Október: V znamení veľkého federálneho derby

Ďalší mesiac je za nami. Poďme sa spolu pozrieť ako dopadol pre belasú farbu.

Zápasy roka?

Už teraz môžme konštatovať, že sme mali v októbri možnosť vidieť veľké zápasy, o ktorých sa ešte bude hovoriť. Na hokejbalový zápas medzi Apollo Ružinov a HBT Slovan Bratislava tak skoro domáci určite nezabudnú. Pritom to mali dobre rozohrané, keď vyhrávali už 4:2. Belasí však preukázali veľkú trpezlivosť, srdce a majstrovstvo a dvomi gólmi v poslednej minúte otočili nepriaznivý stav a vyhrali 5:4. Bravó!

Na štvrtok 23.10. naopak nezabudnú predovšetkým fanúšikovia belasích a pokladnica ŠK Slovan. Pritom malo ísť o futbalový sviatok. Do Bratislavy zavítala pražská Sparta aby oprášila federálne derby. Výsledok 0:3 však nebol taký dôležitý v spleti udalostí, ktoré sa v zápase udiali. V 42. minúte sa totiž zápas musel prerušiť pre vyčíňanie fanúšikov hostí. Rozhodca zahnal hráčov pre ich vlastnú bezpečnosť do útrob štadióna. Utekali dokonca aj moderátori v priamom prenose. Slovan nakoniec musel zaplatiť pokutu 50 tisíc pre nedostatočnú usporiadateľskú službu. Ešte horšie dopadla Sparta, ktorá za výtržnosti svojich fanúšikov dostala pokutu 80 tisíc a podmienečné uzavretie štadióna.

Na záver sme si nechali zápas medzi HC Slovan a Sibir Novosibirsk, ktorý sme si dovolili označiť aj za zápas mesiaca. Zaslúži si to predovšetkým za prvú tretinu, v ktorej sa stalo všetko možné aj nemožné. Začalo to technickým gólom do posunutej bránky, pokračovalo zranením nášho najlepšieho hráča Laca Nagya. Nasledoval gól Slovana z presilovky, ktorý si navyše dal hosťujúci obranca. Tretina bola zakončená naozaj špeciálne. 19 sekúnd pred koncom dal gól vo vlastnom oslabení Tomáš Surový, ktorý musel byť preskúmaný videorozhodcom. Ten však nedokázal ani v priebehu niekoľkých minút jasne určiť, či to bol gól alebo nebol a tak sa hlavný arbiter rozhodol použiť zvláštne pravidlo, keď oba tímy poslal do kabín na regulárnu 15-minútovú prestávku s tým, že chýbajúcich 19 sekúnd sa dohralo v druhej tretine. Tomáš sa tak dozvedel o platnosti gólu až pri rozhovore s moderátorom. V druhej tretine však Sibir otočil stav na 3:2 vo svoj prospech, na čo belasí už nedokázali odpovedať.

HC Slovan

Hokejisti odohrali v októbri 12 zápasov, z ktorých len päť vyhrali. Podávali veľmi nestabilné výkony. Rozhodne najviac zamrzia straty bodov proti slabším súperom, ako boli Medveščak Záhreb či najslabší tím celej KHL Amur Chabarovsk. Naopak potešila výhra proti nováčikovi Lada Togliatti, keď Slovan strelil až šesť gólov. Bohužiaľ v nasledujúcich domácich zápasoch už na túto streleckú potenciu nadviazať nedokázal. Nepomohla ani nová akvizícia Tomáš Rachůnek. Trénerovi Matikainenovi sa zatiaľ nedarí ani na domácom ľade aj napriek tomu, že práve toto si vytýčil ako hlavný cieľ pre svoju prácu pri kormidle belasých. Jedna výhra a tri prehry sú rozhodne neuspokojivé.

ŠK Slovan

Futbalisti už druhým mesiacom ťahajú sériu katastrofálnych výkonov, ktorými si rozhnevali fanúšikov. Vyústilo to až k odvolaniu trénera Straku. Na jeho miesto zasadol ďalší sparťan, Slovák Jozef Chovanec, ktorý mal belasých vrátiť na výslnie. Od tohto momentu však z výsledkov, ale aj výkonov tímu je čím ďalej tým viac zreteľné, že bude pes zakopaný inde ako v trénerskej stoličke. Jedna výhra, dva strelené góly a takmer všetky prehry o tri góly a viac (Neapol belasých evidentne šetril, keď strelil len dva góly). To je vizitka futbalistov v októbri. Najviac bolia prehry z derby zápasov – federálneho proti Sparte Praha 0:3 a o týždeň na to so Spartakom Trnava 0:4. Ďalšou ranou pre klub je aj oficiálny koniec Belasej šľachty, ktorá dokázala podporovať mužstvo na štadiónoch za každých okolností. Kam a dokedy to bude pokračovať? Väčšina fanúšikov už túžobne čaká na zimnú prestávku, kabína potrebuje poriadne prevetrať. Asi jediným momentom, ktorý v októbri z tábora ŠK Slovan potešil, bolo definitívne odklepnutie na výstavbu nového Tehelného poľa poslancami mestského zastupiteľstva, ktoré však nebolo take jednoznačné, ako to prvé zo septembra. Čo sa stalo, že niektorí poslanci zmenili názor? To je už však jedno, hlavné je, že bude mať Slovan konečne zas svoj vlastný domov. Teraz už môžme len tipovať, kedy sa výstavba ukončí. Čo si tipujete vy, kedy to bude?

Ostatní belasí

V rodine belasých boli aj tímy, ktoré takmer výlučne iba tešili svojimi výkonmi aj výsledkami. Jedným takým členom bol určite hokejbalový tím HBT Slovan Bratislava. Ten v októbri vyhral všetky tri zápasy a ako bonus pridal aj už vyššie spomínaný nezabudnuteľný obrat s dvomi gólmi v poslednej minúte. Futbalistky ŠK Slovan zaznamenali prvú stratu bodov, keď iba remizovali s Bardejovčankami 0:0. Napriek tomu sedem bodov a skóre 12:0 je výborný výsledok. Výborne odštartovali svoju sezónu ragbisti, ktorí zaznamenali sedem výhier a dva primáty v turnajoch sedmičkovej ligy. Rovnako začala sezóna aj basketbalistkám. Tie napriek obrovskej snahe, ktoré zanechali na palubovkách celé svoje srdce, dokázali vyhrať iba jeden zápas z piatich. Získali však obrovské skúsenosti, keď si mohli zahrať hneď proti obom najvážnejším kandidátkam na titul Ružomberku aj GA Košice.

Nižšie súťaže

Po nie najlepšom štarte do juniorskej hokejovej ligy v septembri si napravili belasí v októbri reputáciu. Deväť výhier z desiatich zápasov je výborná bilancia a dáva tušiť v zlepšenú hru a výsledky aj do budúcna. Béčko futbalového ŠK Slovan podáva priemerné výkony, keď vyhral presnú polovicu zo štyroch odohraných zápasov. No stále je to lepšie ako A tím. Drží sa v strede tabuľky a na prvú Skalicu má stratu 11 bodov.

Hokejisti bratislavského Slovana musia konečne začať pravidelne bodovať a zlepšiť sa predovšetkým pred domácim publikom. Bohužiaľ stále neplatí „môj dom, môj hrad“, naopak lacno púšťame perie. Futbalovému Slovanu (a rovnako aj jeho fanúšikom) neostáva nič iné, len pretrpieť jesennú časť. Verme, že v zimnom prestupovom období sa budú diať veci.