Pocta Michalovi Vičanovi, zápas s Trenčínom bude mať slávnostnú predohru

Futbalový klub ŠK Slovan Bratislava pripravil pre svojich fanúšikov i všetkých záujemcov športovej histórie edíciu Belasé legendy. Táto séria publikácií postupne predstaví životné príbehy dvadsiatich troch najvýznamnejších už nežijúcich hráčov Slovana Bratislava, ktorí sa navždy zapísali do dejín slovenského futbalu. Zastúpené budú všetky generácie hráčov od Štefana Priboja až po Petra Dubovského. Celý projekt odborne zastrešuje spoločne s SOV – Slovenským olympijským a športovým múzeom historik Tomáš Černák, ktorý je aj autorom prvej knihy z edície o Michalovi Vičanovi. „Okrem pána Černáka sa na knihe podieľal aj pán Lumír Krupiczer, ktorý sa postaral o grafiku,“ prezradil nám Stanislav Kramarič, projektový manažér klubu ŠK Slovan a koordionátor pre styk s fanúšikmi.

V roku 2015 si pripomíname deväťdesiate výročie narodenia Michala Vičana, a tak nie náhodou je úvodná biografia z cyklu Belasé legendy venovaná práve jednému z najúspešnejších trénerov v dejinách slovenského i česko-slovenského futbalu. Koncom roka 2015 vyjde i druhá časť edície, ktorá čitateľom priblíži život nezabudnuteľného Karola Jokla. Následne sa môžu fanúšikovia tešiť na knihu o Petrovi Dubovskom.

Slávnostný krst publikácie o Michalovi Vičanovi sa uskutoční v rámci zápasu 9. kola Fortuna ligy 2015/16 ŠK Slovan Bratislava – AS Trenčín, v nedeľu 20. septembra o 12.15 h v priestoroch reštaurácie v budove hlavnej tribúny štadióna Pasienky. Na krste sa zúčastnia blízki Michala Vičana, bývalí vynikajúci futbalisti či tréneri Slovana Bratislava i ďalšie osobnosti slovenského futbalu. ŠK Slovan Bratislava na krst srdečne pozýva aj fanúšikov. „Slávnostného krstu sa zúčastní pani Eva Vičanová, manželka pána Vičana a rovnako aj dcéry Zuzana a Eva. Z osobností Slovana, ktorí nám prisľúbili účasť, sú páni, ktorí v roku 1969 zvíťazili v Pohári víťazov pohárov. Krstiť sme najskôr chceli trávou z Tehelného poľa, tú však už bohužiaľ nemáme odkiaľ zobrať. Na rad teda príde klasické šampanské,“ doložil Stanislav Kramarič.

Michal Vičan sa narodil 26. marca 1925 v Hlohovci, zomrel  27. januára 1986 v Bratislave. Bol slovenský futbalový tréner a bývalý úspešný futbalový obranca. Bol najúspešnejším futbalovým trénerom v Československu na klubovej úrovni. Ako tréner priviedol Slovan Bratislava do finále Pohára víťazov pohárov 1969, kde jeho tím zdolal FC Barcelona 3:2. Mužstvo Ruchu Chorzów získalo pod jeho vedením dvakrát titul majstrov Poľska v rokoch 1974, 1975 a Poľský pohár v roku 1974. S Jednotou Trenčín sa prebojoval v roku 1967 do finále Stredoeurópskeho pohára a s tímom Aris Thesaloniki bol v roku 1980 jesenným majstrom Grécka. Ako hráč získal s klubom Sokol NV Bratislava štyri tituly majstra Československa (1949, 1950, 1951, 1955)

Viac sa o živote Michala Vičana môžete dozvedieť v prvej edícii Belasé legendy, ktorú by mal mať vo svojej knižnici každý fanúšik Slovana!

 

Pridaj komentár