj hráči a celý klub. Všetci sme na jednej lodi a zodpovedáme za úspechy i neúspechy. Vždy si budeme hovoriť pravdu do očí, Slovan je veľký klub. My musíme prijať zodpovednosť, byť voči verejnosti féroví a prijať aj kritiku. Prichádza čas na určité zmeny v kádri. Nechystáme drastické kroky, v kádri kvalita je, čo sa ukázalo aj počas dôstojného účinkovanie v Európe pred dvomi rokmi, no cítime, že zmenu jednoducho potrebujeme. Verím, že nás to posunie vyššie a budeme lepšie pripravení na nové výzvy,“ pokračoval Ivan Kmotrík ml.

Do letnej prípravy sa nezapojil Moha. „Téma Moha je veľmi komplikovaná, vec je v rukách právnikov, ktorí rokujú so zástupcami Mohu. Uvidíme, ako to celé dopadne. Nikto, my, hráči ani tréneri, nemôžu byť viac ako klub. Pokiaľ tu niekto nechce byť a robí všetko pre odchod, tak by nebolo správne ho nasilu držať. Naším cieľom nebolo jeho odchod zvrátiť alebo ho prilákať naspäť. Hľadáme formu ako sa rozísť a právne to dotiahnuť. Pre nás je téma Moha uzavretá, už je to v rukách právnikov, aby to dotiahli za nás.“

Ciele do sezóny 2021/22 budú stanovené s dôrazom na účinkovanie v Európe. „Tím je pokope pár rokov, výsledkom klubovej práce sú tri tituly v rade a obhajoba double. Doma sme dosiahli všetko, čo bolo možné. Už si musíme dať vyšší cieľ. Aj príchodom tretej pohárovej súťaže je jasným cieľom kvalifikácia do jednej z týchto súťaží, uvidíme, kam a ako sa nám to podarí. V Európe vždy potrebujete aj šťastie, záleží aj od žrebu a ďalších faktorov. Európskym úspechom môžeme vykompenzovať naše straty a udržať mužstvo motivované. Je čas presadiť sa v Európe a priniesť sme opäť európsky futbal a znovu dôstojne reprezentovať Slovan, Bratislavu a Slovensko,“ vyhlásil generálny riaditeľ najúspešnejšieho slovenského klubu.

Veríme, že v sezóne 2021/22 môžeme očakávať aj návrat fanúšikov na tribúny vo väčšom počte. „Vidíme svetielko na konci tunela. Robíme futbal pre ľudí, oni nás ženú dopredu. Nikoho nebaví hrať pred prázdnym štadiónom. Neviem sa dočkať, keď na Tehelné pole opäť prídu ľudia a verím, že opäť zažijeme fantastickú atmosféru, na akú sme boli zvyknutí po otvorení štadióna. Hráči to potrebujú, možno aj absencia fanúšikov bola jednou z príčin poklesu motivácie. Verím, že nájdeme rozumné riešenie, ktoré bude odzrkadľovať fakty ako sú veľkosť štadióna či jeho charakteristiky. Je dôležité prihliadať na to, aby sme išli percentuálnym pomerom. Je iné mať 1000 ľudí na Tehelnom poli než napríklad na štadióne Pohronia, so všetkým rešpektom a bez akejkoľvek urážky voči nim. Hľadajme spôsoby ako klubom férovo umožniť návrat ľudí na štadióny, čí môžeme ľuďom opäť dopriať nádej na normálny život,“ uzavrel Ivan Kmotrík ml.

Belasých čakajú počas letnej prípravy dve sústredenia – kondičné v Šamoríne a herné v rakúskom Bad Tatzmannsdorf.

„Hráčov čaká robota. Musíme pridať po kondičnej stránke. Na prípravu máme štyri týždne. Prvý týždeň strávime v Šamoríne vo výborných podmienkach, ktoré tam sú pre športovcov vytvorené. Je to kondičné sústredenie, zamierame sa na fyzickú prípravu. Potom odchádzame do Rakúska na hernú prípravu, odohráme tri prípravné zápasy. Následne sa vrátime domov, budeme sa pripravovať v domácich podmienkach a absolvujeme generálku so Zlínom,“ povedal tréner Vladimír Weiss st.

Na belasých čakajú v príprave zaujímaví súperi. Stretnú sa aj s Dinamom Záhreb, pravidelným účastníkom európskych pohárov. Dinamo je premožiteľom Tottenhamu v osemfinále práve skončenej edície Európskej ligy.

„Chcel som ťažkých súperov. V jednaní je ešte jeden zápas, možno sa stretneme aj s CSKA Moskva, ktoré bude vedľa nás na sústredení. Je to otázka dohovoru. Čakajú nás súperi, ktorí radi behajú, ukážu naše nedostatky i klady. Sú to vždy priateľské zápasy, z toho netreba robiť nejakú tragédiu alebo závery. Tieto zápasy sú určené na to, aby sme sa zlepšili po fyzickej stránke i po taktickej stránke, najmä na toto budú zamerané posledné dva týždne prípravy,“ pokračoval Vladimír Weiss st.

„Každý deň chceme využiť čo najlepšie. Dnes sme mali testy, aby sme vedeli hráčov nastaviť na prístroje. Vďaka tomu budeme vedieť, aké majú pulzové frekvencie, čo je v dnešnom modernom futbale veľmi dôležité. Príprava je krátka, rýchla, času niet nazvyš. Avšak 7. júla sa nás nikto nebude pýtať, aký je deň, záležať bude len na tom, čo sme odrobili a ako na ihrisku vyzeráme. Pre nás to bude zápas roka, musíme ho zvládnuť, ani si neviem predstaviť, že by sa nám to nepodarilo,“ vyhlásil tréner belasých.

S belasými zatiaľ netrénoval David Strelec, ktorý v posledných dňoch absolvoval všetky potrebné vyšetrenia týkajúce sa jeho zranenia. „Nie je to až také tragické ako to vyzeralo. David má v svale 12-centimetrovú trhlinku, ale nie je tak hlboko a také vážne, aké to bolo na prvý pohľad. Potrebuje 2-3 týždne liečebného pokoja. Tento týždeň si ešte oddýchne a od budúceho sa začne pripravovať s tímom. Do Rakúska už pôjde s nami,“ uzavrel Vladimír Weiss st.

Zoznam hráčov, ktorí sa zapojili do letnej prípravy

Brankári: Dominik Greif, Michal Šulla, Martin Trnovský

Obrancovia: Kenan Bajrič, Adam Laczkó, Lucas Lovat, Vernon de Marco, Jurij Medveděv, Marek Mičák, Lukáš Pauschek

Stredopoliari: Aleksandar Čavrič, Erik Daniel, Dejan Dražič, Dávid Holman, David Hrnčár, Marián Chobot, Joeri de Kamps, Alen Mustafič, Ondřej Petrák, Ibrahim Rabiu, Rafael Ratao

Útočníci: Ezekiel Henty, Alen Ožbolt, Žan Medved

Neskôr sa pripoja Myenty Abena, Vasil Božikov, Filip Lichý, Matúš Ružinský, David Strelec, Vladimír Weiss ml.

FOTO-skslovan.com

Pridaj komentár