Predstavujeme najbližšieho súpera HC Slovan Bratislava v príprave – HC VIŤAZ (HC VITYAZ)

Zápas sa hrá zajtra 14.08. o 19:30 v Bellinzone.

Tento klub má svoju krátku históriu (existuje od roku 1996) prešpikovanú rôznymi zmenami či už v názve, v domovských stánkoch klubu v rámci miest alebo dokonca aj v divíziách v KHL. Klub bol založený v Podolsku v Moskovskej oblasti. V roku 2000 sa presunul tím do mesta Čechov, no fungoval pod názvom Viťaz Podolsk až do roku 2004. Od štartu tímu v KHL sa však nahlas hovorilo, že sa opäť presunú do svojho „rodného“ mesta Podolsk kvôli príliš nízkej kapacite štadióna v Čechove (iba 3’300), ktorá nevyhovovala KHL štandardom. A tak sa aj stalo v poslednej sezóne, keď sa klub presťahoval a zmenil názov z Viťaz Čechov späť na pôvodný Viťaz Podolsk. A aby toho nebolo málo, od novej sezóny už bude fungovať pod skráteným názvom HC Viťaz (HC Vityaz). V rámci divízií v KHL začínali najprv v Černyševovej, následne sa presunuli do Tarasovovej, v roku 2011 na jednu sezónu do Bobrovovej a potom sa vrátili späť do Tarasovovej divízie.

Viťaz je známy svojou tvrdou severo-americkou hrou. Až do minulej sezóny bol tím obávaným súperom, no nie vďaka sile a kvalite mužstva, ale kvôli veľmi tvrdej a agresívnej hre (niekedy až hraničiacej s nebezpečenstvom zranenia). Veď rekordy ich hráčov v PIM (teda trestné minúty) sú koniec koncov toho dôkazom: Darcy Verot 1’219, Reid Simpson 531, atď. „Na rováši“ mali niekoľko hromadných bitiek v zápasoch. Azda najznámejším je ten z 09.01.2010 proti Avangardu Omsk, keď po niekoľkých hromadných bitkách hráčov oboch táborov boli rozhodcovia nútení zápas ukončiť už vo 4. minúte. Udelených bolo 840 trestných minút (!) a vylúčených dokopy 37 hráčov z oboch tímov. Nasledujúci rok si tieto 2 tímy bitku opäť zopakovali, no tentokrát v krátkom procese už v 6. sekunde (!) stretnutia hráči Viťazu Čechov surovo „zmlátili“ svojho súpera. Až v poslednej sezóne klub zmenil politiku a taktiku, vymenil káder, keď tvrdých Kanaďanov a Američanov nahradili šikovní a technicky vybavení Rusi. Okrem tvrdosti však tím v minulosti neoplýval veľkým umením a tak sa prvýkrát dostali do play-off KHL až v minulej sezóne, kde skončili v 1. kole na hokejkách Severstaľu Čerepovec. Tu vidno aj „ovocie“ zo zmeny taktiky a myslenia.

Známymi hráčmi z minulosti sú Maxim Afinogenov, Alexander Korolyuk, Daniil Markov či známy provokatér Yevgeni Artyukhin. V minulej sezóne za nich chytal aj terajší náš brankár Švéd Johan Backlund. Aktuálnymi zaujímavými posilami pre nadchádzajúcu sezónu sú napríklad Mikhail Yakubov, mladý fínsky brankár Harri Säteri, či NHL ošľahaní Denis Grebeshkov a Čech Roman Horák.

Slovan s nimi odohrá v základnej časti KHL v nadchádzajúcej sezóne dokopy 2 zápasy, po jednom doma aj vonku. Dovedna sme s nimi hrali 4-krát, vyhrali sme 3 (z toho dva v riadnom hracom čase), jeden prehrali doma v septembri 2013 zahanbujúco 1:4. Inak máme celkové skóre s týmto súperom 9:5.

Aj vďaka faktu, že HC Viťaz bude mať v nohách dnešný prípravný zápas proti Lokomotivu Yaroslavl, veríme, že ich zdoláme a rozbehneme sa pred ďalšími zápasmi proti rovnako náročným súperom.

Tip redakcie : 3-1

 

Autor článku : Michal Haša

Pridaj komentár