Päť postrehov zo zápasu s Metallurgom Novokuzneck

Slovan sa po troch zápasov dočkal. Po zlepšenom výkone a lepšej efektivite v zakončení si poľahky poradil s Metallurgom Novokuzneck 6:0. Základ k dobrému výsledku položil už po prvej tretine, ktorú vyhral 3:0.  Obraz hry sa zmenil aj príchodom Tičara s Barkerom do zostavy. Slovincov bol hneď plný ľad, čo sa odzrkadlilo aj na kanadskom bodovaní. Tičar (0+2), Jeglič (1+1), Šťastný (1+1), Barker (1+1).

Dva identické góly

Slovanu sa veľakrát vyčíta, že jeho hráči málo clonia brankárovi súpera, čím mu uľahčujú prácu pri brankárskych zákrokoch. Proti Novokuznecku sme boli svedkami príjemnej zmeny, ktorá priniesla gólové ovocie. Pri druhom góle belasých sa po vyhranom buly pred bránu presťahoval Anatolij Protesenja, Milan Bartovič posunul puk na modrú čiaru Švarnému, ktorého švih skončil za chrbátom brankára Poďapoľskijho. Netreba pripomínať, že cez mohutného Bielorusa a cloniacich hráčov len ťažko mohol vidieť kam puk letí. O minútu na to hral Slovan presilovku, zopakovala sa podobná situácia, Kanaďan Barker využil clonu Václava Nedorosta, Slovan navlas rovnakým gólom zvýšil svoje vedenie. Barker zaznamenal prvý gól Slovana v početnej výhode v tejto sezóne. Nedorost patrí k hráčom, ktorým nie je státie pred brankárom v bránkovisku cudzie. Preto veľkú zásluhu na týchto góloch majú spomínaní hráči, ktorí sa nebáli ísť do predbránkového priestoru, kde to najviac bolí.

Striedanie brankárov

Novokuzneck po prvej tretine siahol k výmene brankárov. Poďapoľskijho nahradil Čech Novotný, pre ktorého to bola premiéra v KHL. Obaja inkasovali zhodne tri góly, obaja si do štatistík pripísali dve minúty, oslabili tak svoj tím. Vylúčenie ruského mladíka prišlo v záver prvej tretiny, kedy si mladý brankár zhodil dole z hlavy prilbu, čo arbitri posúdili ako zdržovanie hry. Prísne vylúčenie Slovan potrestal tretím gólom. V druhej tretine zavadzal vo výhľade Novotnému Protasenja, ktorému český brankár podržal hokejku, za čo inkasoval dve minúty. Ponúknutú početnú výhodu Slovan nevyužil. Ruský brankár predviedol 13 úspešných zákrokov, jeho český kolega 25. Treba jedným slovom dodať, že obaja nepatria medzi skúsených brankárov, navyše sú mladí.  Poďapoľskij má 20 rokov, Novotný 24.

Garnettova nula

Už v prípravných zápasoch sa obaja kanadskí brankári ukázali vo veľmi dobrom svetle. Pre zdravotné problémy vynechal Brust prvé dva zápasy, v treťom kryl chrbát Garnettovi na striedačke. Istota v bráne dodáva hráčom väčší pokoj v hre, vedia, že aj napriek menšej chybičke sa môžu na brankára spoľahnúť.  Aj napriek prehrám v prvých dvoch zápasoch Garnett svoj tím podržal. Slovan v nich však doplatil na slabú koncovku. Proti Novokuznecku sa ukázal Garnett v tom najlepšom možnom svetle. Slovan sa ujal vedenia, Kanaďan vyriešil viacero nebezpečných akcii súpera. Výborne čítal hru, snažil sa o rýchlu rozohrávku. V záverečnej tretine predviedol dva ukážkové semafory, za ktoré si vyslúžil potlesk divákov i ocenenie hráč zápasu zo strany Slovana.

garnett

Pokles divákov na tribunách

Na Slovane boli zvyknutí na vypredaný štadión. To sa ešte v tejto sezóne nepodarilo. Príčin je samozrejme viacero. Augustový skorší štart sezóny, kde ľudia môžu byť na dovolenkách. Piatkový a nedeľný zápas, kedy v utorok je sviatok a ľudia pri jednom dni voľna majú predĺžený víkend tiež zohralo svoje. Pri pohľade do minulosti nedeľná návšteva 6875 patrí k najnižším v histórii účinkovania Slovana v KHL. Menej ľudí bolo na zápase o pohár Nádeje proti Dinamu Minsk 6085. V piatok videlo zápas 7218 fanúšikov. V sezóne 2014/2015 prišlo na Astanu „iba“ 7240 divákov. Čo by za to v extralige dali? MY slovanisti sa nechodíme pozerať na súpera, ale na Slovan! Veríme. že už čoskoro bude Slovnaft Aréna vypredaná.  Kto na zápase proti Novokuznecku nebol môže ľutovať. O víťazstvo Slovana sa postaralo až rôznych strelcov, čo nebýva pravidlom.

Neškodný Metallurg

Pri pohľade na predošlých súperov Slovana nutno podotknúť, že Metallurg patril k najslabšiemu protivníkovi, aký sa predstavil v Slovnaft Aréne. O maličký kúsok ho predčil Amur, ktorý okrem jedného gólu v Bratislave ničím extra neoslnil, na to sa však história pýtať nebude. Mladí hráči Novokuznecku Slovanu vzdorovali a boli nebezpeční počas presiloviek. Aj napriek tomu, že ich hrali až sedem, gól Slovanu v nich nedali. V hre päť na päť si pri svojich šanciach nerozumeli vo finálnej fáze. Ak sa podarilo preniknúť cez obranu belasých narazili na odpor v podobne Micheala Garnetta, ktorý zneškodnil všetkých 17 striel súpera. V ostatnej sezóne Slovan zdolal Metallurg poľahky 5:0, zdá sa, že mu tento súper herne sedí.