Päť postrehov zo zápasu s Medveščakom Záhreb

Slovan to zvládol! V klasickom šesťbodovom zápase porazil Medveščak Záhreb 3:2. Pred All stars víkendom odskočil svojmu súperovi na päť bodov. Stále má pred Chorvátmi jeden zápas k dobru. Ziskom troch bodov sa belasí dostali na hranicu 79 bodov, čím prekonali 78 bodovú métu z prvej sezóny, v ktorej sa Slovan prebojoval do play-off.

Identický scenár

Slovan má za sebou druhý domáci zápas proti Medveščaku Záhreb. Oba vyhral zhodne 3:2. V oboch dueloch Slovan musel v záverečnej tretine otáčať zápas. Belasým tak ako v septembri, tak aj teraz dokonale vyšla tretia tretina. V nej po ubránení päť minútovej presilovky nabral druhý dych. Súper sa od tohto momentu pred Brusta dostával iba sporadicky, musel čeliť nebezpečným akciám Slovana. V prvom zápase sa Slovanu podarilo vyrovnať v 50. minúte, v stredu to Tičar stihol takmer na minútu presne, keď vyrovnal v 52. minúte. Hoci Slovan vtedy viedol 2:1, na 2:2 stihol vyrovnať v 56.minúte Mertl. Stav 2:2 svietil na ukazovateli skóre aj minútu pre koncom oboch zápasov. Zatiaľ čo v septembrovom stretnutí dorazil za Krošelja puk 49 sekúnd pred koncom Viedenský,  Nedorostovi sa to podarilo strelou medzi nohy 58 sekúnd pred záverečnou sirénou. Oba tieto zásahy mali pre Slovan cenu zlata v podobe troch bodov. Oba padli po dobre zvládnutom smrtiacom protiútoku.

Výmena brankárov

Z nášho pohľadu jeden z kľúčových momentov zápasu. Pre Medveščak o to viac, že po dobre rozbehnutom zápase odchádzal na radosť vypredanej arény domov bez bodov. V 41. minúte  po vedúcom góle Radka Smoleňáka sa na lavičku pobral Danny Taylor, ktorý signalizoval problém s nohou. Nevieme posúdiť, čo sa presne stalo, či sa mu niečo stalo po prejave radosti alebo či mal problém s nohou už z minulosti. V každom prípade sa do bránky musel postaviť nerozchytaný Slovinec Krošelj. Ten čelil neuveriteľným 22 strelám belasých! Bolo otázkou času, kedy sa jedna dostane za jeho chrbát. Slovan to skúšal najmä po výške, keďže Krošelj puky vyrážal pred seba. Najprv sa po Šťastného strele dostal k odrazenému puku Višňovský, jeho pokus opäť brankár hostí vyrazil, aby Tičar pohotovou strelou vyrovnal.

Návraty po vyše mesačnej pauze

Krátko po zápase s Dynamom Moskva sa šepkalo, že na duel s Medveščakom by mohol nastúpiť Ľubomír Višňovský. „Višna“ naposledy odohral zápas 5. decembra. V stredu bolo všetko jasné, keď sa objavil  v druhej formácii s Michalom Sersenom. Bolo na ňom vidieť obrovské chcenie mužstvu pomôcť, do zápasu sa dostával pomalšie. Bol pri Bruleho vyrovnávajúcom góle. Postupne sa dostával do tempa, čoho výsledkom je jeho čas strávený na ľade (20:51), hral oslabenia i presilovky. Na bránku súpera vyslal úctyhodných päť striel, bol pri zrode vyrovnávajúceho gólu Roka Tičara. Spolu s ním, sa po zranení na ľade objavil po boku Milana Bartoviča a Tomáša Surového Ladislav Nagy. Ten pauzoval od zápasu s Čeljabinskom (30.12.). Herne to nebolo ono, nedostával sa do svojich typických šancí a striel, po ktorých mu to „tam“ zvyklo padať.  V zápase ani raz neohrozil brankárov súpera. Odohral 10:13, pripísal si mínusový bod.

Štarty do tretín

Je to paradox. Tak ako Slovanu vyšli štarty do tretín proti Spartaku Moskvu na jeho ľade, tak mu nevyšli tie stredajšie proti Záhrebu. V druhej  časti sa hneď po vhadzovaní dostal do brejku Smoleňák, ktorý si našiel priestor, rútil sa sám na Brusta. Ten jeho strelu vyrazil. Bolo to varovanie pre belasých. Identická situácia nastala hneď po buly v tretej tretine. Opäť bol pri tom Smoleňák! Aj tentokrát sa dostal za obranu Slovana, zavrel oči a tvrdou strelou prekonal Brusta. Bol to nečakaný gól v sieti Slovana, ktorý prišiel ihneď „zo šatne“. Taktické plány pred záverečnou tretinou, na ktorých sa mužstvo cez prestávku  dohodlo, okamžite nabrali trhlinu. Našťastie Slovan  zápas otočil.

Mihalikov faul

V 43. minúte Vladimír Mihalik týmto faulom oslabil svoj tím na dlhých päť minút. Ideálna situácia pre hostí, ktorí v tom čase boli na koni, keď v Bratislave viedli 2:1. Mali všetko vo vlastných rukách, mohli definitívne rozhodnúť o osude celého stretnutia. Počas tejto početnej výhody mohli dať niekoľko gólov, kým by sa po piatich minútach vrátil Skalický do hry. Pokračovali však po vzore predošlých presilových hier, ktoré hrali v tomto zápase. Bez početnej streľby, s častými krkolomnými nahrávkami, po ktorých hráč nemohol zakončovať strelou z prvej. Máme za to, že tento moment rozhodol o osude zápasu.