Preview: Dynamo Moskva vs. HC Slovan Bratislava

Po zbabranom zápase v olympijskom meste Soči nás čaká druhý súper tohto krátkeho tripu, jeden z najlepších tímov nielen celej KHL, ale aj ruskej a sovietskej histórie, Dynamo Moskva. Zápas sa hrá na moskovských Lužnikách o 17:30.

História

Tím bol založený v roku 1946 ministerstvom vnútra, ktorého súčasťou bolo neskôr aj slávne KGB. Ako každý iný klub v sovietskej ére však bol v tieni najúspešnejšieho klubu CSKA Moskva, ktoré až na pár výnimiek nepustilo nikoho k titulu. Preto aj 8 titulov a 25 druhých miest je obrovský úspech. Zaraďuje sa medzi tri najlepšie a najúspešnejšie celky v Rusku. Postsovietska éra patrí naopak práve Dynamu. Nedominuje už síce tak ako CSKA počas predošlých dekád, no dva tituly v KHL , dva v ruskej superlige, tri v IHL či po jednom v európskych pohárových súťažiach Spengler cup a Európsky pohár šampiónov sú toho dôkazom. Prešiel si však aj pádom, keď sa v roku 2010 po finančných problémoch musel zlúčiť s iným tímom ruskej KHL (zhodou okolností tiež vlastneným štátom, konkrétne ministerstvom vnútorných záležitostí) HK MVD Balašicha. Zo Slovákov tu odohral štyri úspešné sezóny Domino Graňák, ktorý patril medzi top obrancov Dynama, ale aj celej KHL. 8 zápasov si tam dokonca odkrútil aj Miro Šatan.

Hráči

Dynamo je plné skvelých hráčov, no nikdy nehrali na veľké hviezdy, boli skôr zameraní na kolektívny výkon. Ten ich doviedol dvakrát za sebou ku Gagarinovmu poháru aj vďaka trénerovi Znaroksovi. Aktuálnym trénerom je jeho bývalý asistent Harijs Vitolinš, nakoľko Znaroksa zlákala ruská zborná, aby sa stal hlavným trénerom národného tímu. Najväčšími stratami pred sezónou sú určite odchody Dominika Graňáka či Lea Komarova, ktorý išiel po druhýkrát skúsiť šťastie do NHL (a, treba poznamenať, že úspešnejšie). Na prestupovom poli však neboli veľmi aktívni, zo zaujímavých mien pritiahli len zlého muža ruského hokeja Nikolaia Žerdeva či Alexeja Terešenka.

Vzájomné zápasy

S moskovským celkom máme vysoko negatívnu bilanciu, keď sa nám ich podarilo poraziť len raz z ôsmych zápasov. Stretli sme sa s nimi aj v play-off v našej prvej sezóne, no prehrali sme hladko 0:4 na zápasy. Napriek tomu sme s nimi až na jeden zápas vždy dokázali držať krok a prehrať len o jeden, v jednom prípade o dva góly. Dokopy sme získali päť bodov za dve prehry po predĺžení či samostatných nájazdoch a jednu výhru. Ten jediný svetlý moment nám zabezpečili hráči, ktorí už v Slovane nehrajú: Miklík, Škoula a Šatan.

Zaujímavosť na záver

V sezóne 2011/2012 získali po prvý zo svojich dvoch Gagarinových pohárov. Zaujímavejšie však je, že ich najlepší hráč sezóny, Čech Marek Kvapil, získal celkovo len 29 bodov za 12 gólov a 17 asistencií. Aj to je dôkazom toho, že Dynamo stavalo a stavia predovšetkým na kolektívnom výkone.

Bude to náročný zápas. Iba kolektívny výkon, 100-percentná koncentrovanosť a hlavne vysoká efektivita nám môžu priniesť vytúžené body. Bohužiaľ vo väčšine našich zápasov nám chýba jedno z vyššie menovaných, najčastejšie efektivita. Prekvapia dnes belasí chlapci všetkých fanúšikov?

Zápas môžete sledovať v priamom prenose od 17:15 na stanici Sport2.

Nastúpia belasí v zostave aj Lacom Nagyom, ktorý nedohral posledný zápas proti Soči? Nahradí ho v zostave Michal Vondrka?

Janus (Baroš) – Štajnoch, Brejčák, Baranka, Sersen (A), Starosta, Luža – Surový, Murley, Bartovič (C) – Vondrka, Nedorost, Ružička – Netík, Tičar, Jeglič – Šťastný, Bližňák, Ölvecký

Ďalšie zaujímavosti v číslach:

Dynamo Moskva

Počet bodov: 66b

Celkové skóre: 97:74

Bilancia doma: 9-4-3-3 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 2-1-2-0 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 11 gólov Kaspars Daugavins

Najlepší nahrávač: 13 asistencií Maxim Pestushko

Najlepší hráč: 23 bodov Kaspars Daugavins, Maxim Pestushko

Najvyťažovanejší hráč: 21:50 minút Mat Robinson

Najtrestanejší hráč: 28 minút Nikolai Zherdev

Celkový počet trestných minút: 322 minút

Úspešnosť brankárov: 91,6% Alexander Yeryomenko (ostatní brankári odchytali málo zápasov)

Počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 26/21

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 16,5% / 84,2%

Zranení hráči: Mat Robinson, Dmitry Sinitsyn, Alexei Tereshchenko

HC Slovan Bratislava

Počet bodov: 43b

Celkové skóre: 74:84

Bilancia vonku : 7-1-2-6 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 1-1-0-3 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 14 gólov Ladislav Nagy

Najlepší nahrávač: 13 asistencií Ladislav Nagy

Najlepší hráč: 27 bodov Ladislav Nagy

Najvyťažovanejší hráč: 22:32 minút Michal Sersen

Najtrestanejší hráč: 57 minút Michal Sersen, Martin Štajnoch

Celkový počet trestných minút: 539 minút

Úspešnosť brankárov: 90,7% Johan Backlund, 90,7% Jaroslav Janus

Počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 25/23

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 16,3% / 85,7%

Zranení hráči: Johan Backlund, Vladimír Mihálik, Ladislav Nagy

 

5 thoughts on “Preview: Dynamo Moskva vs. HC Slovan Bratislava

Pridaj komentár