September: bez Čadu a Straku, ale bližšie k Tehelnému poľu

Pozreli sme sa podrobne na septembrové účinkovanie klubov pod značkou Slovan. Nie všetky nám robili radosť, avšak veríme, že krivka výkonov bude mať stúpajúcu tendenciu.

Čierny týžden belasých

39. týždeň, teda ten od 15.9. do 21.9. by sme mohli pokojne nazvať čiernym. Okrem ragbistiek a juniorských hokejistov sme zažili neúspechy na každom fronte. Futbalisti prehrali v Berne vysoko 0:5 a v domácej Fortuna lige iba remizovali s Dunajskou Stredou 1:1, naše “béčko” prehralo so Sereďou 0:2. Hokejisti prehrali oba domáce zápasy postupne so Severstalom Čerepovec (0:3) aj CSKA Moskva (1:4).  Po týchto výsledkoch tréner Rostislav Čada odstúpil. Bejzbalisti vypadli v semifinále a hokejbalisti tesne prehrali svoj úvodný zápas ligy. Úsmev na belasej tvári vyčarovali aspoň ragbistky, ktoré skončili na turnaji na domácej pôjde v rámci druhej českej sedmičkovej ligy tretie iba s jedinou prehrou na konte. Juniorskí hokejisti Slovana po neúspešnom úvode konečne dokázali vyhrať na ľade Liptovského Mikuláša 3:2. Bilancia štyri výhry, jedna remíza a desať prehier je tak pre Slovan naozaj čiernym týždňom. Veď belasí majú vždy len tie najvyššie ambície.

HC Slovan

September však našťastie nebol len o jednom týždni. Pozitívny úvod zariadil HC Slovan. Z prvých troch zápasov si odviezoli plný počet bodov, zažiaril Laco Nagy, ktorý sa hneď v úvode sezóny zaskvel hetrikom do siete Medveščaku. Porazil aj obhajcu Gagarinovho pohára Metallurg Magnitogorsk. Nasledovalo však päť prehier v rade, z toho štyri na domácej pôde. To už bola pre fanúšikov “silná káva”, čo vyústilo v znížení návštevnosti na domáce zápasy a napokon aj v odstúpenie trénera Rosťa Čadu. Nástupca sa našiel pomerne rýchlo, už o štyri dni. A nebol to Miloš Říha, ktorý sa v tejto súvislosti v médiách, ale aj v tábore fanúšikov belasých, skloňoval najčastejšie. Stal sa ním Fín Petri Matikainen, dvojnásobný najlepší tréner fínskej SM Liigy a tiež držiteľ zlatej medajle z Majstrovstiev sveta 2011 v Bratislave ako asistent trénera Jukku Jalonena. Jeho vízia je jasná: chce dať pocítiť súperom, že “my sme tu doma”. Pod jeho velením sme zakončili mesiac dvomi výhram, ďaľším hetrikom “Maďara” Laca Nagya a hlavne zlepšenou hrou. Keby takýmto spôsobom Laco Nagy otváral aj uzatváral každý mesiac, nenahnevali by sme sa.

ŠK Slovan

ŠK Slovan je už iná pesnička, priam balada. Zo siedmych septembrových zápasov vyhrať len raz a aj to nad štvrtoligovou Modrankou, je žalostné. Belasí sú v hlbokej kríze. Nepomáha tomu ani dlhodobo zranený Robo Vittek, bez ktorého je útok bezzubý (z posledných šiestich zápasov jediný strelený gól). Čo však viac sklamalo, to sú výkony obrany. 15 inkasovaných gólov, mnohé z nich po obrovských chybách v zadných radoch. Stolička pod Strakom sa tak začína otriasať. Za dva najväčšie “prešľapy” v septembri sa dajú označiť prehry s BSC Young Boys v Európskej lige UEFA 0:5 a s nováčikom v najvyššej súťaži, “železiarmi” z Podbrezovej. Dalo by sa povedať, že najväčším úspechom sa tak stalo odklepnutie výstavby nového Tehelného poľa poslancami mestského zastupiteľstva. Konečne!

