Päť dôvodov prečo Slovan postúpi do play-off

Sezóna 2015/2016 je v plnom prúde. Chlieb sa pre viaceré celky začal lámať okolo Vianoc. Belasí toto obdobie zvládli, v tabuľke sú na pozícii, ktorá im dáva reálne možnosti skončiť po základnej časti nad povestnou čiarou postupu. Z našich analýz sme usúdili, že tomu tak bude.

Vylosovenie Slovana

Slovan má pred sebou ešte štrnásť duelov. V hre je v prepočte 42 bodov. Slušná porcia, s ktorou sa dá rozumne vynaložiť. Pri pohľade na zápasy a súperov, ktorí Slovan čakajú, je zrejmé, že proti top favoritom ich už veľa stretnutí nečaká. Naopak,  stretnú sa ešte s priamymi konkurentmi v boji o postup. Navyše doma privítame Dynamo Moskva, Podolsk či Medveščak Záhreb. Nemenej dôležitý bude dvojzápas s Rigou, či šesť bodový duel v Moskve proti Spartaku. Svoje čaro budú mať stretnutia s Jokeritom doma a SKA vonku. O body sa Slovan pokúsi zabojovať na nie moc obľúbenom „Sibírskom“ tripe, ktorý zakončí zápasom na druhom konci sveta v Chabarovsku. Verme, že záver sezóny proti Soči a Lokomotivu bude pokojný a bude mať skorej prívlastok prípravy na play-off.

Najvážnejší súperi o postup a ich zostávajúce zápasy

Zhodneme sa, že najvážnejšími súpermi Slovana v boji o play-off sú Medveščak Záhreb, Spartak Moskva, Dinamo Minsk, ale i Dynamo Moskva. Pri pohľade na rozpis ich zápasov je zrejmé, že Medveščak čakajú tie isté celky ako Slovan. Pre Slovan hovorí zápas k dobru a rovnaký počet bodov k 3.1 ako má Záhreb. Spartak Moskva útočí zo zadnej línie. Na postupové miesto stráca iba štyri body. V blízkej dobe ho čakajú dva zápasy s Medveščakom, ich výsledky môžu zamiešať kartami. Navyše z pomedzi 15-ich zvyšných stretnutí odohrá až deväť doma! A práve doma sa im moc nezvykne dariť, čo môže nahrať do karát konkurentom v boji o play-off. Na domácom ľade ich čaká okrem spomínaného Záhrebu aj Slovan, viacero silných celkov v podobe CSKA, Siburu Novosibirsk, Vladivostoku, Jekaterinburgu. Prekvapiť  a ozbíjať Spartak môže ktokoľvek. Zdá sa, že najlepšiu východiskovú pozícia má Dinamo Minsk. Zdanie, ale môže klamať. Pred sebou majú najväčšiu porciu duelov, až 17. Do konca januára by im mal chýbať Nick Bailen, ikona zadných radov Dinama. Ku všetkej úcte k Minsku, súperi, ktorí ho čakajú vzbudzujú rešpekt. Domáce stretnutia s Kazaňou, Lokomotivom, SKA, Novgorodom, Soči či Jokeritom nebudú prechádzkou ružovou záhradou.  Nehovoriac o výlete do Omsku, Magnitogorsku, Ufy, či Astany.  Stratiť body sa dajú aj proti celkom, ktorým už o nič nejde, narazia dvakrát na Ladu a raz na Čeljabinsk. Nezabúdajme ani na dve šesť bodové stretnutia so Spartakom. Spomenuli sme aj Dynamo Moskva. To tento rok pláva v KHL nad čiarou postupu, ale ich vylosovanie tiež nie je ľahké. Navyše výsledky Dynama v tomto roku nie sú také, na aké sú jej fanúšikovia zvyknutí. V tabuľke pravdy síce majú 70 bodov, päť bodový náskok nie je nedostihnuteľný. Ak zoberieme do úvahy, že v posledných 15-tich zápasoch Dynamo narazí až trikrát na Jokerit! Okrem toho ich neminie zápas s SKA a CSKA ako ani trip na „ďaleký východ“. Slovan sa musí v prvom rade však pozerať sám na seba!

Forma brankárov

Pri pohľade na brankárov našich súperov je zrejmé, že Slovan má v medzi troma žrďami navrch. Brustove čísla sú od zápasu s Lokomotivom vynikajúce. Nezabúdajme stále na to, že Slovan má v zálohe Garnetta, ktorý v sezóne dokázal vynulovať CSKA.  Kanaďan Taylor v Záhrebe či Slovinec Kroselj nepodávajú pravidelne spoľahlivé výkony, čoho dôsledkom bol pád Záhrebu v  tabuľke.  O súperoch Minsku sme písali v predošlom odstavci. Dokáže duo Glass – Milchakov odolať palebnej sile Magnitogorsku, Ufy, Astany, Omsku? Brankárska dvojica v Spartaku Engren – Ivannikov má vyrovnané čísla, ich úspešnosť sa pohybuje na hranici 90%. Dynamo Moskva dalo v sezóne priestor až trojici brankárov. Čísla nemajú vôbec zlé, ale Jeremenko v tejto sezóne viackrát sklamal. Lazušin a Sharychenkov predsa len nemajú také skúsenosti, aby dokázali trikrát vynulovať Jokerit Helsinki.

Výkony Slovana na ihriskách súperov

Slovan ešte odohrá štrnásť zápasov. Z toho doma päť, vonku až deväť. A práve body získané z ihrísk súperov sa budú rátať, keďže tých je v ponuke až 27! Slovan zvykol z vonku voziť dôležité body, podávať kvalitné výkony podporené účelnou hrou a spoľahlivými výkonmi brankárskej dvojice Brust-Garnett. Ak budú belasí pokračovať v týchto výsledkoch, bodov by si mali domov doniesť relatívne dostatok na to, aby im pomohli k postupu do play-off. Nesmieme zabúdať ani domáce šesť bodové stretnutia, o ktorých sme písali vyššie.

Presilové hry a návrat Višňovského

V posledných zápasoch sa Slovanu darilo využívať svoje početné výhody. Vďaka nim sa mu podarilo získať tak potrebné body do tabuľky pravdy. Potvrdilo sa, že presilovky často rozhodujú o osude stretnutia. Zrazu to išlo samo, aj keď nie všetky ponúknuté príležitosti Slovan využil. Keďže bodoval, nemusí ho to mrzieť. Nielen v presilovkách sa začalo dariť prvej formácii. Presilovky sa začali zlepšovať od príchodu Ľubomíra Višňovského na modrú čiaru. Po reprezentačnej prestávke prišiel Tomáš Kundrátek, ktorý taktiež pridal svojou troškou k efektivite Slovana vo  využívaní presiloviek. Podporil tak Cama Barkera, ktorý si najviac bodov do kanadského bodovania pripísal najmä v tejto štandardnej situácii. Návratom Ľubomíra Višňovského do zostavy sa zlepší samotná obranná hra, spresní sa prihrávka pri zakladaní útočnej akcie. Veríme, že „Višňa“ sa k Slovanu pripojí čo najskôr, a pomôže tímu v boji o postup o play-off.

Prehľad zápasov  Slovana a jeho najvážnejších súperov:

prehlad

Pridaj komentár