Na svete je nová kauza, Slovan zareagoval jasne. Čo bude ďalej?

Keďže sa na Slovensku začínajú šíriť informácie o tom, že na Slovensku má vzniknúť Profesionálna hokejová liga bez účasti Slovana v nej, prinášame vám viac informácií o celej kauze.

 

Je pravda, že niektoré kluby sa chcú odtrhnúť od zväzu a chcú založiť PHL. PHL vznikla ešte vlani v júni – VIAC TU.

SYSTEMATICKÁ LIKVIDÁCIA HOKEJA NA SLOVENSKU

Dôvodom sú najmä marketingové práva, ktoré po skončení tejto sezóny prechádzajú opäť pod zväz, čo je jablkom sváru. Kluby požadujú preniesť práva pod seba a údajne až na dobu 10 rokov. Je asi logické, že zväz po partizánčine, ktorá sa udiala pred tromi rokmi, keď nová spoločnosť APHK poslala do likvidácie PRO-Hokej, trvá na transparentnosti. Odvtedy prebieha akási tichá vojna medzi APHK a zväzom. Všetko čo Šatan urobí je zlé, zväz môže za všetko negatívne a občas má človek pocit, že funkcionári SZĽH sú zodpovední aj za hladomor v Afrike. Nerozporujeme fakt, že všetko na pôde SZĽH je dobré a že sa občas neobjaví tmavý chmár. Najmä rozhodnutie odkladať a jasne sa vymedziť voči hráčom pôsobiacim v KHL. Dnes vieme, že zväz si aspoň sčasti napravil reputáciu vo vyspelej Európe. Síce sa na nás čakalo ako na svätých, ale aspoň že tak.

Partizánska hokejová liga (nazvime ju dnes takto), má svoje vízie. Pre Slovan nemožné akceptovania. Prvou je zavedenie platového stropu. To by všetkým klubom dávalo možnosť nanovo rozdať karty. Ale Slovan, Zvolen, Poprad, či Košice by prišli o to, čo ich od ostatných oddeľovalo. Teda zaplatiť si lepších a drahších hráčov. Pretože nakladať s rovnakým rozpočtom ako má napríklad Prešov, nie je asi kóšer. Áno, čítate dobre. Prešov nespomíname len tak. V PHL si totiž títo páni zmysleli, že súťaž uzavrú. A teda sa z nej nebude vypadávať. A prihlásiť sa do nej môže každý. Teda aj Prešov. Áno, ani my sa nevieme prestať smiať.

BEZ SLOVANA, MICHALOVIEC A ZVOLENA?

Je tu však aj iný problém. Nie každý túto partizánčinu berie ako normálnu a sú aj ľudia s iným svetonázorom. O tom, že Slovan nebude nikdy hrať ligu na Slovensku, ktorú nebude riadiť zväz, nás uistili akcionári klubu. Tomuto rozhodnutiu tlieskame. V stoji. Tu totiž ide o systematickú likvidáciu niečoho, čo po nástupe na post prezidenta SZĽH začal budovať Miroslav Šatan. Slovensko potrebuje vychovať nových Kelemenov, Sýkorov, či Regendov. To sú hráči, ktorí sa do zámoria dostali z našej ligy. V PHL však údajne plánujú navýšiť povolený počet legionárov a to je cesta do pekla. Nielen s týmto nesúhlasia vo Zvolene, Michalovciach a údajne stotožnení s pravidlami nie sú v ďalších dvoch kluboch. A ak budú v každom mužstve hrať v prvých formáciách legionári, tak mladé talenty len ťažko dostanú príležitosť. A to smrdí veľkým problémom.

AKO ĎALEJ?

Ak sa vytvorí nová súkromná liga bez Slovana, Zvolena, Michaloviec a možno ďalších, zostane v lige riadenej zväzom torzo kvality. Museli by sa pridať zvyšné tímy z 1. ligy a na Slovensku by sa hrali dve súťaže. Uzatvoriť súťaž je nápad hodný génia. Prvoligisti sú takmer všetci financovaní mestami a prísť si pýtať pred sezónou peniaze na to, aby sa chlapci iba pobavili hokejom… no skúste si to. Akú asi majú mužstvá motiváciu keď budú vedieť, že sa z 1. ligy nedostanú vyššie? PHL takto kope hrob slovenskému hokeju. A kto má v rukách lopaty je zrejmé z dokumentu, na ktorý odkazujeme v 1. odseku tohto článku.

Ďalšia vec je, že financovať takúto ligu je nesmierne náročné. Rozhodcovia, matrika, štatistiky, rôzne komisie ako disciplinárna, či arbitrážna. To sú obrovské peniaze. PHL má údajne prísľub financií od štátnej lotériovej spoločnosti. Ale v septembri máme na Slovensku voľby. A to je obrovské riziko, na ktoré evidentne páni z PHL nemyslia. Osobitnou otázkou sú transfery hráčov. Medzinárodná hokejová federácia uznáva pochopiteľne iba SZĽH. A hrozí tu veľká blamáž.

RAKÚSKO AKO JEDNA Z MOŽNOSTÍ

Na rade sú teda kompromisy, na ktoré musí privoliť jedna i druhá strana. Inak sa slovenský hokej vráti na kraj priepasti, kde už raz stál. Niektoré výpalnícke metódy zo strany PHL však dávajú tušiť, že dohoda nebude jednoduchá. V redakcii máme dokumenty, nad ktorými zostáva rozum stáť. Zverejniť sa ich zatiaľ nechystáme, počkáme si, ako sa veci vyvinú. Fanúšik Slovana sa v prípade vzniku PHL pýta, či by bolo pre klub výhodné hrať súťaž bez Nitry a ďalších. Za nás by napríklad vstup do rakúskej ICEHL bol v tomto prípade ospravedlniteľným činom.

Pridaj komentár