Pät postrehov zo zápasu s Medveščakom Záhreb

Pred odchodom na šnúru zápasov na ihriskách súperov sa chcel Slovan rozlúčiť s divákmi tým najlepším možným spôsobom – víťazstvom. Do zápasu ešte nezasiahla nová posila belasých do obrany Filip Novák. Ten sa k tímu pridá v  najbližšom zápase proti Dynamu Moskva. V nervy drásajúcom zápase, plnom zaujímavých momentov sa Slovanu napokon podarilo vyhrať. Ľahké to však nemal.

Presilovka prekážkou

Pre laika je presilovka ideálnou možnosťou zaznamenať gól. V zápase sme boli svedkami viacerých vylúčení, po ktorých mali oba celky možnosť hrať v početnej výhode. Navyše obaja mali možnosť hrať dlhú päť minútovú presilovku, ktorú síce Medvede využili na jeden gól, inak v nej neboli príliš nebezpeční. Ešte horšie počas rovnakej možnosti pochodil Slovan, ten navyše za päť minút dokázal vyslať na súperovho brankára iba tri strely. Vôbec mu táto presilovka nevyšla, čo sa zdá, že je veľký problém belasých v tejto sezóne. Jednu presilovku (štyroch proti trom) belasí napokon v zápase využili, keď vyrovnával na 1:1 Barker. Z nášho pohľadu chýba hráčom jednoduchší prechod do pásma, a väčšia početnosť streľby.  Ani Záhrebu početné výhody extra nešli.

Brustov tik, alebo rituál?

Určite ste si viacerí všimli, že pri každom vhadzovaní si Barry Brust lapačkou ťukne o ľavú žrď, vzápätí si začne hokejkou búchať o ľavý betón. Nás tento fakt zaujal, preto sme boli zvedaví koľkokrát v zápase si Barry buchne o betón. Pôvodne sme mysleli, že naráta do desať a tým sa celý  proces skončí.  Hneď pri prvom buly nás Brust vyviedol z omylu, keď si o betón zaklepal až 40-krát. Najviac sme napočítali 51 úderov, najmenej si klepol deväťkrát. V prvej tretine sme napočítali až 442 klepnutí o betón. V druhej časti pridal ďalších 434, aby v záverečnom dejstve klepol po betóne až 549- krát. Dohromady za zápas 1425 úderov hokejky do ľavého betónu. Skvelé číslo, čo poviete. Keďže je to jeho štýl, proti gustu žiaden dišputát. V závere druhej tretiny Barry vytiahol zákrok z veľkej knihy.

Brejkové situácie

Tých bolo v zápase viac ako dosť.  Buď sa vyznamenali obaja brankári, ktorí zabránili z nášho pohľadu istým gólom, alebo strelci v poslednej chvíli minuli bránku súpera. Najprv sa do výborného prečíslenia v oslabení počas päť minútovej presilovky hostí dostal Tičar s Jegličom. Druhý menovaný netrafil Krošeljovu svätyňu. Ak by Žiga v oslabení skóroval, zápas by nabral novú tvár. V tom istom oslabení unikol Kašpar, toho Krošelj vychytal. Paradoxne mohol počas vlastného oslabenie Slovan dvakrát skórovať, otočiť tak vývoj stretnutia. V dlhej, päť minútovej presilovke Slovana mohol na opačnej strane na dva nula v oslabení zvýšiť Glumac, ktorý zoči-voči Brustovi neuspel. V polovici zápasu unikol do samostatného brejku v oslabení Kašpar, ktorý nedokázal Krošelja prekonať. Diváci si prišli na svoje, keď boli svedkami krásnych hokejových akcii.

Komplikovaná rozohrávka

Veľakrát sme boli svedkami zbytočne komplikovanej rozohrávky pri založení novej akcie Slovana. Často to bolo vyhodenie na slepo. Neraz sa stalo, že sa obrancovia ponúkali kto pôjde za pukom, kto spraví ten povestný krok navyše a zoberie na seba zodpovednosť. V druhej tretine sa takto napríklad ponúkal Kozák, ktorý bol jasne bližšie k puku. Toho sa zhostil súper, ktorého musel Mihalik v zápätí faulovať. Takýchto situácii sme postrehli v zápase niekoľko. Niektorí hráči sa vo vlastnej tretine snažia hrať jednoducho. Nie vždy sa im to podarí. V prvej časti takto zavaril obrane chybným vyhodením Lušňák, v tretej tretine nedôrazne vyhadzoval Starosta, z čoho pramenil vyrovnávajúci gól. Kvitujeme snahu brankárov o rozohrávku, Brust i Garnett sú v tomto výborní. Slovan by z toho mohol vyťažiť.

Nový prvý útok?

Do zostavy sa proti Záhrebu vrátil Ladislav Nagy, ktorý sa zaradil k Nedorostovi s Kašparom. V tretej tretine sa Nagy presunul k Tičarovi s Jegličom, s ktorými v ostatnej sezóne hrával v jednom útoku. Spolu si veľmi dobre rozumeli. Do prvej formácie sa presunul Viedenský, ktorý okamžite medzi českých útočníkov zapadol. Treba dodať, že Viedenský v sezóne nastupoval do zápasov až vo štvrtom útoku, kde sa mu s Lušňákom a Skalickým vcelku darilo, na ľade boli nebezpeční. Viackrát pritlačili obranu súpera. Proti Medveďom Viedenský začal v tretej formácii s  Bartovičom a Surovým, aby zápas dohral v elitnom útoku, kde po Kašparovej strele zaznamenal víťazný gól Slovana. Či dá Miloš Říha Viedenskému šancu nastúpiť v prvom útoku od prvej minúty aj nabudúce ukáže najbližší zápas.