Slovanisti na finále Ligy majstrov

Mladí hráči ŠK Slovan súčasťou Medzinárodného dňa futbalu a priateľstva

V sobotu sa mladí futbalisti z 24 krajín zapojili do Medzinárodného dňa futbalu a priateľstva. Ten sa každoročne koná 25. apríla ako súčasť medzinárodného futbalového turnaja mladých FOOTBALL FOR FRIENDSHIP, ktorý organizuje spoločnosť Gazprom. Na turnaji sa každoročne zúčastňujú mládežnícketímy ako FC Chelsea, Galatasaray Istanbul, FC Lazio čiSchalke 04. Ročník 2015 však bude výnimočný tým, že doňho po prvý raz zapoja aj mladí futbalisti zo slovenského klubu ŠK Slovan Bratislava.

V rámci Medzinárodného dňa futbalu a priateľstva všetky zúčastnené krajiny organizujú futbalové zápasy, aby pripomenuli mladým hráčom kľúčové hodnoty ako priateľstvo, férovosť alebo víťazstvo. Tento rok sa do iniciatívy zapojili aj mladí futbalisti ŠK Slovan do 13 rokov. Tento výber „belasých“ sa po prvýkrát v histórií predstaví na futbalovom turnaji mladých, FOOTBALL FOR FRIENDSHIP, ktorý sa uskutoční v júni v Berlíne počas finálového víkendu Ligy majstrov.

Mladí hráči ŠK Slovan v nedeľu nastúpili na zápas proti ŠK Senec. Hoci to bolo klasickéligovéstretnutie, bolo výnimočné práve podporou priateľstva a férovosti. Zápas sa symbolicky začal výmenou náramkov priateľstva na znak tolerancie. Náramok je vyrobený z dvoch jednoduchých šnúrok zelenej a modrej farby, pričom zelená symbolizuje futbalové ihrisko a modrá oblohu. Medzinárodný deň futbalu a priateľstva je tradične podporovaný zástupcami futbalových organizácií, slávnymi športovcami či médiami.

„Pri športe sa deti učia komunikácii, porozumeniu a tolerancii. Ak si uvedomia, ako veľmi záleží na rešpekte a priateľstve počas futbalového zápasu, budú si skutočne ceniť svojich priateľov aj v každodennom živote. To je presne to, čo si Medzinárodný deň futbalu a priateľstva kladie za cieľ,“ povedal ambasádor turnaja Franz Beckenbauer. 

„Veľmi sa teším, že som dostal šancu zúčastniť sa na turnaji FOOTBALL FOR FRIENDSHIP a zároveň na Medzinárodnom dni futbalu a priateľstva. S chalanmi zo Slovana tvoríme viac ako tím. Sme všetci hlavne kamaráti, ktorí majú jedno spoločné – všetci milujeme futbal. Preto som rád, že si môžeme navyše vymeniť náramky priateľstva, dokonca aj s našim futbalovým súperom na znak rešpektu a porozumenia,“ dodáva Roman Čerepkai, mladý kapitán ŠK Slovan. 

Základné informácie 

Medzinárodný CSR projekt FOOTBALL FOR FRIENDSHIPsa koná ako súčasť globálneho spoločenského programu Gazprom predeti. Cieľom tohto  projektu je rozvíjať futbal medzi mládežou, presadzovať toleranciu a priateľstvo medzi deťmi z rôznych krajín. Základné hodnoty, ktoré účastníci podporujú a presadzujú, sú priateľstvo, rovnosť, férovosť, zdravie, mier, odhodlanie, víťazstvo a tradície. Globálnym ambasádorom projektu je svetoznáma futbalová hviezda Franz Beckenbauer. 

Hlavným podujatím projektu je medzinárodný mládežnícky turnajFOOTBALL FOR FRIENDSHIP, ktorý spája hráčov vo veku 12-14 rokov z popredných mládežníckych futbalových klubov. Hlavné hodnoty projektu navrhli mladí delegáti z ôsmich európskych krajín počas prvého fóra, ktoré sa konalo25. mája 2013 v Londýne.Druhé fórum, na ktorom sa zišli zástupcovia zo 16 krajín, sa konalo v dňoch 23.-25. mája 2014 v Lisabone.Počas turnajaFOOTBALL FOR FRIENDSHIPmajú mladí futbalisti príležitosť komunikovať s rovesníkmi z iných krajín ako aj so slávnymi športovcami a umelcami. Po turnaji všetci účastníci tradične navštívia finále Ligy majstrov UEFA. 

Gazprom je globálna energetická spoločnosť. Hlavné oblasti jej podnikania zahŕňajú geologický prieskum, výrobu, prepravu, skladovanie, spracovanie a predaj plynu, plynného kondenzátu a ropy, predaj plynu ako pohonnej hmoty pre automobily ako aj výroba a predaj tepla a elektrickej energie.Gazprom považuje za svoje poslanie spoľahlivé, efektívne a vyvážené dodávky zemného plynu, iných zdrojov energie a ich derivátov spotrebiteľom. Spoločnosť má vedúce postavenie v energetickom odvetví v Rusku a je jedným z najväčších ruských výrobcov ropy. 

Gazprom drží najväčšie zásoby zemného plynu na svete. Jeho podiel na celosvetových a ruských zásobách plynu predstavuje až 17% a 72%. Podiel Gazpromu na celosvetovej a ruskej produkcii plynu je 13% a 73%. V súčasnosti spoločnosť aktívne zavádza veľké projekty zamerané na prieskum zásob plynu na Jamalskom polostrove, v Arktíde, vo východnej Sibíri a na ďalekom východe rovnako ako aj na prieskum a produkciu uhľovodíkov v zahraničí. 

Okrem aktívneho rozvíjania podnikania Gazprom venuje veľkú pozornosť aj spoločenským projektom. Spoločnosť podporuje najmä  športovéorganizácie a ruskéaj medzinárodné podujatia. Gazprom je oficiálnym partnerom Ligy majstrov UEFA, podporuje Super pohár UEFA ako aj mnoho celosvetovo slávnych futbalových klubov — je sponzorom nemeckého klubu Schalke 04, anglického klubu Chelsea a srbského klubu Crvena Zvezda. 

Gazprom je stálym sponzoromFC Zenit, hokejových klubov SKA Petrohrad a Avangard Omsk, volejbalového klubu Zenit Kazaň, tenisového turnaja St. Petersburg Open. Spoločnosť každoročne spolufinancuje súťaže modernej gymnastiky, volejbalu, šachu, biatlonu a ďalších športov. Gazprom pravidelne organizuje spartakiády pre dospelých a deti v miestach svojho pôsobenia.

Pridaj komentár