Ostatní belasí 

Hokejbalisti HBT Slovan začali súťaž len nedávno. Po tesnej prehre s Flyers DNV vo svojom druhom ligovom vystúpení porazili vysoko Petržalčanov 13:0. Ešte pred sezónou si mohli zmerať sily s extraligistom LG AZhokej Bratislava. Stihli už aj vyhrať turnaj o pohár starostu mestskej časti Ružinov. Bejzbalisti BC Slovan už naopak ukončili svoju sezónu v semifinále play-off na “paliciach” BK Apollo Bratislava 1:3 na zápasy. Napriek zlepšenej hre v druhom zápase a forme nadhadzovača Mareka Bosanského sa im nepodarilo získať vo svoj prospech viac ako jeden zápas. Čo sa týka ragby, muži sa ešte len pripravujú na novú sezónu, ktorá začala tento víkend. Naopak ženy sú od začiatku septembra v plnom zápasovom zaťažení. Odohrali už štyri ligové turnaje, najlepšie skončili tretie na domácej pôde. Na záver to najlepšie. ŠK Slovan ženy kraľujú v súťaži, keď na úvod vyhrali všetky štyri zápasy s impozantným skóre 24:1. Muži by si mali brať príklad.

Nižšie súťaže

Juniori HC Slovan po sérii piatich prehier zdolali MHK 32 Liptovský Mikuláš. Potvrdenie zlepšenej hry aj výsledkov prišlo potom s HKm Zvolen, s ktorým sme oba zápasy vyhrali. Béčko ŠK Slovan sa drží v strede tabuľky a nijak nevyčnieva zo septembrových výsledkov a výkonov belasej rodiny. Jedna výhra, jedna remíza a dve prehry neurazia, ale ani nepotešia.

Neostáva než dúfať, že sa to všetko v októbri zlepší. Hokejový Slovan má už správny smer, stúpajúcu tendenciu. Len keby sa už konečne nakopol aj ŠK Slovan. Hráči si musia predovšetkým uvedomiť, za koho hrajú.

 

Top udalosti mesiaca:

  • tragická smrť Miroslava Hlinku a Vladimíra Luptáka
  • povolenie mestského zastupiteľstva na výstavbu Tehelného poľa
  • odstúpenie trénera HC Slovan Bratislava Rostislava Čadu a príchod Petriho Matikainena
  • dva hetriky Ladislava Nagya, oba do siete Medveščaku Záhreb

Tím mesiaca:

HC Slovan Bratislava – šesť výhier, päť prehier (v rade!), napriek tomu najlepší začiatok v histórii v KHL

Hviezda mesiaca:

Ladislav Nagy (HC Slovan Bratislava) – dva hetriky, 10 gólov

Zápas mesiaca:

HC Slovan Bratislava vs. Dinamo Minsk (29.09.) 3:2 s.n. – krásny hokej s jednou z najlepších tretín v našom podaní

Gól mesiaca:

Ladislav Nagy do siete Ak Bars Kazaň – http://video.khl.ru/quotes/235709

Prekvapenie mesiaca:

pozitívne – namiesto avizovaného Miloša Říhu Petri Matikainen na lavičke HC Slovan

negatívne – výkony Curtisa Fostera po zranení

Prepadák mesiaca:

Výsledkový aj herný úpadok ŠK Slovan Bratislava.

Celková bilancia a skóre:

ŠK Slovan Bratislava – 1-1-5 (legenda: výhra-remíza-prehra), skóre 6:13

ŠK Slovan Bratislava B – 1-1-2 (legenda: výhra-remíza-prehra), skóre 2:4

ŠK Slovan Bratislava futbal (ženy) – 4-0-0 (legenda: výhra-remíza-prehra), skóre 24:1

HC Slovan Bratislava – 4-1-1-4 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra), skóre 24:26

juniori HC Slovan Bratislava, a.s. – 3-0-1-4 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra), skóre 19:21

HBT Slovan Bratislava – 3-0-2 (legenda: výhra-remíza-prehra), skóre 30:16

BC Slovan Bratislava – 1-3 (legenda: výhra-prehra), skóre 19:25

1.RC Slovan Bratislava (ženy) – 4-8 (legenda: výhra-prehra), skóre 129:247

One thought on “September: bez Čadu a Straku, ale bližšie k Tehelnému poľu

Pridaj komentár